Jarosław Kaczyński: Musimy działać zgodnie ze starą zasadą: "chcesz pokoju, szykuj się do wojny"

- Jeżeli chcemy uniknąć wojny, to musimy działać zgodnie ze starą zasadą, że "chcesz pokoju, szykuj się do wojny" - powiedział Jarosław Kaczyński, przedstawiając założenia nowej ustawy o obronie ojczyzny. - Państwo, które leży na granicy NATO i UE musi mieć poważną siłę odstraszającą - wymieniał.

- Mamy do czynienia z dwoma przesłankami, dlaczego ustawa o obronie ojczyzny jest potrzebna. Pierwsza to ustawa o obowiązku obrony, a druga - obecna sytuacja międzynarodowa i potrzeby obronne naszego państwa - zaczął Jarosław Kaczyński. - Ustawa o obronie pochodzi z czasów odległych, z 1967 roku. Najwyższy czas, żeby ją zmienić - wskazywał, przedstawiając założenia dotyczące nowej ustawy o obronie ojczyzny. Zakłada ona m.in. dozbrojenie Wojska Polskiego i zwiększenie jego liczebności. Zmieni się też sposób finansowania - Mariusz Błaszczak ogłosił, że to Bank Gospodarstwa Krajowego będzie prowadził Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych. To znacząca zmiana - jak dodał, "innymi źródłami mają być budżet państwa i wpłaty z zysku Narodowego Banku Polskiego".

Zobacz wideo Czy PiS ma szansę na trzecią kadencję? Kwaśniewski: Taki scenariusz też jest możliwy

Kaczyński o nowej ustawie o obronie ojczyzny. "Chcesz pokoju..."

Jeżeli chcemy uniknąć wojny, to musimy działać zgodnie ze starą zasadą, że "chcesz pokoju, szykuj się do wojny" (przysłowie brzmi trochę inaczej: "Jeśli chcesz pokoju, przygotuj się do wojny" - red.)

- dodał prezes PiS i wicepremier ds. bezpieczeństwa. Jak wskazał, obecne siły nie są na miarę naszych obecnych potrzeb, sytuacja się zaostrzyła". Wymienił m.in. obecną sytuację międzynarodową.

Państwo, które leży na granicy NATO i UE musi mieć poważną siłę odstraszającą i w razie potrzeby możliwość skutecznej obrony

- powiedział Kaczyński, dodając, że ambicją władz Rosji jest "odbudowa dawnego imperium".

To wszystko skłania nas do radykalnego umocnienia naszych sił zbrojnych. Ta ustawa znosi 14 innych ustaw, a w zamian za to wprowadza ponad 700 artykułów

- przekazał. Wskazał też, że celem rządu PiS jest, żeby "Polska była państwem militarnie silnym, należącym do najsilniejszych". - Ja nie będę przedstawiał szczegółów, ze zrozumiałych względów, ale chodzi o to, żeby siły naszej armii, możliwości oddziaływania na duże odległości, żeby one były zwiększone, ale nie o 20 procent, nie o 50, a wielokrotnie. Ta ustawa stwarza ku temu podstawy - powiedział Jarosław Kaczyński. - Oczywiście, broni nie kupuje się tak, jak samochodu w sklepie - dodał, wskazując, że wszystko "ma się zadziać stosunkowo szybko".

Więcej informacji na temat nowej ustawy o obronie ojczyzny znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Wdrożenie w życie nowej ustawy o obronności to jeden z celów, który prezes PiS postawił sobie przed odejściem z rządu. Wcześniej donosiły o tym media, na konferencji Kaczyński to potwierdził. - Po realizacji tego celu moja misja w rządzie zostanie zakończona - zaznaczył. 

Więcej o: