PiS chce odebrać samorządowi Westerplatte. Dulkiewicz: Kolejna próba przejęcia dla celów politycznych

Kilku posłów Prawa i Sprawiedliwości złożyło projekt ustawy dotyczący budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz wydała oświadczenie, w którym mówi o próbie przejęcia Westerplatte dla celów politycznych.
Zobacz wideo

Projekt ustawy "o inwestycjach w zakresie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 - Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku" można znaleźć na stronie  Sejmu. Jego twórcy piszą w uzasadnieniu, że celem ustawy jest "usprawnienie" przygotowania i realizacji inwestycji budowy muzeum. Ustawa ta może jednak również umożliwić odebranie samorządowi władzy nad terenem Westerplatte.

Pomimo 79 lat, jakie upłynęły od pierwszych strzałów oddanych z pokładu niemieckiego okrętu Schleswig-Holstein do polskich żołnierzy stacjonujących w Wojskowej Składnicy Tranzytowej, Westerplatte nie zostało zagospodarowane w sposób adekwatny do swojej ogólnonarodowej rangi oraz międzynarodowego znaczenia. Czynniki takie jak brak jednego zarządcy terenu, problemy komunikacyjne oraz, aż do chwili obecnej, brak spójnej koncepcji na narrację historyczną na terenie Westerplatte pogarszały stan reliktów i infrastruktury pozostałych po Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Problemy te szczególnie nabrzmiewają w obliczu przypadającej w 2019 roku 80-tej rocznicy wybuchu II wojny światowej

- czytamy w uzasadnieniu projektu złożonego przez posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Gdańsk. Ustawa posłów PiS o Westerplatte. Aleksandra Dulkiewicz: "Kolejna próba przejęcia dla celów politycznych"

Projekt ustawy zaniepokoił samorządowców z Gdańska. W krótkim materiale wideo, udostępnionym na Twitterze, treść projektu ustawy skomentowała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

- Z dużym zaniepokojeniem zauważyliśmy wczoraj na stronach sejmowych projekt ustawy o budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. W naszej ocenie, w ocenie władz miasta Gdańska jest to kolejna próba przejęcia Westerplatte dla celów bardzo jasno określonych, dla celów politycznych - powiedziała prezydent Gdańska.

Dulkiewicz zaznaczyła, że projekt ustawy został stworzony przez posłów Prawa i Sprawiedliwości, na czele których stanął Kazimierz Smoliński, poseł PiS z województwa pomorskiego. 

- Nie wiemy oczywiście, jaka będzie droga sejmowa tego projektu ustawy, natomiast dziś ja - jako prezydent miasta Gdańska - mogę wyrazić głębokie zaniepokojenie, że tylnymi drzwiami, skróconą ścieżką legislacyjną prowadzoną przez grupę posłów próbuje się zabrać gdańszczankom, gdańszczanom, Polkom i Polakom, Westerplatte pod określone cele polityczne - podsumowała Aleksandra Dulkiewicz. 

Czy teren Westerplatte zostanie przejęty? Konflikt trwa od miesięcy

Spór o Westerplatte trwa od ponad roku. W kwietniu 2018 roku mianowany przez ministra Piotra Glińskiego dyrektor Muzeum II Wojny Światowej Karol Nawrocki zaproponował prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi odkupienie terenu za dwa miliony złotych. Niedługo później Muzeum II Wojny Światowej przedstawiło plan odbudowy Westerplatte, nie biorąc pod uwagę faktu, że teren ten należy do samorządu. Już wówczas władze miasta Gdańska odrzuciły pomysł oddania Westerplatte. 

Więcej o: