Joe Biden

Niektórzy z polityków amerykańskich są bardzo dobrze znani w innych regionach świata. Wielu amerykańskich polityków uczestniczy również w polityce innych państw. Jednym z bardziej znanych polityków z USA XXI wieku jest Joe Biden.

Wczesna kariera polityczna
Joe Biden urodził się 20 listopada 1942 w Pensylwanii. Z polityką związał się wcześnie, już w roku 1972 został senatorem. Miał wtedy niecałe 30 lat, więc zalicza się do najmłodszych senatorów w historii Stanów Zjednoczonych. Senatorem zostawał potem jeszcze wielokrotnie, w latach 1978, 1984, 1990, 1996, 2002 i 2008. Od początku blisko związany był z Partią Demokratyczną.

Joe Biden dwa razy był także wymieniany jako potencjalny kandydat na urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych. Pierwszy raz w roku 1988, wówczas nie stał się jednak kandydatem republikanów ze względu na pewien incydent. Oskarżono go mianowicie o plagiat przemówienia wyborczego Neila Kinnocka, polityka brytyjskiej Partii Pracy. Bez względu na to, czy oskarżenia były słuszne, Biden nie wystartował ostatecznie w wyborach. W roku 2004 również był wymieniany wśród najważniejszych kandydatów na ten urząd. W swojej partii zyskał wielu zwolenników, ostatecznie jednak zrezygnował z udziału w wyborach i oficjalnie poparł Johna Kerry`ego. Przed wyborami w 2008 pojawiły się głosy, że Biden ponownie być kandydatem na ten urząd. Ze względu na dość niskie poparcie swojej osoby, zdecydował się jednak poprzeć Baracka Obamę, który ogłosił go swoim kandydatem na wiceprezydenta.

Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych
Barack Obama wygrał wybory prezydenckie w 2008 roku, i wkrótce potem Biden został wiceprezydentem. Od tego czasu bierze aktywny udział w polityce USA. Biden dał się poznać jako doświadczony polityk z dużym talentem dyplomatycznym, który często odpowiada za kontakty z partnerami USA w wielu regionach świata.

Joe Biden

Więcej o:

Joe Biden