Borysiuk tylko po Lubańskim

Ariel Borysiuk w wygranym przez Legię 2:0 wyjazdowym meczu z Odrą Wodzisław zdobył pierwszą bramkę i stał się najmłodszym strzelcem w historii stołecznego klubu. Także drugim w całej historii ligi - w sobotę miał dokładnie 16 lat i 265 dni

W młodszym wieku gola strzelił tylko późniejszy czterokrotny król strzelców Włodzimierz Lubański. W roku 1963, gdy trafiał dla Górnika Zabrze na 3:0 w meczu z Arkonią Szczecin miał dokładnie 16 lat i 52 dni. Oprócz Borysiuka przed 17. urodzinami do siatki w I lidze zdążyli trafić jeszcze tylko Gerard Wodarz (od 26 lat już nieżyjący) i Krzysztof Kołaczyk.

Kariera tego drugiego nie potoczyła się tak jak się zapowiadała. Przeszkadzał brak zdrowia. Po Górniku Zabrze zmieniał kluby jak rękawiczki. Ale jeszcze gra w piłkę - w trzecioligowym Rakowie Częstochowa.

Borysiuk strzelając Odrze stał się oczywiście najmłodszym snajperem w historii Legii. Następni w kolejce - Tomasz Cebula miał 17 i pół roku, a Dawid Janczyk miesiąc przed premierowym trafieniem skończył 18. rok życia. W lidze aktualny reprezentant Polski juniorów debiutował 23 lutego tego roku z Groclinem, mając 16 lat i 209 dni. O niecały miesiąc lepszy jest Maciej Korzym.

Wyczyn Borysiuka to duża zasługa trenera Jana Urbana, który nie boi się stawiać na młodzież. Inna sprawa, że trochę zmuszają go do tego okoliczności - kartki i kontuzje doświadczonych graczy. Zanim jednak rozmaite plagi dotknęły stołeczną drużynę młodzi już dostawali szanse. I to nie tylko w mniej prestiżowych rozgrywkach Pucharu Ekstraklasy, ale także w Pucharze Polski i w końcu w lidze. To nie przypadek, że na liście 10 najmłodszych zdobywców bramek dla Legii aż czterech wpisało się do historii w trakcie tego sezonu. Oprócz Borysiuka także Maciej Rybus (w lidze), Przemysław Wysocki i Wojciech Trochim (obaj w Pucharze Ekstraklasy) - wszyscy 18-letni. Na ich tle tacy zawodnicy, którzy w końcu niedawno przekroczyli dwudziestkę jak Jakub Rzeźniczak, Marcin Smoliński czy Maciej Korzym to w Legii prawie weterani.

Jako ciekawostkę można też dodać, że obecny trener Legii Jan Urban do niedawna był... najstarszym strzelcem w historii zabrzańskiego Górnika (miał ponad 35 lat). W tym sezonie "przegonili" go Jerzy Brzęczek i Tomasz Hajto.

Najmłodsi strzelcy w historii ekstraklasy

1. Włodzimierz Lubański (Górnik Zabrze), rok 1963 - 16 lat i 52 dni

2. Ariel Borysiuk (Legia Warszawa), rok 2008 - 16 lat i 265 dni

3. Krzysztof Kołaczyk (Górnik Zabrze), rok 1987 - 16 lat i 277 dni

4. Gerard Wodarz (Ruch Chorzów), rok 1930 - 16 lat i 288 dni

mac