Czy fajki wodne roznoszą sepsę - bada sanepid

Czy 19-letnia kielczanka dostała sepsy, bo zaraziła się od fajki wodnej w dyskotece? Nie wyklucza tego sanepid i wszczął kontrolę warunków sanitarnych w tego typu lokalach.

Ostatnio o sepsie w województwie świętokrzyskim zrobiło się głośno, gdy zabiła ona 19-letnią kielczankę. Jak dowiedzieliśmy się w Głównym Inspektoracie Sanitarnym, z rozmów ze znajomymi dziewczyny wynikało, że mogła palić fajkę wodną i być może wtedy doszło do zakażenia meningokokami.

- Nie wiemy kiedy i w jaki sposób doszło do zakażenia, ale po otrzymaniu takiej informacji postanowiliśmy przeprowadzić kontrolę w dyskotekach i pubach oraz miejscach, gdzie może być ona używana - dodaje rzecznik GIS-u.

Kontrole przeprowadzono na terenie całego kraju, między 11 a 13 stycznia. - W województwie świętokrzyskim zostało skontrolowanych 25 miejsc: dyskotek, klubów i pubów. Nie stwierdziliśmy, żeby w którymś z nich znajdowała się fajka wodna - mówi Stanisław Pajdo z WSSE w Kielcach.

Jednak wobec dwóch sprawdzanych placówek inspektorzy rozpoczęli postępowanie administracyjne. Nie wykluczają, że mogą one zostać całkowicie lub czasowo zamknięte. Na właścicieli sześciu lokali nałożono również mandaty.

Tymczasem dyrekcja Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach czeka na informację od GIS-u, w sprawie sytuacji w Ostrowcu Świętokrzyskim i powiecie ostrowieckim, z którego pochodziło kilka osób, które w ostatnim czasie zachorowały na sepsę.

- Trwają badania, na jaki rodzaj sepsy były chore osoby z Ostrowca i powiatu ostrowieckiego. Do tej pory udało się dokładnie ustalić rodzaj bakterii u jednej z osób. Czekamy na kolejne wyniki badań. Członkowie komisji przeanalizują dokładnie badania i na początku przyszłego tygodnia podejmą decyzję, czy zalecić szczepienia albo rozszerzyć akcję informacyjną - mówi Jan Bondar, rzecznik głównego inspektora sanitarnego.

Na czele komisji, która podejmie decyzję w sprawie szczepień w Ostrowcu, stoi prof. Waleria Hryniewicz, specjalistka w dziedzinie mikrobiologii. Komisja weźmie pod uwagę wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia, która zaleca, żeby szczepić wtedy, kiedy na 100 tys. mieszkańców dojdzie do 10 przypadków zachorowań. GIS dysponuje szczepionkami i jeśli komisja podjęłaby decyzję o szczepieniach, zostałyby one przekazane do Ostrowca.

Sanepid nie ogranicza się tylko do kontroli dyskotek. - Nadal będziemy prowadzić akcję informacyjną. Ulotki i plakaty, informujące jak się bronić przed sepsą, trafią do szkół i gabinetów lekarskich - informuje Bondar.

Dodaje, że trzeba szczególnie uczulać dzieci, żeby nie podjadały od kolegów czy nie piły z tej samej butelki, bo w ten sposób łatwo zarazić się bakteriami, które powodują sepsę.

Przedstawiciele stacji epidemiologicznych w najbliższym czasie będą kontrolowali placówki, do których przyjadą uczniowie na ferie.

Sepsę mogą wywołać meningokoki typu B i C. Szczepionka działa tylko przeciwko meningokokom C. Od 2002 roku na terenie Polski obserwuje się wzrost zachorowań na sepsę tego typu.