Piątek dla klimatu

 • Prąd Zatokowy jest najsłabszy od ponad 1000 lat - wynika z nowych badań. "Silny sygnał ostrzegawczy"
 • Policzono (niemal) wszystkie drzewa w Warszawie. Mapa ma pomóc m.in. w adaptacji do zmian klimatu

  Policzono (niemal) wszystkie drzewa w Warszawie. Mapa ma pomóc m.in. w adaptacji do zmian klimatu

  Najwyższe drzewo w Warszawie ma 44 metry, wszystkich (policzonych) jest ponad siedem milionów, a prawie jedna trzecia z nich to sosny. Takich danych dostarcza mapa koron drzew, która obejmuje już cały obszar miasta. Nie chodzi jednak o ciekawostki, a lepsze zarządzanie zielenią. Ratusz chce, by mapa pomogła dbać o drzewa już rosnące i podpowiadała, gdzie najbardziej potrzeba nowych.

  Patryk Strzałkowski
 • Każdego dnia możesz pomagać planecie. Dzięki oszczędności wody, energii i dłuższemu życiu tkanin

  Każdego dnia możesz pomagać planecie. Dzięki oszczędności wody, energii i dłuższemu życiu tkanin

  Polacy mają coraz większą świadomość dotyczącą znaczenia ekologii w codziennym życiu. Rozumieją związek pomiędzy codziennymi zachowaniami, a stanem środowiska naturalnego. Segregowanie odpadów, oszczędność energii i wody w gospodarstwie domowym stały się dla wielu codziennością. Jak jeszcze możemy wspomóc planetę? Piorąc bardziej świadomie!

  Materiał promocyjny
 • Houston, mamy problem. Możliwe, że za atakiem zimy w Teksasie stało globalne ocieplenie

  Houston, mamy problem. Możliwe, że za atakiem zimy w Teksasie stało globalne ocieplenie

  Rekordowy sezon huraganów, gigantyczne pożary oraz najostrzejsze od dekad mrozy to zjawiska, których Stany Zjednoczone doświadczyły w ciągu ostatniego półrocza. I choć jest to oczywiste, to nie tylko dwa pierwsze zjawiska, ale też atak zimy, który dotknął szczególnie Teksas, może być związany z globalnym ociepleniem. Część naukowców sądzi, że destabilizując klimat, sprawiamy, że mroźne masy powietrza z Arktyki mogą łatwiej przedzierać się na południe.

  Patryk Strzałkowski
 • Biden mógł rozczarować, na razie pozytywnie zaskakuje. Zapowiada klimatyczną "rewolucję"

  Biden mógł rozczarować, na razie pozytywnie zaskakuje. Zapowiada klimatyczną "rewolucję"

  Odwracanie szkodliwych decyzji poprzednika, przedstawienie planu transformacji energetycznej, deklaracja neutralności klimatycznej i zwołanie szczytu ws. zmian klimatu - to zdążył zrobić Joe Biden w kwestii kryzysu klimatycznego w pierwszych trzech tygodniach prezydentury. Część aktywistów bała się rozczarowania, ale Biden wprowadza wiele rozwiązań, których chcieli najbardziej progresywni politycy USA.

  Patryk Strzałkowski
 • Produkujemy żywność jakby jutra miało nie być. Przed nami albo zmiana, albo katastrofa

  Produkujemy żywność jakby jutra miało nie być. Przed nami albo zmiana, albo katastrofa

  Globalny system produkcji żywności jest poważnie chory. Jedzenie jest coraz tańsze, a coraz więcej ludzi głoduje. Do tego rośnie liczba osób z otyłością. A produkcja - często niezdrowej - żywności jest główną przyczyną niszczenia różnorodności biologicznej świata. Nowy raport wzywa do fundamentalnych zmian tego systemu. Inaczej czeka nas katastrofa.

  Patryk Strzałkowski
 • Jak nie marnować żywności? Zacznij od pomysłu na to, co chcesz ugotować

  Jak nie marnować żywności? Zacznij od pomysłu na to, co chcesz ugotować

  Każdemu zdarza się ugotować za dużo makaronu, kaszy, wykorzystać pół puszki krojonych pomidorów czy pójść na zakupy na głodniaka. Często prowadzi to do marnowania żywności. Można jednak tego uniknąć. Nie tylko odpowiednio planując, przygotowując i przechowując żywność, lecz także sięgając po inspiracje, które pozwolą nam wykorzystać to, co normalnie byśmy wyrzucili. Korzysta na tym i środowisko, i portfel. Znana marka, codziennie pomagająca milionom Polaków w przygotowaniu posiłków, zorganizowała niecodzienną akcję - "Pomagamy w gotowaniu i niemarnowaniu".

  Materiał promocyjny
 • Naukowcy z PAN ostrzegają. "Historyczne centrum Gdańska może znaleźć się pod wodą"
 • Jesteś ekoentuzjastą? Oni mają dla ciebie coś nowego. Zielona Ostoja powstaje pod Warszawą

  Jesteś ekoentuzjastą? Oni mają dla ciebie coś nowego. Zielona Ostoja powstaje pod Warszawą

  Zdecydowana większość Polaków uważa się za proekologicznych, jednak nie wszyscy postępują w sposób zgodny z naturą. Co więcej, mamy sporą świadomość na temat ochrony środowiska naturalnego, jednak nie mamy przestrzeni na realizację działań proekologicznych w praktyce. Z myślą o tym pod Warszawą powstanie Zielona Ostoja Renault.

  Materiał promocyjny
 • W 2020 emisje spadły, a temperatura wzrosła. Fizyczka wyjaśnia i ostrzega ws. wychodzenia z kryzysu

  W 2020 emisje spadły, a temperatura wzrosła. Fizyczka wyjaśnia i ostrzega ws. wychodzenia z kryzysu

  W 2020 roku emisje dwutlenku węgla spadły o ok. 7 proc. - najwięcej od II wojny światowej. Ale to prawie nie wpłynęło na postęp globalnego ocieplenia. Dlaczego? Bo to tak, jakby lekko przykręcić kran, z którego wciąż silnym strumieniem leje się woda do wanny. I ta wanna niedługo się przeleje - jesteśmy bliscy niebezpiecznego progu 1,5 stopnia ocieplenia, ostrzega dr Aleksandra Kardaś.

  oprac. Patryk Strzałkowski
 • Śnieg w Madrycie nie oznacza, że nie ma zmian klimatu. Bo przez okno nie widać całej planety

  Śnieg w Madrycie nie oznacza, że nie ma zmian klimatu. Bo przez okno nie widać całej planety

  Jak grzyby po deszczu, wraz z silniejszym mrozem w Polsce i atakiem zimy w Hiszpanii, pojawiły się kpiące komentarze: "I gdzie wasze globalne ocieplenie!?". To, że jeden atak zimy w jednym kraju nie jest wyznacznikiem globalnego klimatu, jest dla naukowców oczywistością. Jednak w Polsce i nie tylko postrzeganie kryzysu klimatycznego zmienia się wraz z pogodą - a musimy umieć patrzeć szerzej.

  oprac. Patryk Strzałkowski
 • Dziesiątki gatunków wymarły, setki kolejnych uznano za zagrożone. Ale są i sukcesy - w tym z Polski

  Dziesiątki gatunków wymarły, setki kolejnych uznano za zagrożone. Ale są i sukcesy - w tym z Polski

  Trwające sto lat wysiłki przynoszą efekty. Żubr, którego populację zaczęto odbudowywać w latach 20. XX wieku, nie jest już uznawany za zagrożonego wyginięciem - choć nie znaczy to, że nic mu nie grozi. Jednak tak dobrych wiadomości nie ma wiele. W ostatnim roku dziesiątki gatunków uznano za wymarłe, setki - za zagrożone. W Polsce co piąty gatunek ptaków jest zagrożony wyginięciem.

  oprac. Patryk Strzałkowski
 • Skąd się bierze azot w wodzie i jak wpływa na środowisko? Jego podróż zaczyna się na polu
 • Pięć lat Porozumienia paryskiego. "Na takim szczycie wszystko dogrywa się do ostatniej sekundy"

  Pięć lat Porozumienia paryskiego. "Na takim szczycie wszystko dogrywa się do ostatniej sekundy"

  Był polityczny teatr, zwroty akcji i niepewność do ostatniego momentu. W takiej atmosferze przyjmowano pięć lat temu Porozumienie paryskie, które dziś jest fundamentem walki z kryzysem klimatycznym. Czy jest nadzieja, że zda ono egzamin? - Jakbyśmy nie mieli nadziei, że będzie działać, to można tylko usiąść i płakać - mówi w rozmowie z Gazeta.pl Lidia Wojtal, która brała udział w negocjowaniu porozumienia.

  Patryk Strzałkowski
 • Elektrośmieci to nie są zwykłe śmieci. Co zrobić z urządzeniami AGD, z których już nie korzystamy?
 • Emisje gazów cieplarnianych w UE spadły do najniższego poziomu od trzech dekad. Jednak to jeszcze wciąż za mało

  Emisje gazów cieplarnianych w UE spadły do najniższego poziomu od trzech dekad. Jednak to jeszcze wciąż za mało

  Kryzys klimatyczny wiąże się zwykle z bardzo ponurymi informacjami, pojawiają się jednak czasem wiadomości, które mogą napawać optymizmem. Unia Europejska zmniejszyła swoje emisje gazów cieplarnianych w 2019 roku o 3,7 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem. Nie oznacza to, że problem mamy już z głowy - by osiągnąć cel zerowej emisji netto do 2050 roku, UE musi zintensyfikować działania, także poza przemysłem.

  Maria Mazurek
 • "Naprawdę wierzymy, że plastik nigdy nie będzie musiał być odpadem". Tak gigant walczy o środowisko

  "Naprawdę wierzymy, że plastik nigdy nie będzie musiał być odpadem". Tak gigant walczy o środowisko

  Wśród największych firm świata zmienia się podejście do kwestii ekologii. Giganci produkcji i handlu doskonale zdają sobie sprawę, że zmiany klimatyczne mogą uderzyć nie tylko w konsumentów, ale i działalność firm. Dlatego firmy takie jak PepsiCo podejmują wiele wymiernych działań, by ograniczyć zużycie wody, emisję gazów cieplarnianych, zwiększyć wykorzystanie produktów z recyclingu a zużycie tworzyw sztucznych zminimalizować. O najważniejszych dokonaniach spółki i jej planach rozmawiamy z prezesem PepsiCo Polska - Michałem Jaszczykiem.

  Materiał promocyjny
 • Takiego sezonu huraganów na Atlantyku jeszcze nie było. Rekord za rekordem, nawet pięć burz jednocześnie

  Takiego sezonu huraganów na Atlantyku jeszcze nie było. Rekord za rekordem, nawet pięć burz jednocześnie

  Huraganów na Atlantyku było w tym sezonie tak dużo, że meteorologom skończyła się lista imion nadawanych zgodnie z alfabetem łacińskim. Taka sytuacja wydarzyła się wcześniej tylko raz, a łączna liczba nazwanych cyklonów pobiła dotychczasowy rekord z 2005 r. Okres występowania huraganów w tym rejonie świata teoretycznie się kończy, choć 2020 rok mógł nie powiedzieć jeszcze ostatniego słowa.

  Maria Mazurek
 • Smog w cieniu pandemii wciąż jest problemem. Jak walczyć o zdrowy oddech? Oto co możesz zrobić

  Smog w cieniu pandemii wciąż jest problemem. Jak walczyć o zdrowy oddech? Oto co możesz zrobić

  Jesień i zima to okres, w którym jesteśmy szczególnie wyczuleni na kwestie zdrowia. W tym roku problemem jest przede wszystkim epidemia koronawirusa, ale jak co roku sezon na przeziębienia i grypę to również czas, w którym dotkliwy staje się problem smogu. Wystarczy nieco głębszy spadek temperatury, by w niektórych miejscach nie dało się po prostu otworzyć okien. Jak walczyć z tym problemem?

  Materiał promocyjny
 • Jak oszczędzać wodę? Ważny nie tylko zakręcony kran, ale też... koszenie trawy czy nasza dieta

  Jak oszczędzać wodę? Ważny nie tylko zakręcony kran, ale też... koszenie trawy czy nasza dieta

  Susza w tym roku nie była tak poważna, jak się obawiano. Jednak zagrożenie nie odeszło daleko. A nawet najlepsze oszczędzanie wody w domu na Podkarpaciu nie sprawi, że na polu w Wielkopolsce nie będzie suszy. W walce z nią kluczowe są systemowe rozwiązania. To nie znaczy jednak, że jesteśmy bezsilni. Poza walką o systemowe zmiany możemy pomóc oszczędzać wodę w naszej okolicy. Duże znaczenie ma choćby to, jak i czym podlewamy ogród.

  Patryk Strzałkowski