MATURA 2014, DZIŚ JĘZYK POLSKI, POZIOM PODSTAWOWY: "Tango" z "Granicą" - co znajdzie się na maturze z języka polskiego 2014? Typujemy LEKTURY, KTÓRE ZNAJDĄ SIĘ NA MATURZE!

Matura 2014 - Wasze typy. Jak co roku, maturzyści zadają sobie pytanie: "jaka lektura będzie motywem przewodnim wypracowania na maturze z języka polskiego na poziomie podstawowym?" Oto najczęściej pojawiające się lektury w ciągu ostatnich lat, a także typy samych maturzystów.

'Potop' Henryka Sienkiewicza - egzamin 2005

Oficjalne arkusze i przykładowe odpowiedzi do egzaminu maturalnego 2014 znajdziesz (po zakończeniu egzaminu) w serwisie Edulandia.pl - Matura 2014 - odpowiedzi i arkusze, harmonogram

Nasz ranking rozpoczynamy od lektur, które pojawiły się tylko raz na nowej maturze z języka polskiego. Na siódmym miejscu znajduje się 'Potop' Henryka Sienkiewicza. W 2005 roku maturzyści mieli za zadanie scharakteryzować obraz Polaków XVII wieku przedstawiony w 'Potopie' Henryka Sienkiewicza. Za punkt wyjścia swoich rozważań, uczniowie musieli uczynić wnioski z analizy danych fragmentów powieści.

'Dziady' Adama Mickiewicza - egzamin 2007 i 2012

W przeciągu ostatnich siedmiu lat pojawiły się lektury, które CKE wykorzystało dwukrotnie przy tworzeniu tematów wypracowań na maturze z języka polskiego. Jedną z nich są 'Dziady' Adama Mickiewicza. Utwór ten pojawił się na maturze w roku 2007 oraz w roku 2012. W 2007 roku maturzyści mieli objaśnić symbolikę bajki opowiedzianej przez Żegotę, a także zwrócić uwagę na sytuację studentów i ich postawy. Co ciekawe w 2012 roku również mieli za zadanie wyjaśnić symbolikę lewej i prawej strony oraz jej znaczenie dla wymowy utworu, analizując fragment III części 'Dziadów' Adama Mickiewicza.

'Przedwiośnie' Stefana Żeromskiego - egzamin 2007 i 2013

Jednym z najczęściej pojawiających się autorów na maturze z języka polskiego jest Stefan Żeromski. Centralna Komisja Egzaminacyjna bardzo często zadaje polecenia dotyczące jednej z powieści wspomnianego pisarza. I tak na przykład w roku 2007 pojawiło się pytanie dotyczące 'Przedwiośnia'. Maturzyści mieli przeanalizować fragmenty 'Przedwiośnia' i 'Granicy', następnie porównać kreacje matek. Należało zatem określić wzajemne relacje między matką i dzieckiem, wykorzystując także znajomość utworów.

"Chłopi" w reżyserii Wojciecha Kościelniaka Fot. Dominik Sadowski / Agencja Gazeta

'Chłopi' Władysława Reymonta - egzamin 2006 i 2009

Kolejną lekturą, która również dwukrotnie pojawiła się na maturze z języka polskiego byli 'Chłopi' Władysława Reymonta. W 2006 roku na podstawie fragmentu I tomu powieści maturzyści mieli określić przyczyny kłótni i źródła dramatyczności sceny. W 2009 roku również na podstawie fragmentu I tomu powieści Władysława Reymonta, maturzyści mieli scharakteryzować Bylicę i jego relacje z córkami.

Marek Edelman w swoim mieszkaniu w Łodzi Marek Edelman w swoim mieszkaniu w Łodzi Fot. Małgorzata Kujawka / AG

'Zdążyć przed Panem Bogiem' Hanny Krall - egzamin 2010

Uczniowie zdający egzamin maturalny w 2010 roku mieli przedstawić przemyślenia Marka Edelmana, bohatera powieści Hanny Krall 'Zdążyć przed Panem bogiem' na temat możliwości godnego życia w czasach Zagłady. W wypracowaniu należało również ująć różne poglądy słynnego kardiochirurga na temat godnej śmierci.

Księgarnia Naukowa im. Bolesława Prusa Księgarnia Naukowa im. Bolesława Prusa Fot. Wojciech Surdziel / AG

'Lalka' Bolesława Prusa - egzamn 2008 i 2012

W roku 2012 na maturze z języka polskiego pojawiła się 'Lalka' Bolesława Prusa. Uczniowie mieli za zadanie porównać postawy życiowe Izabeli Łęckiej i Joanny Podborskiej ukazane w podanych fragmentach 'Lalki' Bolesława Prusa i 'Ludzi bezdomnych' Stefana Żeromskiego. Z kolei w 2008 roku w wypracowaniu mieli wyjaśnić, co marzenie senne mówi o bohaterce powieści i jej stosunku do ważnych w jej życiu osób.

'Tango' Sławomira Mrożka - lektura prawdopodobna w 2014 roku

Na liście "lektur prawdopodobnych" króluje "Tango" - Sławomir Mrożek umarł niespełna rok temu, w dodatku w tym roku przypada 50. rocznica wydania tego utworu - pierwodruk ukazał się w 11. numerze "Dialogu" w roku 1964. Nie jest to utwór prosty więc może warto jeszcze dziś przejrzeć informacje na jego temat.

Baczyński Baczyński

Poezja Krzysztofa Kamila Baczyńskiego - lektura prawdopodobna w 2014 roku

Skąd ten pomysł? W tym roku wypada 70 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego więc poezja Krzysztofa Kamila Baczyńskiego - jako swoista nowość - mogłaby znaleźć się w arkuszu maturalnym.

Zdajesz w tym roku maturę? Bądź z nami na Facebooku! Ożeż w maturę, to już?! Powtórki, arkusze, panika, wróżby, rady, podpowiedzi, chillout, czyli "Matura 2014" bez tajemnic.