Przesłanie Benedykta XVI do młodych w Lednicy

Około 200 tysięcy młodych ludzi wzięło udział w ogólnopolskim Spotkaniu Młodzieży nad Jeziorem Lednickim. Razem z polską młodzieżą modlą się ich rówieśnicy z Litwy, Niemiec i Węgier. List do młodych wystosował sam papież Benedykt XVI.

Wieczorem uczestnicy spotkań odnowili przyrzeczenia chrzcielne. Nabożeństwo poprowadził metropolita gnieźnieński, arcybiskup Henryk Muszyński. Tegoroczne rozważania sa poświęcone tajemnicy Chrztu świetego.

Do tej tejemnicy nawiązał w swoim liście do uczestników spotkania nad Lednicą papież Benedykt XVI. Nazwał Chrzest "niezmierzonym darem Bożej miłości". "Niech ten dar nieustannie wzrasta w Was i wydaje owoce wiary, nadziei i miłości"- napisał papież.

Benedykt XVI zaprosił uczestników spotkania nad Jeziorem Lednickim do udziału w Światowych Dniach Młodzieży w sierpniu w Kolonii. Podziękował im na obecność i za wiarę. Papież napisał, że młodzież jest jego "radością i nadzieją". Benedykt XVI zwierzył młodzież opiece Maryi i przesłał im apostolskie błogosławieństwo.

List papieża do młodych ludzi odczytał pod Bramą-Rybą metropolita gnieźnieński, arcybiskup Henryk Muszyński.

Wcześniej metropolita wezwał młodzież do obrony podstawowych wartości chrześcijańskich. Przypomniał, że lednicka młodzież, wspominając ideę chrztu Polski, wyprzedza o rok czterdziestolecie milenium przyjęcia przez Mieszka Pierwszego chrześcijaństwa.

W uroczystej procesji rozpoczynającej lednickie nabożeństwo, pod Bramę-Rybę wniesiono relikwie patrona Polski - świętego Wojciecha - oraz relikwie świętej Jadwigi, świętej Kingi oraz błogosławionej Jolanty, przywiezione przez pielgrzymów z Węgier.

Ojciec Jan Góra podziękował sponsorom wręczając im statuetki Lednickich Orłów.

Pod Bramą - Rybą, piętnastu młodym ludziom z całej Polski wręczono lednickie stypendia, fundowane drugi rok z rzędu przez sponsorów.