Senator prezesem

Interesy ludzi KGHM - cd. Senator Marian Lewicki (UP) jest prezesem spółki Minova-Ksante, w której pośrednio udziały ma skarb państwa. - To niedopuszczalne - mówi Krzysztof Piesiewicz, senator i prawnik

Wczoraj pisaliśmy o pośle SLD Ryszardzie Zbrzyznym, szarej eminencji KGHM, który zasiada w radzie nadzorczej sportowej spółki akcyjnej Zagłębie Lubin. 41 proc. udziałów w Zagłębiu ma KGHM Polska Miedź, której 44-proc. udziałowcem jest skarb państwa.

Zdaniem prawników, których pytaliśmy o opinię (także prawników z Kancelarii Sejmu i Senatu), poseł narusza ustawę o wykonywaniu mandatu posła i senatora, bo "posłowie i senatorowie nie mogą być członkami władz zarządzających lub kontrolnych i rewizyjnych ani pełnomocnikami handlowymi przedsiębiorców z udziałem państwowych lub komunalnych osób prawnych, lub przedsiębiorców, w których uczestniczą takie osoby". Skarb państwa jest "państwową osobą prawną" - wynika to z kodeksu cywilnego. KGHM jest więc "przedsiębiorcą z udziałem państwowej osoby prawnej", a Zagłębie - "przedsiębiorcą, w których uczestniczą takie osoby". Poseł Zbrzyzny tłumaczył nam, że według niego Zagłębie nie jest spółką z udziałem skarbu państwa.

Jarosław Kaczyński z PiS zapowiedział, że sprawę Zbrzyznego rozpatrzy Komisja Etyki Poselskiej. Wacław Martyniuk, sekretarz ds. dyscypliny klubu parlamentarnego SLD, wystąpił do Kancelarii Sejmu o ekspertyzę prawną.

Tymczasem także inny dolnośląski parlamentarzysta - senator UP Marian Lewicki, znajomy posła Zbrzyznego, jest prezesem spółki Minova-Ksante, w której 30 proc. udziałów ma KGHM. Pozostałe 70 proc. udziałów ma Dolnośląska Spółka Inwestycyjna, której jedynym właścicielem jest KGHM.

Senator, podobnie jak Zbrzyzny, uważa, że nie narusza prawa: - Zasięgałem opinii prawników. Twierdzili, że mogę być prezesem Minova-Ksante. Poza tym informowałem o tym fakcie w swoim oświadczeniu majątkowym.

Z oświadczenia wynika, że w 2003 r. Lewicki z tego tytułu zarobił 425 500 zł.

- Uważam, że obejmując funkcje publiczne, należy zrezygnować z jakichkolwiek korzyści wynikających z innych funkcji, a zwłaszcza takich, w których zaangażowany jest skarb państwa - komentuje senator Krzysztof Piesiewicz.

Lewicki prezesuje spółce Minova-Ksante od 1996 r. W Senacie jest wiceszefem komisji skarbu państwa i infrastruktury oraz członkiem komisji ochrony środowiska.