Zamieszanie z wymianą prawa jazdy

Wydziały komunikacji mają miesiąc na wydanie nowego prawa jazdy. Co mają zrobić kierowcy, którzy złożą dokumenty w grudniu? Urzędy i policja na razie nie wiedzą, jak traktować takich kierowców

Prawo jazdy muszą wymienić kierowcy, którzy otrzymali je pomiędzy 1 stycznia 1984 a końcem kwietnia 1993 roku. Od 1 stycznia stare prawa jazdy tracą ważność.

Wnioski o wydanie nowych można składać w gminnych lub powiatowych wydziałach komunikacji do 31 grudnia - tak mówi rozporządzenie Ministerstwa Infrastruktury. Ale urzędy mają 30 dni na wydanie nowego dokumentu. Jeśli ktoś złoży wniosek np. w połowie grudnia, to prawo jazdy może dostać dopiero w połowie stycznia. Po 1 stycznia za jazdę ze starym, nieważnym dokumentem grozi mandat 50 zł (bez punktów karnych).

- Ministerstwo nie zgrało zapisów w rozporządzeniu - uważa Jan Zaprzał, naczelnik wydziału komunikacji Urzędu Miasta w Opolu. - Skoro daje nam 30 dni na wydanie nowego prawa jazdy, to powinno wyznaczyć 30 listopada jako termin składania wniosków przez kierowców - przekonuje.

Według Zaprzała, żeby uniknąć karania mandatami kierowców czekających na nowe prawo jazdy, policja powinna do końca stycznia uznawać stare prawa jazdy tym, którzy będą mieli przy sobie pokwitowania wpłaty za nowy dokument.

Jednak policja nie wie, co ma z tym fantem zrobić. - Nie otrzymaliśmy w tej kwestii żadnych wytycznych - mówi rzecznik Miejskiej Policji w Opolu Sławomir Szorc.

Alicja Hytrek, rzecznik prasowy Komendy Głównej Policji, nie potrafi odpowiedzieć, jak funkcjonariusze będą traktować kierowców bez ważnego prawa jazdy. - Teraz mamy listopad, a do stycznia to może zostać wyjaśnione.