Futbolowa organizacja G-14 przestaje istnieć!

W piątek rozwiąże się zrzeszająca najbogatsze kluby organizacja G-14, będąca przez osiem lat swojego istnienia największą zmorą FIFA i UEFA.

Decyzję taką podjęto po ubiegłomiesięcznym ostatecznym uregulowaniu jednego z priorytetów członków grupy - kwestii rekompensat dla klubów wysyłających swoich zawodników na zgrupowania reprezentacji narodowych. Zgromadzenie Ogólne ma potwierdzić rozwiązanie G-14 i wycofać sprawy sądowe, które skierowane były przeciwko różnym punktom regulaminu FIFA.

Tak kończy się jeden z najbardziej uszczypliwych konfliktów w historii futbolu, pomiędzy "starą gwardią" starającą się utrzymać swoją władzę, a dążącymi do maksymalnej komercjalizacji tego sportu klubami.

Od momentu założenia w 2000 roku - przypuszczalnie do tego piątku - G-14, w skład którego wchodzą m.in. Real Madryt, AC Milan, Bayern Monachium i Manchester United od zawsze stawało w obronie najbogatszych i dążyło do zwiększenia kontroli klubów nad grą. Działanie grupy nasiliły się w 2002 roku, po rozszerzeniu do 18 członków.

W praktyce oznacza to, że międzynarodowe federacje miały odpowiadać za ubezpieczenie zawodnika przebywającego na zgrupowaniu kadry, zapewniać klubom kompensację oraz ograniczyć w kalendarzu terminy spotkań reprezentacji narodowych, aby pozostawić więcej czasu klubom na rozgrywanie opłacalnych spotkań.

Pojawiały się groźby secesji i utworzenia autonomicznej europejskiej "Superligi". G-14 wspierało także kluby w procesach wytaczanych FIFA, gdy ich piłkarze doznawali kontuzji w meczach reprezentacji.

Po spełnieniu żądań organizacji oraz obietnicy, że kluby będą miały większy wpływ na kształt rozgrywek, G-14 zadecydowało o samorozwiązaniu i wycofaniu procedur prowadzonych przeciw FIFA.

Kluby, których zawodnicy wezmą udział w dwóch następnych mistrzostwach europy i mistrzostwach świata w RPA otrzymają od FIFA i UEFA ok. 170 mln euro.

Interesami zespołów reprezentować ma od teraz Europejskie Stowarzyszenie Klubów Piłkarskich (ECA), do którego akces ma być wolny i które zrzeszać ma ponad 100 klubów. G-14 oświadczyło, że w pełni popiera tę inicjatywę i wierzy, że ECA będzie doskonale spełniać swoją rolę.