W czwartek przedstawiciele Opoczna ujawnili szczegóły zbliżającej się oferty publicznej. Główny jego akcjonariusz - zarejestrowany w Luksemburgu fundusz inwestycyjny Credit Suisse First Boston Ceramic Partners - wystawia na sprzedaż wszystkie posiadane akcje (ma ich 99 proc.). Część kupił od resortu skarbu ledwie rok temu. Ale nie ujawnił, po ile.
Większość papierów Opoczna trafi do rąk inwestorów zagranicznych i instytucji krajowych. Akcje będą mogli też kupić drobni inwestorzy. Szacuje się, że wartość oferty może wynieść nawet 2 mld zł. Byłaby to największa prywatna oferta publiczna w historii warszawskiej giełdy.
Prezes Opoczna Sławomir Frąckowiak na czwartkowej konferencji prasowej nie chciał wypowiadać się na temat wyceny. Warto zauważyć, że wartość rynkowa giełdowego Cersanitu (jednego z głównych konkurentów Opoczna), który osiąga lepsze wyniki finansowe, jest jednak znacznie niższa i wynosi "zaledwie" 1,3 mld zł.
- Strategią firmy jest podwojenie wartości do roku 2008 i utrzymanie pozycji lidera na rynku polskim - powiedział Frąckowiak. - Zwiększymy eksport głównie na Ukrainę, do Rosji i Niemiec. Nie wykluczamy akwizycji na szybko rosnącym rynku rosyjskim - dodał. W kwietniu Opoczno przejęło kontrolę nad litewską spółką Dvarcioniu Keramika.
Zapisy na akcje Opoczna ruszą 25 maja. Dzień wcześniej spółka ustali przedział cenowy. Emisję organizuje Dom Maklerski Banku Handlowego. Debiut giełdowy zaplanowano na 16 czerwca.