Bałagan na lotniskach po upadku Air Polonii

Odwołanie lotów przez Air Polonię spowodowało bałagan na kilku europejskich lotniskach. Pasażerowie, którzy wykupili bilety tych linii, mają problemy z ich realizacją. Klientów Air Polonii chcą przejąć inne tanie linie: Wizz Air i Sky Europe

Wielu polskich pasażerów utknęło w zagranicznych portach lotniczych, między innymi na paryskich lotniskach Bauvais i Orly. Polacy nie mogli się dowiedzieć, jak wrócić do kraju. Ci, którzy polecieli innymi liniami, musieli zapłacić za bilet z własnej kieszeni. Zdenerwowanych pasażerów Air Polonii nie brakowało też na polskich lotniskach. Większość z nich próbowała wymienić nieaktualne bilety na bilety innych tanich przewoźników. Nie wiadomo jednak, czy wszyscy znajdą miejsca w samolotach w odpowiadających im terminach.

Rzecznik Portów Lotniczych Edyta Mikołajczyk zapewniła Informacyjną Agencję Radiową, że sytuacja jest opanowana. Niedoszli pasażerowie Air Polonia mają, według niej, zapewnioną pełną informację.

Kolejna tania linia lotnicza - easyJet - oferuje darmowe bilety dla poszkodowanych pasażerów Air Polonii. Dotyczą one połączeń Warszawa-Londyn i Kraków-Londyn. Można z nich skorzystać w ciągu 14 dni. Darmowe bilety są przeznaczone dla pasażerów, którzy posiadają ważną rezerwację na lot z Air Polonią. Pasażerowie poniosą jedynie koszty podatków i opłat lotniskowych. Rezerwacji można dokonać w punktach odprawy easyJet na lotniskach w Warszawie, Krakowie i Londynie. Aby skorzystać z tej oferty, pasażerowie powinni okazać potwierdzenie rezerwacji lotu w Air Polonii.

Posiadacze biletów Air Polonii mogą zmieniać rezerwacje również na loty samolotami Sky Europe i Wizz Air. Ta ostatnia firma oferuje darmowe bilety na wolne miejsca w samolotach. Trzeba tylko zapłacić opłaty lotniskowe i podatki. Bilety można rezerwować na stronie internetowej, dzwoniąc na warszawski numer 500-94-99 lub za pośrednictwem agentów w poszczególnych portach lotniczych. Zmian można dokonać do 24. grudnia. Od wczoraj zrobiło to już blisko 7 tysięcy osób.

Rezerwacji na loty samolotami Sky Europe można dokonać na stronie internetowej. Przedstawiciel linii powiedział wczoraj, że przejmuje ona zobowiązania Air Polonii do końca sezonu zimowego. Nie gwarantuje jednak, że pasażerowie polecą w planowanych wcześniej terminach. Samoloty Wizz Air będą latać z Katowic, Warszawy i Gdańska, a samoloty Sky Europe - z Warszawy i Krakowa.

Do przejęcia pasażerów Air Polonii przymierza się też LOT. Rzecznik spółki Leszek Chorzewski powiedział, że LOT chce ogłosić ofertę tanich przelotów. Spółka planuje utworzenie taniego przewoźnika, który przejmie loty czarterowe i rozpocznie niskobudżetowe loty pasażerskie.

Chorzewski dodał, że choć rynek tanich linii lotniczych rozwija się bardzo szybko, to jednak część firm nie utrzyma się na rynku. Także ekonomista Ireneusz Jabłoński z Centrum Adama Smitha ostrzega, że że w najbliższym czasie może dojść do bankructw kilku linii. Jednak z biegiem czasu oferta tanich przewoźników będzie coraz lepsza.

Więcej o: