TVN uruchamia kolejny kanał tematyczny - TVN Gra

Program TVN Gra będzie składał się z gier, konkursów i zabaw, w których można wziąć udział na żywo. Ma się utrzymać głównie z tego, co zapłaci mu widz, a nie z reklam

Będzie to już ósmy kanał tematyczny w grupie TVN. Ma nadawać przez okrągłą dobę za pośrednictwem satelity oraz sieci kablowych. Wystartuje w najbliższy poniedziałek o godz. 6. - Akurat w ósmą rocznicę powstania TVN - podkreśla Piotr Walter, prezes drugiej co do wielkości telewizji komercyjnej w Polsce. Na początek dostęp do TVN Gra będzie mieć ok. 12 proc. gospodarstw domowych, ale ten krąg ma się rozszerzać, bo kanał jest niekodowany i bezpłatny.

Program nadawany będzie ze studia w Krakowie, gdzie koszty są niższe niż w stolicy, a ponadto - jak powiedział nam Walter - spółka ma tam dużą bazę techniczną. Roczne koszty utrzymania TVN Gra mają wynieść 4-5 mln zł, a rentowność na poziomie operacyjnym projekt ma osiągnąć w drugim roku nadawania. W odróżnieniu od większości kanałów tematycznych, utrzymujących się z reklam lub opłat licencyjnych od operatorów sieci kablowych, TVN Gra ma wypracowywać 90 proc. przychodów z tego, co zapłacą widzowie za udział w konkursach i grach, wysyłając SMS-y lub dzwoniąc na specjalne linie telefoniczne. Po co mają to robić? Małgorzata Gratys, szefowa zespołu sprzedaży specjalnej TVN, poinformowała, że minimalna pula nagród w tej stacji wyniesie 100 tys. zł dziennie. W Europie Zachodniej nagrody są zawrotne, ale tam programy typu "call TV" (w luźnym tłumaczeniu "telewizja na telefon") są znacznie bardziej popularne. Np. uczestnicy programu "Dream Home", który był emitowany w brytyjskiej telewizji Five, mogli wygrać dom marzeń, odpowiadając tylko na jedno pytanie.

TVN Gra nie będzie pierwszą tego typu stacją w Polsce. Jako pierwsza w maju 2003 r. wystartowała telewizja iTV należąca do telekomunikacyjno-internetowej spółki MNI. W lutym ubiegłego roku ruszył muzyczny kanał 4fun.tv, na który również w większości składają się wpływy z telefonów, SMS-ów i MMS-ów od widzów.

Jak powiedział nam Piotr Walter, kolejny kanał tematyczny grupy TVN ma wystartować w I kwartale przyszłego roku. Będzie to kodowany TVN Med dostępny dla lekarzy.