Bauer, największy wydawca magazynów w Polsce (wydaje m.in. "Tele Tydzień", "Tina", "Twój Styl", "Życie na Gorąco"), buduje nową drukarnię w Wykrotach w gminie Nowogrodziec, w Specjalnej Strefie Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości. - Nasze drukarnie w Ciechanowie i w Niemczech nie mogą podołać wszystkim zamówieniom. Zauważyliśmy wzrost na rynku reklam i w czytelnictwie. Zwiększył się też popyt na katalogi - tłumaczy Witold Woźniak, prezes wydawnictwa Bauer i należącej do niego spółki BDN, która jest właścicielem drukarni. - W Wykrotach będziemy drukować na rynek węgierski, czeski, podpisujemy umowy z kontrahentami z krajów Unii Europejskiej oraz z naszą polską konkurencją.
Poza tym Bauer ma plany ekspansji na rynki wschodnie. - W Rosji i na Ukrainie istnieje spory, niewykorzystany dotąd potencjał. Nie ma tam zbyt wielu drukarni i gazet - mówi Sławomir Bandurski, członek zarządu BDN.
Budowa drukarni rozpoczęła się w grudniu zeszłego roku. Pierwszy etap inwestycji (zakup gruntu, budowa i wyposażenie hal o powierzchni 9 ha) kosztować ma 85 mln euro. Będzie to druga w Polsce drukarnia grupy Bauer. Pierwszą polską drukarnię spółka wybudowała w Ciechanowie za 30 mln euro.
Drukarnia w Wykrotach będzie najwydajniejszą i najszybszą drukarnią wklęsłodrukową w naszej części Europy. Rocznie ma z niej wychodzić ponad 100 tys. ton zadrukowanego papieru. Dla porównania w Ciechanowie jest to 50 tys. ton. Rola papieru ważąca 7,5 t zadrukowywana będzie w ciągu 15 min z prędkością 15 m/s. Na Dolny Śląsk sprowadzone zostaną w lipcu najnowocześniejsze na świecie szwajcarskie maszyny, które na raz mogą wydrukować czasopismo o objętości nawet 192 stron (w Ciechanowie 96). - Takich maszyn nigdzie na świecie dotąd nie montowano - zapewnia Bandurski. - Pozwolą one skrócić czas druku oraz zmniejszyć związane z nim koszty. 48-stronicowy magazyn o nakładzie 700 tys. egzemplarzy w Ciechanowie muszą drukować aż cztery zmiany pracowników. Natomiast w Wykrotach ta sama praca wykonana będzie podczas jednej zmiany.
W drukarni pracuje na razie 89 osób. Większość z nich przechodzi teraz szkolenia w Ciechanowie oraz w drukarniach niemieckich i szwajcarskich. Do końca 2006 r. BDN chce zatrudnić 250 pracowników.
30 tytułów
35 mln egz. miesięcznie
636 mln zł obrotu w 2004 r.
60 mln zł zysku w 2004 r.
912 pracowników
oddziały w Warszawie, Łodzi i Wrocławiu