Adam Korol

Adam Korol

Adam Korol urodził się 20 sierpnia 1974 roku w Gdańsku. Jest polskim wioślarzem - czterokrotnym mistrzem świata i mistrzem olimpijskim z Igrzysk Olimpijskich w Pekinie - a po odniesieniu sukcesów w sporcie rozpoczął karierę w polityce.

Był zawodnikiem klubu sportowego AZS-AWFiS i pięciokrotnym olimpijczykiem (Atlanta, Sydney, Ateny, Pekin, Londyn). Jego największe osiągnięcia to przede wszystkim czterokrotny tytuł mistrza świata w konkurencji czwórek podwójnych mężczyzn, a także tytuł mistrza Europy uzyskany w 2010 roku. Zdobył też brązowy medal MŚ w dwójce podwójnej z Markiem Kolbowiczem w 1998 roku, i został wicemistrzem świata w 2002 roku, a rok później znów zdobył brązowy medal MŚ w czwórce podwójnej z Adamem Bronikowskim, Sławomirem Kruszkowskim i Markiem Kolbowiczem.

Jest absolwentem gdańskiej AWFiS, gdzie ukończył studia z zakresu wychowania fizycznego. Później pracował jako asystent w Zakładzie Teorii Sportu na tej uczelni.

W 2010 i 2015 roku wspierał Bronisława Komorowskiego w wyborach prezydenckich jako członek komitetu poparcia. W czerwcu 2015 roku został zaprzysiężony na stanowisku ministra sportu i turystyki. W tym samym roku wystartował z pierwszego miejsca na liści PO w okręgu gdańskim w wyborach parlamentarnych i otrzymał 28 727 głosów - zdobył mandat poselski. W listopadzie 2015 roku przestał pełnić funkcję ministra.

Pozostali:

Adam Lipiński - Adam Szłapka - Agnieszka Ścigaj - Andrzej Adamczyk - Andrzej Halicki

Adam Korol

Więcej o:

Adam Korol