Ceny Nowalijek

W porównaniu z ubiegłym rokiem większość nowalijek jest o 20 procent droższa.

Jednak ich ceny sukcesywnie spadają i wszystko wskazuje na to, że warzywa i owoce będą relatywnie tańsze w porównaniu z cenami innych produktów żywnościowych.

Wczesna i ciepła wiosna sprawiła, że siew roślin uprawnych można było przyspieszyć o około 3 tygodnie. Jeżeli korzystne warunki utrzymają się w czerwcu, to także znacznie wcześniej pojawią się w sprzedaży warzywa i owoce pochodzące z upraw polowych. Obecnie krajowe nowalijki i truskawki pochodzą spod osłon.

W trzeciej dekadzie czerwca powinny pojawić się już deserowe maliny i borówka amerykańska. Podobnie wcześnie można spodziewać się pierwszych owoców z drzew. W tym roku, pogoda była doskonała dla produkcji sadowniczej - oceniają ogrodnicy. Ich zdaniem jeżeli nadal pogoda dopisze będziemy mieli bardzo dużo krajowych owoców.

Jak wynika z danych podwarszawskiego rynku hurtowego w Broniszach, najdroższe w porównaniu do zeszłorocznych cen są obecnie kalafiory oraz fasola szparagowa. Drogie są także warzywa korzeniowe pochodzące ze zbiorów z 2007 roku. Marchew jest aż 2,5 razy droższa, a pietruszka i pory podrożały o jedną trzecią.

Najmniej zdrożały natomiast pomidory i ogórki szklarniowe. Znacznie tańsze niż rok temu są także ziemniaki i to zarówno "młode", jak i "stare", które kosztują tylko 1/3 ceny ubiegłorocznej.