PiS chce odebrać samorządowi Westerplatte. Dulkiewicz: Kolejna próba przejęcia dla celów politycznych

Kilku posłów Prawa i Sprawiedliwości złożyło projekt ustawy dotyczący budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz wydała oświadczenie, w którym mówi o próbie przejęcia Westerplatte dla celów politycznych.
Zobacz wideo

Projekt ustawy "o inwestycjach w zakresie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 - Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku" można znaleźć na stronie  Sejmu. Jego twórcy piszą w uzasadnieniu, że celem ustawy jest "usprawnienie" przygotowania i realizacji inwestycji budowy muzeum. Ustawa ta może jednak również umożliwić odebranie samorządowi władzy nad terenem Westerplatte.

Pomimo 79 lat, jakie upłynęły od pierwszych strzałów oddanych z pokładu niemieckiego okrętu Schleswig-Holstein do polskich żołnierzy stacjonujących w Wojskowej Składnicy Tranzytowej, Westerplatte nie zostało zagospodarowane w sposób adekwatny do swojej ogólnonarodowej rangi oraz międzynarodowego znaczenia. Czynniki takie jak brak jednego zarządcy terenu, problemy komunikacyjne oraz, aż do chwili obecnej, brak spójnej koncepcji na narrację historyczną na terenie Westerplatte pogarszały stan reliktów i infrastruktury pozostałych po Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Problemy te szczególnie nabrzmiewają w obliczu przypadającej w 2019 roku 80-tej rocznicy wybuchu II wojny światowej

- czytamy w uzasadnieniu projektu złożonego przez posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Gdańsk. Ustawa posłów PiS o Westerplatte. Aleksandra Dulkiewicz: "Kolejna próba przejęcia dla celów politycznych"

Projekt ustawy zaniepokoił samorządowców z Gdańska. W krótkim materiale wideo, udostępnionym na Twitterze, treść projektu ustawy skomentowała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

- Z dużym zaniepokojeniem zauważyliśmy wczoraj na stronach sejmowych projekt ustawy o budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. W naszej ocenie, w ocenie władz miasta Gdańska jest to kolejna próba przejęcia Westerplatte dla celów bardzo jasno określonych, dla celów politycznych - powiedziała prezydent Gdańska.

Dulkiewicz zaznaczyła, że projekt ustawy został stworzony przez posłów Prawa i Sprawiedliwości, na czele których stanął Kazimierz Smoliński, poseł PiS z województwa pomorskiego. 

- Nie wiemy oczywiście, jaka będzie droga sejmowa tego projektu ustawy, natomiast dziś ja - jako prezydent miasta Gdańska - mogę wyrazić głębokie zaniepokojenie, że tylnymi drzwiami, skróconą ścieżką legislacyjną prowadzoną przez grupę posłów próbuje się zabrać gdańszczankom, gdańszczanom, Polkom i Polakom, Westerplatte pod określone cele polityczne - podsumowała Aleksandra Dulkiewicz. 

Czy teren Westerplatte zostanie przejęty? Konflikt trwa od miesięcy

Spór o Westerplatte trwa od ponad roku. W kwietniu 2018 roku mianowany przez ministra Piotra Glińskiego dyrektor Muzeum II Wojny Światowej Karol Nawrocki zaproponował prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi odkupienie terenu za dwa miliony złotych. Niedługo później Muzeum II Wojny Światowej przedstawiło plan odbudowy Westerplatte, nie biorąc pod uwagę faktu, że teren ten należy do samorządu. Już wówczas władze miasta Gdańska odrzuciły pomysł oddania Westerplatte. 

Więcej o:
Komentarze (169)
Gdańsk. PiS chce odebrać samorządowi Westerplatte. Aleksandra Dulkiewicz wyraża zaniepokojenie
Zaloguj się
 • siwywaldi

  Oceniono 64 razy 52

  Szanowni Gdańszczanie !
  Pisowcy ODBIORĄ Wam Westerplatte, TAK SAMO, jak odebrali Warszawiakom Plac Piłsudskiego, po to tylko by postawić na nim swoje udające pomnik schodki i obok jeszcze jeden, na którym pewien lichy wzrostem (i nie tylko) człowiek wyobrażony jest jako WIĘKSZY od Marszałka Piłsudskiego.

  Więc już 26 maja, macie niebywała okazję, by za ten czyn solidnie i SOLIDARNIE wytrzaskać ich w jeden półdupek, a w październiku POWTÓRZYĆ lanie po raz drugi, waląc ich tym razem w CAŁĄ dupę :-)

 • arreis65

  Oceniono 47 razy 35

  bo się pewnie okazało, że kurdupel żoliborski z bratem bronili Polski pod Westerplatte !!!

 • krynolinka

  Oceniono 37 razy 29

  Przejmują tylko te obiekty, gdzie można się polansować na "patriotyzmie". Wtedy koszty nie grają roli. Paskudne metody.

 • chi-neng

  Oceniono 31 razy 27

  "PiS chce odebrać samorządowi Westerplatte."
  -----
  RODACY!
  Dlaczego przyzwalcie sekcie smoleńskiej na profanowanie, okradanie, zawłaszczanie rdzennej historii Ojczyzny?!
  Kiedy wreszcie zbudziecie się, przynajmniej w tej kwestii?!
  Skoro mafijne fasony żoliborskiego oligarchy, bossa srebrzystej mafii to za malo, by się przebudzić z całkowitego odrętwienia i paraliżu, jakim Was praził jadem i trucizną pokatstrofalną w 2010, tak skutecznie, że do tej pory nie możecie przyjść do siebie, ni otrząsnąć się z tego odurzenia?!

 • kemor234

  Oceniono 30 razy 24

  Kolejna 'wojenka' ...
  A ludzie nadal umierają, bo nie mogą dostać się do szpitala !!!

 • stasi1

  Oceniono 20 razy 18

  A czemu to Gdańsk nie ma dać tego Westerplatte PiSowi? Przecież cała Polska do nich należy. Po prostu im to się należy

 • mcguirre

  Oceniono 15 razy 13

  Niech sobie wezmą Jasną Górę.

 • maciejwscieklica

  Oceniono 17 razy 13

  przecież 1 wrzesnia Duda tam kazanie wygłosic ma i poswiadczyc, ze zwyciezylismy i od pobitego tam Niemca kasy oczekujemy
  a co

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX