Giertych: odrzućmy konstytucję UE

- Apeluję do wszystkich stronnictw, aby odrzucić konstytucję UE - powiedział na konferencji prasowej szef LPR Roman Giertych. - W tej sprawie trzeba dać przykład innym krajom, tak żeby co najmniej 6 z nich konstytucję odrzuciło. Jeśli będzie ich mniej, to nadal będzie się zbierał konwent i pan Giscard d'Estaing, i będą odprawiali jakiś sabat nad konstytucją.

Liga Polskich Rodzin uważa, że Polska powinna odrzucić projekt konstytucji Unii Europejskiej. Przywódca Ligi Roman Giertych powiedział na konferencji prasowej, że o sposobie prac nad projektem powinien zdecydować Sejm.

LPR złożyła do laski marszałkowskiej projekt uchwały, poddającej sprawę konstytucji pod obrady Sejmu. Giertych wyraził przekonanie, że posłowie odrzucą konstytucję, gdyż wskazuje na to arytmetyka parlamentarna. Przywódca LPR wezwał wszystkie partie do odrzucenia projektu. Dodał, że przyjęcie konstytucji oznaczałoby, że Polska przestaje być niepodległym państwem, a staje się częścią superpaństwa europejskiego. Zdaniem Giertycha, Sejm powinien się zająć unijną konstytucją na najbliższym posiedzeniu.

"Porozumienie z PiS nie jest odległe"

Roman Giertych powiedział, że Prawo i Sprawiedliwość nie kontaktowało się z nim w sprawie koalicji rządowej. Przywódca Ligi Polskich Rodzin nie chciał odpowiedzieć na pytanie dziennikarzy, czy warunkiem wejścia Ligi do koalicji byłoby usunięcie z niej polityków, którzy opuścili LPR.

Giertych powiedział, że Liga jest gotowa do poważnej rozmowy o koalicji. Chce jednak mieć możliwość realizacji swego programu. Przywódca LPR dodał, że ewentualne porozumienie nie jest odległe. - Nie jesteśmy daleko od możliwości porozumienia. Jesteśmy blisko - podkreślił Giertych. Decyzję o podjęciu rozmów powinna jego zdaniem podjąć Rada Polityczna Prawa i Sprawiedliwości, a w negocjacjach powinny wziąć udział Prawo i Sprawiedliwość oraz Samoobrona. Roman Giertych wyraził opinię, że rząd nie będzie mógł działać bez większości w parlamencie.