Trzy nowe twarze w Ministerstwie Finansów

Premier powołał w poniedziałek trzech wiceministrów finansów.

Nowym wiceministrem finansów jest Paweł Banaś. Obejmie równocześnie stanowiska generalnego inspektora kontroli skarbowej - pełnomocnika rządu do spraw zwalczania nieprawidłowości finansowych na szkodę RP i UE oraz generalnego inspektora informacji finansowej. Do tej pory pracował w NIK, gdzie był dyrektorem departamentu gospodarki, skarbu państwa i prywatyzacji. Paweł Banaś zastąpi odwołanego w poniedziałek Stanisława Steca, który wróci na Wiejską - jest posłem SLD.. Generalnym inspektorem informacji finansowej (i wiceministrem finansów) był dotąd Wiesław Czyżowicz, również odwołany w poniedziałek.

Kolejnym nowym wiceministrem finansów został Marian Moszoro. Studiował na Uniwersytecie Szczecińskim, gdzie wykładowcą była obecna szefowa resortu finansów Teresa Lubińska. Moszoro jest doktorem nauk ekonomicznych, znawcą problematyki finansów publicznych i partnerstwa publiczno-prywatnego. Był dotąd wykładowcą na studiach menedżerskich prowadzonych w ramach programu Warsaw Executive MBA przez warszawską Szkołę Główną Handlową oraz Uniwersytet Minnesoty z USA. Jego nazwisko znaleźliśmy też, obok nazwisk biskupa Tadeusza Pieronka, Macieja Zięby OP oraz Romana Kluski, na liście wykładowców kursu ekonomicznego dla księży organizowanego przez Wyższą Szkołę Europejską im. ks. Józefa Tischnera.

Zgodnie z naszymi wcześniejszymi informacjami Marian Banaś będzie nowym wiceministrem finansów i szefem Służby Celnej. Banaś pracował dotąd w krakowskiej delegaturze NIK jako doradca prawny.

W Ministerstwie Finansów zostaje za to Jarosław Neneman, wiceminister odpowiedzialny za podatki. Dodatkowo min. Neneman będzie teraz także nadzorował pracę izb i urzędów skarbowych.