Piątek dla klimatu

 • "Recykling jest nieodzowny, ale to już kolejny etap. Najpierw zapobiegajmy, minimalizujmy"

  "Recykling jest nieodzowny, ale to już kolejny etap. Najpierw zapobiegajmy, minimalizujmy"

  W Polsce produkujemy coraz więcej odpadów, a poziom recyklingu rośnie powoli. Wyzwań i problemów jest wiele: chaos w prawie, zmiany w projektowaniu opakowań, brak systemu kaucyjnego - mówi Michał Mikołajczyk z firmy Rekopol. Ale potrzebna jest też zmiana mentalna u konsumentów i producentów. - Recykling jest nieodzowny, ale jest już kolejnym etapem. Najpierw zapobiegajmy, minimalizujmy produkcję odpadów - mówi ekspert.

  Patryk Strzałkowski
 • Wymyślili akcję, dzięki której możesz być zdrowszy i żyć w piękniejszym świecie. Na czym polega TrashRun?
 • Adoptuj pszczołę... albo motyla! Życie zapylaczy jest zagrożone, ale możesz im pomóc

  Adoptuj pszczołę... albo motyla! Życie zapylaczy jest zagrożone, ale możesz im pomóc

  Choć może to zabrzmieć niewiarygodnie, życia ludzi i owadów zapylających są nierozerwalnie związane. Bez pszczół, motyli i innych zapylaczy nasza dieta będzie znacznie uboższa. Brak owadów zachwiałby w ogóle podstawami naszego życia. Taki scenariusz naprawdę jest możliwy! Naukowcy oszacowali, że aż 40 proc. gatunków owadów, które żyją dziś na Ziemi, może wyginąć w ciągu najbliższych kilku dekad. Jest jednak sposób, abyś im pomógł.

  Materiał promocyjny
 • Zielony duch w narodzie nie ginie. W budżetach obywatelskich można dostrzec prośrodowiskowy trend
 • Gorąco? Spójrzcie na daleką Północ. W krainie lodu wcale nie jest lepiej. "Rozległe połacie otwartej wody"

  Gorąco? Spójrzcie na daleką Północ. W krainie lodu wcale nie jest lepiej. "Rozległe połacie otwartej wody"

  Lądolód Grenlandii mógł przekroczyć już punkt bez odwrotu i nic nie powstrzyma jego zmniejszania - tak wynika z najnowszych badań. To nie jest łatwy sezon dla arktycznego lodu, także tego morskiego. Najpierw fala upałów, potem cyklon - lodołamacze bez większych przeszkód mogą pływać na północ od Grenlandii, co zwykle nie bywa łatwe. - Teraz znajdujemy tam rozległe połacie otwartej wody, sięgające prawie do bieguna - mówi kapitan jednego ze statków.

  Maria Mazurek
 • Wchodzą w życie ambitne cele dot. dwutlenku węgla. Producentom samochodów grożą ogromne kary

  Wchodzą w życie ambitne cele dot. dwutlenku węgla. Producentom samochodów grożą ogromne kary

  Setki milionów euro za nawet niewielkie przekroczenie nowego standardu - takie kary będą grozić producentom samochodów wraz z wejściem w życie unijnego celu dotyczącego emisji dwutlenku węgla. Wydane modele, hybrydy i auta elektryczne najpewniej pozwolą większości firm dopełnić standardów. Jednak cele będą coraz bardziej ambitne i jasne jest, że silniki spalinowe nie mają przyszłości.

  Patryk Strzałkowski
 • Lasy gospodarcze są jak "pola ziemniaków". Naturalnych mamy mało i nie chronimy ich dobrze
 • "Gwałtowne opady i podtopienia to jedno z największych zagrożeń". Polskie miasta chcą być gotowe

  "Gwałtowne opady i podtopienia to jedno z największych zagrożeń". Polskie miasta chcą być gotowe

  Warszawa, Poznań, Rzeszów, Bytom - to tylko kilka z dużych miast, w których doszło w tym roku do powodzi błyskawicznej po ekstremalnych ulewach. To jedno z zagrożeń, które będzie nasilać się wraz z postępowaniem kryzysu klimatycznego. Największe polskie miasta mają już opracowane plany przygotowania się na to - i mogą otrzymać wielkie pieniądze z UE na ich realizację.

  Patryk Strzałkowski
 • "Susze, powodzie i nic więcej". Zmiany klimatyczne w Afryce już teraz mają fatalne skutki

  "Susze, powodzie i nic więcej". Zmiany klimatyczne w Afryce już teraz mają fatalne skutki

  Wcześniej wiadomo było, kiedy posadzić zboże, a kiedy zebrać plony. Teraz zmiany klimatu rozchwiały pogodę i jest "tylko susza i powodzie, nic więcej" - tak skutki zmian klimatu w Sudanie Południowym i Somalii relacjonuje działająca w regionie Polska Akcja Humanitarna. Ekstremalna pogoda niszczy dobytek i odbiera dostęp do czystej wody. - Czasem tego nie dostrzegamy, ale dostęp do wody rozwiązuje masę problemów życiowych - mówi Rafał Grzelewski z PAH.

  Patryk Strzałkowski
 • Wyją klimatyczne syreny alarmowe. Mamy rekordy temperatury i stężenia CO2, Arktyka płonie

  Wyją klimatyczne syreny alarmowe. Mamy rekordy temperatury i stężenia CO2, Arktyka płonie

  Wielomiesięczna fala upałów na Syberii roztapia lód i wieczną zmarzlinę, przyczynia się do pożarów, a te emitują jeszcze więcej dwutlenku węgla. Naukowcy sprawdzili, że taki okres gorąca w Arktyce jest ściśle związany ze zmianami klimatu. A to tylko jeden z klimatycznych alarmów roku 2020, który - z dużym prawdopodobieństwem - może się okazać najgorętszym w historii.

  Patryk Strzałkowski
 • Nawalne deszcze podtapiają miasta. Betonoza i polityczne ciosy nie pomagają. Ale deszczowe ogrody już tak

  Nawalne deszcze podtapiają miasta. Betonoza i polityczne ciosy nie pomagają. Ale deszczowe ogrody już tak

  Najpierw była susza, potem ulewy. Wydaje się, że wzajemnie się wykluczają, jednak nie dość, że potrafią występować niemal jednocześnie, to jeszcze mogą mieć jedno źródło: zmiany klimatyczne. To, co było anomalią, staje się normą, i musimy się do tego przystosować. Pocieszającym może być to, że oba te zjawiska łagodzi jedno, to samo rozwiązanie: retencja. Także ta w miastach, gdzie beton potęguje efekty gwałtownych ulew. I wcale nie chodzi o wielkie zbiorniki.

  Maria Mazurek
 • Susza i powódź jednocześnie? Tak działają zmiany klimatu. "Nienormalność staje się normalnością"

  Susza i powódź jednocześnie? Tak działają zmiany klimatu. "Nienormalność staje się normalnością"

  "Dawna 'nienormalność' staje się nową normalnością, a przyszłe ekstrema będą jeszcze bardziej ekstremalne" - tak o skutkach zmian klimatu w Polsce piszą naukowcy. Choć przejście w kilka tygodni od suszy do powodzi może dziwić, to nie powinno szokować. Właśnie większa częstotliwość i siła ekstremalnych zjawisk, w tym związanych z wodą, to przewidywany efekt zmian klimatycznych.

  Patryk Strzałkowski
 • W kampanii pytali o kryzys klimatyczny, spotkała ich przemoc. "Nie damy się zastraszyć"

  W kampanii pytali o kryzys klimatyczny, spotkała ich przemoc. "Nie damy się zastraszyć"

  - Przeszliśmy przez długi etap poklepywania po plecach i mówienia, że "super", że robimy to, co robimy. Teraz czekamy na realne działania - mówi w rozmowie z Gazeta.pl aktywistka Młodzieżowego Strajku Klimatycznego Klara Foryciarz. Młodzież w czasie kampanii starała się pytać kandydatów o kryzys klimatyczny. Jednak w najlepszym razie spotkała się z brakiem konkretów, a w najgorszym - z atakami i przemocą.

  Patryk Strzałkowski
 • Niepokojące modele wskazały "czułość" 5 st. "Chmury zdecydują o losie ludzkości"

  Niepokojące modele wskazały "czułość" 5 st. "Chmury zdecydują o losie ludzkości"

  Kryzys klimatyczny kojarzy się raczej z gwałtownymi zjawiskami i katastrofami, a nie "czułością". Jednak to, co naukowcy nazywają czułością klimatu, jest kluczową cechą, która pozwala przewidzieć, jak bardzo się on zmieni. I według nowych badań jest ona wyższa, niż sądzono, zatem ocieplenie może postępować jeszcze szybciej. Kluczowa ma być rola chmur. Niektórzy naukowcy pozostają jednak sceptyczni i wyrażają swoje wątpliwości.

  Patryk Strzałkowski
 • "Punkt zwrotny" w transformacji energetycznej. Energia słoneczna rozwija się pomimo pandemii

  "Punkt zwrotny" w transformacji energetycznej. Energia słoneczna rozwija się pomimo pandemii

  W Wielkiej Brytanii zatwierdzono największą elektrownię słoneczną, w Niemczech podłączono nowe instalacje na kilkaset megawatów, w Polsce podpisano największą umowę na projekty fotowoltaiczne. Energetyka słoneczna rozwija się pomimo pandemii, także poza Europą, np. w Indiach czy Somalii. "Punkt zwrotny" OZE wiąże się w dużej mierze ze spadkiem cen.

  Patryk Strzałkowski
 • Jednorazowe rękawiczki i maseczki trafiają do morza. Epidemia zagraża ograniczeniom plastiku
 • Kto odpowiada za śmieci? "To producenci powinni zapewnić zbieranie butelek, sprzętów, ubrań"

  Kto odpowiada za śmieci? "To producenci powinni zapewnić zbieranie butelek, sprzętów, ubrań"

  Śmiecenie i marnowanie często wynika z przyzwyczajeń, a by zachęcać ludzi np. do ograniczenia zużycia plastiku, trzeba po prostu ułatwić te lepsze dla przyrody rozwiązania - uważa autorka książki "LESS WASTE Polska", Agnieszka Bukowska. - Producenci powinni zapewniać takie rozwiązania, jak choćby zbieranie zużytych butelek, sprzętów, ubrań - mówi w rozmowie z Gazeta.pl.

  Patryk Strzałkowski
 • Wstrzymali wiatr, ruszyło słońce. Polska przeżywa boom na energetykę słoneczną

  Wstrzymali wiatr, ruszyło słońce. Polska przeżywa boom na energetykę słoneczną

  Energetyka słoneczna z niszowej stała się nowym trendem. Polacy tak chętnie instalują panele fotowoltaiczne, że już wielokrotnie przekroczono prognozy rozwoju energii słonecznej na Wisłą. Przez politykę rządu wyhamował rozwój elektrowni wiatrowych, ale za to te słoneczne mają się świetnie. Przyczyniają się do tego spadajace ceny, a także rządowy program "Mój prąd".

  Patryk Strzałkowski
 • Zabójcza temperatura jest niższa, niż ci się wydaje. Niektóre rejony świata przegrzewają się już teraz
 • Padł rekord CO2 w atmosferze. Gdy ostatnio było go tak dużo, Antarktydę pokrywała roślinność
 • Suma opadów się nie zmienia, a Europa i Polska i tak wysychają. Tak działają zmiany klimatu
 • Widok ognia nad Biebrzą przeraża. Ale jak pożar zejdzie pod ziemię, można naprawdę zacząć się bać

  Widok ognia nad Biebrzą przeraża. Ale jak pożar zejdzie pod ziemię, można naprawdę zacząć się bać

  Pożary w Biebrzańskim Parku Narodowym zaczęliśmy "przygotowywać" już 200 lat temu. Od tamtej pory niewiele zrobiliśmy, by sytuację naprawić, za to dołożyliśmy kolejny czynnik w postaci globalnego ocieplenia. Ubiegłego lata śledziliśmy pożary w Arktyce, na przełomie roku martwiliśmy się żywiołem w Australii. Najpoważniejszy kryzys naszych czasów nie daje o sobie zapomnieć, kiedy świat ma zupełnie inne problemy na głowie. Tym razem płonie największy park narodowy w Polsce. I to jeszcze nie jest najgorszy scenariusz.

  Maria Mazurek