Anna Radziwiłł została wiceministrem edukacji

Premier Marek Belka podpisał nominację Anny Radziwiłł na stanowisko wiceministra edukacji i sportu. Urząd obejmie już jutro.

Jej kandydatura od samego początku wzbudzała kontrowersje. Przeciwko niej protestowało SLD. Chodzi między innymi o model opieki pozaszkolnej i zajęć pozalekcyjnych oraz tryb wprowadzenia religii do szkół, kiedy Anna Radziwiłł była wiceministrem edukacji w rządzie Tadeusza Mazowieckiego.

Minister edukacji Mirosław Sawicki sam wystąpił o nominację Anny Radziwiłł. Oboje znają się od wielu lat - pracowali razem w jednym z warszawskich liceów, a gdy Radziwiłł została wiceministrem edukacji w rządzie Tadeusza Mazowieckiego ściągnęła go do pracy w resorcie.

Anna Radziwił powiedziała IAR, że swoją obecną rolę widzi tak jak widziała ją 15 lat temu. Według niej szkoła powinna być przyjazna dla uczniów, powinna dawać szansę wszystkim i wyrównywać istniejące nierówności. Bardzo ważną dla niej sprawą jest wzmocnienie i dowartościowanie roli wychowawcy klasowego, który byłby najbliższy dziecku w szkole czy w przedszkolu.

Co do religii w szkole - zauważyła Anna Radziwiłł - rozmawiamy o czymś, co przez 15 lat istnieje i jest zawarowane w ustawie.

Anna Radziwiłł jest pedagogiem, historykiem i działaczką "Solidarności". W latach 1989-1992 była senatorem pierwszej kadencji Senatu, wiceministrem edukacji w rządzie Tadeusza Mazowieckiego oraz doradcą ministra edukacji w rządzie AWS-UW.