Czy Agora jest zainteresowana mediami Orkli w Polsce?

Agora (wydawca ?Gazety Wyborczej?) jest zainteresowana polskimi aktywami norweskiej spółki Orkla Media - poinformował PAP, powołując się na nieoficjalne źródła. Agora nie skomentowała tych informacji

- Jesteśmy zainteresowani wszystkimi ciekawymi aktywami medialnymi na rynku polskim i europejskim. Nasza polityka informacyjna spółki giełdowej zakłada niekomentowanie spekulacji rynkowych dotyczących konkretnych podmiotów - mówi Zbigniew Bąk, wiceprezes Agory. Spółka Presspublica wydająca "Rzeczpospolitą" i należąca w 51 proc. do Orkli (49 proc. ma skarb państwa) również nie udzieliła komentarza.

Według PAP Agora jeszcze w grudniu 2005 r. poinformowała zarząd norweskiego konglomeratu Orkla, że jest zainteresowana zakupem polskiej części grupy Orkla Media. W Polsce oprócz udziałów w Presspublice do Norwegów należy jeszcze 12 dzienników regionalnych. Orkla Media zatrudnia w Polsce ponad 2 tys. osób.

Jak już pisaliśmy, losy medialnych aktywów norweskiego giganta ważą się od listopada zeszłego roku i mają rozstrzygnąć się do końca marca. Zarząd koncernu rozważa dwie możliwości: sprzedaż Orkla Media w całości lub utworzenie spółki z inwestorem strategicznym. Doradcą finansowym Orkli w tej sprawie został Deutsche Bank.

Skandynawskie media informują, że co najmniej siedem podmiotów złożyło oferty zakupu (w tym norweskie wydawnictwo Avishuset Dagbladet, fińska Sanoma WSOY, duński Egmont oraz islandzka grupa inwestycyjna Bauger). Źródła PAP twierdzą, że większość chętnych do zakupu Orkla Media nie jest zainteresowana tytułami w Polsce.

Z kolei szwedzki tygodnik branżowy "Pressenstidning" poinformował, że również dom wydawniczy Avishuset Dagbladet miałby się pozbyć polskich aktywów po ewentualnym przejęciu Orkla Media.

PAP dodaje, że Agora będzie musiała zdecydować, czy jest zainteresowana jedynie zakupem udziałów w spółce wydającej "Rzeczpospolitą", czy też całości polskiej części Orkla Media, w tym dzienników regionalnych.