Papieskie pamiątki w internecie

Znaczki pocztowe, monety, okolicznościowe medale z Janem Pawłem II - to najczęściej kupowane pamiątki papieskie na aukcjach internetowych. Ale zalewu takich pamiątek nie ma

O polską monetę kolekcjonerską (10 zł) "Papież 20-lecie Pontyfikatu" rywalizowało na serwisie Allegro.pl kilkanaście osób. Zwycięzca aukcji kupił w poniedziałek numizmat za 204 zł. W niedzielę wieczorem inny internauta nabył za 500 zł olejny portret Papieża. Tego samego dnia trzy osoby kupiły pozłacany dolar USA wybity na 25-lecie pontyfikatu, płacąc 149 zł za sztukę. Dwie klipy (kwadratowe monety) z Papieżem osiągnęły cenę 255 zł.

Od śmierci Jana Pawła II papieskich pamiątek sprzedawanych w internecie przybywa. W poniedziałek na Allegro oferowano niespełna 500 takich przedmiotów, we wtorek po południu było ich już ponad 630 (z czego około jedną trzecią wystawiono na licytację w ciągu ostatnich 24 godzin). W sumie od niedzieli dobiegło końca ok. 200 licytacji przedmiotów związanych z tematyką papieską. Dla porównania - na największym światowym serwisie aukcyjnym eBay.com można znaleźć co najmniej kilka tysięcy przedmiotów związanych z Janem Pawłem II (w większości także typowych pamiątek, np. pocztówek z reprintem podpisu Papieża).

Czy internauci próbują wykorzystać sytuację do zarobienia na papieskich pamiątkach? Biorąc pod uwagę okoliczności oraz ogromną liczbę wszystkich aukcji na Allegro, ofert związanych z Papieżem nadal nie jest szczególnie wiele.

Oceniając w przybliżeniu, mniej więcej połowa pamiątek znajduje nabywców. Internauci najchętniej kupują przedmioty niedrogie, za kilkanaście-kilkadziesiąt złotych. Widać, że sprzedają się m.in. zestawy znaczków z Papieżem (często z egzotycznych krajów afrykańskich), niedrogie monety okolicznościowe czy telefoniczne karty pre-paidowe z wizerunkiem Jana Pawła II (np. izraelska karta wydana z okazji wizyty Papieża w Jerozolimie osiągnęła cenę 48 zł).