Piłkarska promocja - telewizor za półfinał

Piłkarska promocja sklepów z elektroniką. Jeśli drużyna Pawła Janasa awansuje do półfinału mistrzostw świata, Media Markt odda swoim klientom pieniądze za kupione u nich telewizory

Promocją są objęte telewizory kupione przez trzy czerwcowe dni we wszystkich 28 sklepach sieci. - Zwrot pieniędzy będzie można dostać zarówno za mały 14-calowy telewizor, jak i wielką 65-calową plazmę za 45 tys. zł - zaręcza Wioletta Batóg z Media Marktu.

Sieć nie robiła kalkulacji, ile może ją kosztować wejście biało-czerwonych w do półfinału. - Mam nadzieję, że bardzo dużo - uśmiecha się pani rzecznik.

Według Wojciecha Drozda z firmy Candi Consulting, która doradza sieciom handlowym, pomysł "telewizor za półfinał" marketingowo jest doskonały. - Ile Media Markt sprzeda telewizorów w promocji? - zastanawia się analityk. - 100? 200? A jeśli nawet przegra, czy można sobie wyobrazić lepszą reklamę dla firmy? - zachwyca się Drozd.

- Jeśli drużyna Janasa wejdzie do półfinału, zastanowimy się nad kolejną akcją na finał - zapowiada Batóg. I przekonuje, że prywatnie głęboko w to wierzy. Bardziej niż firma bukmacherska William Hill, która ocenia szanse Polski na półfinał jak 1 do 15.

Podobną akcję sieć prowadziła w 2004 r. w Niemczech. Wtedy klienci mieli otrzymać zwrot ceny zakupu telewizora, jeżeli drużyna niemiecka wygra mistrzostwa Europy. Mistrzami zostali Grecy, ale przedtem do sklepów ruszyły tłumy Niemców.

Media Markt słynie z niekonwencjonalnych akcji. Dwa lata temu w Rzeszowie firma oplakatowała całe miasto informacją: "Zamykamy! Wielka wyprzedaż od 27 sierpnia". Klienci rzucili się do sklepu. Kilka dni później market, owszem, zamknięto, ale z powodu... inwentaryzacji. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, że sieć naruszyła interesy klientów.

Ostatnio skandal wywołał spot reklamowy pokazywany w niemieckiej telewizji. Polscy klienci zrobili zakupy w markecie, wyściskali radośnie ochroniarzy, a później ukradli im spodnie. - Ci Polacy to jednak sympatyczni ludzie - skomentował jeden z pracowników. - Jeszcze mam zegarek.