Puławy zadebiutują na giełdzie 19 października

19 października zadebiutują na warszawskiej giełdzie akcje Zakładów Azotowych "Puławy" - dowiedziała się nieoficjalnie "Gazeta".

To ostatnia prywatyzacja przygotowana przez ministra skarbu Jacka Sochę. Debiut spółki prawdopodobnie zbiegnie się w czasie z ustąpieniem rządu premiera Marka Belki. Na 19 października zaplanowane jest bowiem pierwsze posiedzenie nowego Sejmu, podczas którego obecny rząd poda się do dymisji.

Według analityków nie powinno to negatywnie wpłynąć na debiut akcji chemicznej spółki. -Giełda nie lubi zaskoczenia. A przecież to, że powstaje nowy rząd, wiadomo od dawna. Wszystko wskazuje, że powinno być dobrze - dodaje Adam Ruciński, doradca inwestycyjny w TFI PZU.

Jak poinformowała Giełda Papierów Wartościowych, redukcja zleceń w transzy dla drobnych inwestorów wyniosła aż 96 proc. Oznacza to, że na każdą setkę zamówionych akcji inwestorzy otrzymają tylko cztery. W sumie złożono zlecenie kupna 47 mln akcji.

To drugie podejście Puław do warszawskiej giełdy. Pierwszy raz spółka próbowała wejść na parkiet w lipcu 2001 r., jednak przygotowana przez resort skarbu oferta zakończyła się fiaskiem. Inwestorzy obawiali się, że branża może wejść w okres dekoniunktury i zacząć ponosić straty. Mieli rację - w następnym roku większość firm z sektora (także Puławy) poniosła duże straty.

Puławy to jedna z największych firm chemicznych w kraju. Spółka jest trzecim co do wielkości światowym producentem melaminy (biały proszek wykorzystywany np. do produkcji żywic).