Piątek dla klimatu

 • Rozkopana przez Wody Polskie, 'renaturyzowana' przez bobry. Wielki przykład rzeki Małej
 • Hennig-Kloska o '8-9 parkach narodowych'. Greenpeace: W gruncie rzeczy się nie pomyliła
 • WMO: Poziom CO2 największy od pięciu milionów lat. Wtedy Ziemia była inną planetą

  WMO: Poziom CO2 największy od pięciu milionów lat. Wtedy Ziemia była inną planetą

  Przy obecnym tempie pompowania gazów cieplarnianych do atmosfery czeka nas więcej ekstremalnej pogody, topnienia lodowców i wzrostu poziomu morza - ostrzega Światowa Organizacja Meteorologiczna. W corocznym raporcie stwierdziła, że poziom CO2 i innych gazów ogrzewających Ziemię znów osiągnął rekordowy poziom.

  Patryk Strzałkowski
 • Zakaz chowu klatkowego wylądował w zamrażarce. 'Lobby mięsne walczyło z nim ostro i nieczysto'

  Zakaz chowu klatkowego wylądował w zamrażarce. "Lobby mięsne walczyło z nim ostro i nieczysto"

  O "złamanych obietnicach" i zawiedzionych nadziejach mówią obrońcy praw zwierząt. Pod wpływem lobby producentów mięsa zapowiadany przez UE zakaz chowu klatkowego może trafić do szuflady. Komisja Europejska zobowiązała się zbadać wpływ takiego zakazu i przygotować odpowiednie przepisy po tym, jak otrzymała petycję z ponad 1,4 miliona podpisów. Przedstawiciele tej inicjatywy rozważają kroki prawne wobec KE.

  Patryk Strzałkowski
 • Twórca 'miasta 15-minutowego': Uzależnienie od samochodów blokuje zmiany w naszych miastach

  Twórca "miasta 15-minutowego": Uzależnienie od samochodów blokuje zmiany w naszych miastach

  - Chcemy zerwać z uzależnieniem od samochodów, ale nie traktujemy ich jako wroga. Chodzi o to, żeby odzyskać przestrzeń publiczną, miejską, dla ludzi - mówi nam prof. Carlos Moreno, urbanista i twórca słynnej koncepcji miasta 15-minutowego. Jego pomysł doczekał się nawet teorii spiskowych, ale Moreno przyznaje, że propozycje transformacji miast budzą nawet agresję. - Zmiana naszego sposobu myślenia zajmie lata - mówi.

  Patryk Strzałkowski
 • Unia idzie na wojnę z greenwashingiem. Koniec z bezpodstawnymi twierdzeniami firm

  Unia idzie na wojnę z greenwashingiem. Koniec z bezpodstawnymi twierdzeniami firm

  "Neutralny dla klimatu" hamburger, "bezemisyjne" przejazdy taksówką - wkróce takich komunikatów zobaczymy mniej. Unia Europejska przygotowała przepisy, które zabronią firmom twierdzenia, że są przyjazne dla klimatu, jeśli nie mają na to twardych dowodów. Prawo ma uderzyć w greenwashing, czyli wprowadzanie konsumentów w błąd.

  Patryk Strzałkowski
 • ONZ podsumowało, jak idzie walka ze zmianą klimatu. Ocena fatalna, a raport przeszedł bez echa
 • Prawie w żadnym kraju UE nie jedzą tyle mięsa co my. A z ferm lecą zanieczyszczenia i leki

  Prawie w żadnym kraju UE nie jedzą tyle mięsa co my. A z ferm lecą zanieczyszczenia i leki

  "Nienasycony apetyt na tanie mięso i inną żywność pochodzenia zwierzęcego napędzają eskalację kryzysów klimatycznych, zdrowotnych i przyrodniczych" - alarmuje nowy raport. Polska nie jest tu wyjątkiem. Przeciwnie, w mało którym kraju UE je się tak dużo mięsa, a produkujemy go jeszcze więcej, bo ogromna część idzie na eksport. Wiele negatywnych konsekwencji zostaje za to u nas.

  Patryk Strzałkowski
 • Ukraina chce stać się 'zielonym hubem' Europy. Ale klimat to niejedyny powód

  Ukraina chce stać się "zielonym hubem" Europy. Ale klimat to niejedyny powód

  Odnawialne źródła energii są w Ukrainie coraz bardziej postrzegane nie tylko jako rozwiązanie ekologiczne, ale też wzmacniające bezpieczeństwo. Bo nawet w przypadku ataków na sieć energetyczną panele fotowoltaiczne dalej zapewniają elektryczność. Choć nikt nie wie, kiedy skończy się wojna, to "zielona odbudowa" już się rozpoczęła.

  Patryk Strzałkowski
 • Chcą jasnej deklaracji przed wyborami. Tym nowy rząd miałby zająć się w pierwszej kolejności

  Chcą jasnej deklaracji przed wyborami. Tym nowy rząd miałby zająć się w pierwszej kolejności

  - Ostatnie miesiące pokazały, co oznacza brak działań na rzecz ochrony klimatu - powiedział prof. Zbigniew M. Karaczun o pożarach, powodziach i falach upałów obserwowanych tego lata. Ponieważ w sprawach klimatu nie ma czasu do stracenia, polskie organizacje oczekują jasnej deklaracji od kandydatów w wyborach. Chodzi o poparcie dla 16 konkretnych decyzji, które nowy rząd mógłby podjąć już w pierwszych 100 dniach pracy.

  Patryk Strzałkowski
 • Dezinformacja dla uczniów. W podręczniku do HiT-u powielane są mity i stare dane dotyczące klimatu

  Dezinformacja dla uczniów. W podręczniku do HiT-u powielane są mity i stare dane dotyczące klimatu

  W tym roku do szkół miała wejść edukacja klimatyczna. Na razie jest nowy podręcznik do HiT-u, w którym jego autor Wojciech Roszkowski porusza temat zmiany klimatu. A raczej dezinformuje na ten temat: powiela mity, pokazuje nieaktualne dane oraz kuriozalne argumenty. Treści w podręczniku, z którego mogą korzystać szkoły, są sprzeczne nawet z tym, co znajdziemy na rządowych stronach dotyczących edukacji ekologicznej.

  Patryk Strzałkowski
 • W tym sektorze pracuje 10 razy tyle ludzi co w górnictwie. Bez transformacji zostanie w tyle
 • Otwierasz okno, a tam warczą silniki. 'Letnie hałasy' są szkodliwe dla zdrowia

  Otwierasz okno, a tam warczą silniki. "Letnie hałasy" są szkodliwe dla zdrowia

  Środek nocy i nagle ze snu wyrywa warkot silnika - to problem szczególnie dotkliwy latem, kiedy otwieramy okna, a ulice są głośniejsze. Takie "letnie" hałasy, np. ścigających się motocyklistów, są nie tylko uciążliwe, ale też szkodliwe dla zdrowia. - Nieregularny sen mieć konsekwencje dla ciśnienia krwi, układu odpornościowego, zagrożenia cukrzycą - mówi dr n. med. Tadeusz Jędrzejczyk.

  Patryk Strzałkowski
 • Upały to dopiero przedsmak. Ropa i węgiel wypchną miliardy poza klimat nadający się do życia

  Upały to dopiero przedsmak. Ropa i węgiel wypchną miliardy poza klimat nadający się do życia

  Ludzka cywilizacja rozkwitła w dość wąskim oknie klimatycznym. Teraz globalne ocieplenie w rekordowym tempie zmienia warunki, w jakich żyjemy. I niektóre z najgęściej zaludnionych miejsc na świecie w ciągu 50 lat mogą zostać podgrzane do temperatury, która niemal nie nadaje się do życia. Jest jeszcze czas, by uniknąć najgorszego scenariusza.

  Patryk Strzałkowski
 • 'Gwóźdź do trumny' raf koralowych. Wody wokół Florydy gorące jak zupa

  "Gwóźdź do trumny" raf koralowych. Wody wokół Florydy gorące jak zupa

  "Gotują się" wody wokół Florydy, w Zatoce Meksykańskiej i na Karaibach. Temperatura sięga nawet 36 stopni. Takie warunki to "gwóźdź do trumny" raf koralowych, ostrzegają eksperci. Rafy są szczególnie narażone na zmianę klimatu i wzrost temperatury Ziemi jest dla nich wyrokiem.

  Patryk Strzałkowski
 • Giganci naftowi stawiają na zyski, nie na zielone obietnice. 'Zdrada naszej przyszłości'

  Giganci naftowi stawiają na zyski, nie na zielone obietnice. "Zdrada naszej przyszłości"

  Koncerny paliwowe "przehandlowują naszą przyszłość za trzydzieści srebrników" - stwierdził Sekretarz Generalny ONZ António Guterres. Na porównaniu do Judasza się nie skończyło. Nazwał "zdradą" to, co robią w ostatnim czasie koncerny jak Shell i BP. Firmy zmniejszają swoje plany ograniczenia emisji i zapowiadają gigantyczne inwestycje w nowe wydobycie paliw kopalnych, by "skupić się na zyskach udziałowców".

  Patryk Strzałkowski
 • Komary nie gryzą? Entomolożka potwierdza, że w tym roku jest ich mniej i wyjaśnia powód
 • Naukowcy spojrzeli na to, co dzieje się na oceanach i mówią: To szaleństwo!

  Naukowcy spojrzeli na to, co dzieje się na oceanach i mówią: To szaleństwo!

  "To szaleństwo", "więcej niż ekstremalne" - tak specjaliści reagują na najnowsze mapy i wykresy pokazujące temperaturę oceanów. Poza rozpoczynającym się El Nino na Pacyfiku mamy rozgrzane w niespotykany sposób wody Atlantyku. Przyczyny anomalii, która nakłada się na długoterminowy trend ocieplenia klimatu, nie są zupełnie jasne.

  Patryk Strzałkowski
 • Hałas, brak wody i światła koparek. Tak żyją Czesi obok Turowa. Autorzy skargi: Morawiecki zawalił sprawę

  Hałas, brak wody i światła koparek. Tak żyją Czesi obok Turowa. Autorzy skargi: Morawiecki zawalił sprawę

  - Decyzja sądu ws. Turowa nie jest bezprawna, wręcz przeciwnie, cały proces rozbudowy kopalni był bezprawny. Ale premier Morawiecki, jego koledzy i PGE nadal odmawiają uznania rzeczywistości i przyznania, że całkowicie zawalili sprawę - grzmi Lukáš Hrábek z czeskiego oddziału Greenpeace. To jego reakcja na słowa premiera Morawieckiego o "bezprawnej" decyzji ws. oceny środowiskowej koncesji Turowa.

  Eryk Kielak
 • Naukowcy: Nie da się już uratować 'wiecznego' lodu Arktyki. W Europie odczujemy skutki

  Naukowcy: Nie da się już uratować "wiecznego" lodu Arktyki. W Europie odczujemy skutki

  Jest już za późno, by zapobiec całkowitemu roztapianiu się lodu morskiego w Arktyce w czasie lata. Jeszcze do niedawna naukowcy byli przekonani, że błyskawiczne ścięcie emisji gazów cieplarnianych powstrzyma taki scenariusz. Co więcej, jeśli nie uda nam się zatrzymać wzrostu globalnej temperatury, to pierwsze lato z Arktyką bez lodu może pojawić się już w latach 30. Konsekwencje dla klimatu, w tym dla Europy, będą potężne.

  Patryk Strzałkowski