Exodus producentów stolarki budowlanej?

Producentowi okien wystarczy przenieść siedzibę firmy do sąsiedniej miejscowości, a czasem dzielnicy, aby zyskać miesięcznie nawet i kilkadziesiąt tysięcy złotych

Związek Producentów, Dostawców i Dystrybutorów "Polskie Okna i Drzwi" sugeruje przeszło 120 swoim członkom (głównie dużym producentom) przerejestrowanie firmy do miejscowości, w której fiskus interpretuje ustawę o VAT w sposób dla nich korzystny.

Problemy mają dziś zwłaszcza ci producenci okien i drzwi, którzy je równocześnie montują w mieszkaniach i domach swoich klientów. Część urzędów skarbowych każe im sprzedawać wyroby wraz z montażem z 22-proc. stawką VAT. Inne pozwalają doliczać preferencyjny, 7-proc. podatek, czyli taki, jakim jest obciążana usługa budowlana związana z mieszkaniami.

Dyrektor związku Robert Klos opowiada, że dysponuje 20 odpowiedziami urzędów skarbowych na pytanie o interpretację ustawy. Sześć z nich mówi o stawce 22 proc.

Ponieważ VAT stał się elementem walki konkurencyjnej, wielu z ponad 2 tys. działających na tym rynku przedsiębiorców może rozważy przeniesienie siedziby firmy do "tańszej" miejscowości. Dyr. Klos zwraca uwagę, że nie ma potrzeby przenoszenia zakładu, i zapewnia, że często ta operacja nie wiąże się z dużymi kosztami. Na przykład należący do związku producent okien z Chrzanowa może zarejestrować swoją firmę w pobliskich Siemianowicach Śląskich, gdzie doliczają niższy VAT. - A w Łodzi wystarczy się przenieść na sąsiednią ulicę: Urząd Skarbowy w Łodzi Widzewie wymaga stosowania stawki 22-proc., ale na Bałutach urzędnikom wystarcza 7 proc. - opowiada Klos.

- Przy przeciętnej rocznej sprzedaży na poziomie 5 mln zł oszczędność na podatku VAT wynosi 750 tys. zł. To jest ponad 62 tys. zł miesięcznie i ponad 2 tys. zł dziennie! - wylicza.

Firma może więc zarobić dodatkowe kilkanaście procent, jeśli nie zmieni ceny brutto, albo obniżyć ją, by poprawić konkurencyjność swoich wyrobów.

Związek apeluje o doprecyzowanie ustawy o VAT. Jednak na wszelki wypadek zaczął tworzyć "krajową mapę urzędów nieprzyjaznych producentom okien i drzwi". Są już na niej urzędy w Białej Podlaskiej, Chrzanowie, Łodzi Widzewie, Lublinie (III urząd skarbowy), Stalowej Woli, Krakowie Nowej Hucie. Niejednoznaczne stanowisko zajęły II Urząd Skarbowy w Toruniu i I Urząd Skarbowy w Krakowie.

"Polecamy natomiast zainteresowanie się lokalizacją swojej działalności na terenie Częstochowy, Świecia, Bydgoszczy, Łodzi Bałuty, Białegostoku, Łowicza, Siemianowic Śląskich, Radomska i Wrocławia" - czytamy w komunikacie związku.

Skąd różnica w stawkach

Od 1 maja materiały budowlane są opodatkowane 22-proc. stawką VAT, a usługi montażowe i remontowe związane z mieszkaniami - 7-proc. 17 czerwca wiceminister finansów Elżbieta Mucha wyjaśniała w Sejmie, że jeśli np. producent okien montuje je u klienta, to traktowane jest to jako towar, czyli powinna być stosowana stawka 22 proc. VAT. Jeżeli zaś okna montuje firma, która kupuje je od innego podmiotu, może wystawić fakturę z 7-proc. VAT. Dodajmy jednak, że interpretacje Ministerstwa Finansów nie są dla urzędów i izb skarbowych wiążące.