Piątek dla klimatu

 • Takiego sezonu huraganów na Atlantyku jeszcze nie było. Rekord za rekordem, nawet pięć burz jednocześnie

  Takiego sezonu huraganów na Atlantyku jeszcze nie było. Rekord za rekordem, nawet pięć burz jednocześnie

  Huraganów na Atlantyku było w tym sezonie tak dużo, że meteorologom skończyła się lista imion nadawanych zgodnie z alfabetem łacińskim. Taka sytuacja wydarzyła się wcześniej tylko raz, a łączna liczba nazwanych cyklonów pobiła dotychczasowy rekord z 2005 r. Okres występowania huraganów w tym rejonie świata teoretycznie się kończy, choć 2020 rok mógł nie powiedzieć jeszcze ostatniego słowa.

  Maria Mazurek
 • Smog w cieniu pandemii wciąż jest problemem. Jak walczyć o zdrowy oddech? Oto co możesz zrobić

  Smog w cieniu pandemii wciąż jest problemem. Jak walczyć o zdrowy oddech? Oto co możesz zrobić

  Jesień i zima to okres, w którym jesteśmy szczególnie wyczuleni na kwestie zdrowia. W tym roku problemem jest przede wszystkim epidemia koronawirusa, ale jak co roku sezon na przeziębienia i grypę to również czas, w którym dotkliwy staje się problem smogu. Wystarczy nieco głębszy spadek temperatury, by w niektórych miejscach nie dało się po prostu otworzyć okien. Jak walczyć z tym problemem?

  Materiał promocyjny
 • Jak oszczędzać wodę? Ważny nie tylko zakręcony kran, ale też... koszenie trawy czy nasza dieta

  Jak oszczędzać wodę? Ważny nie tylko zakręcony kran, ale też... koszenie trawy czy nasza dieta

  Susza w tym roku nie była tak poważna, jak się obawiano. Jednak zagrożenie nie odeszło daleko. A nawet najlepsze oszczędzanie wody w domu na Podkarpaciu nie sprawi, że na polu w Wielkopolsce nie będzie suszy. W walce z nią kluczowe są systemowe rozwiązania. To nie znaczy jednak, że jesteśmy bezsilni. Poza walką o systemowe zmiany możemy pomóc oszczędzać wodę w naszej okolicy. Duże znaczenie ma choćby to, jak i czym podlewamy ogród.

  Patryk Strzałkowski
 • Bosch bez śladu węglowego. I to jeszcze w tym roku. Wszystko dzięki dobremu planowaniu i zielonym technologiom

  Bosch bez śladu węglowego. I to jeszcze w tym roku. Wszystko dzięki dobremu planowaniu i zielonym technologiom

  Bosch od końca 2020 roku będzie zupełnie neutralny pod względem emisji CO2. - Będziemy pierwszym dużym przedsiębiorstwem przemysłowym, które zrealizuje tak ambitny cel - mówi Rafał Rudziński, prezes spółki Robert Bosch i reprezentant Grupy Bosch w Polsce. Firma osiągnie taki efekt dzięki licznym proklimatycznym działaniom, a także innowacjom zastosowanym w swoich zakładach na całym świecie.

  Materiał promocyjny
 • Raport nie zostawia cienia wątpliwości ws. "miliona aut elektrycznych". "Niewielkie szanse"

  Raport nie zostawia cienia wątpliwości ws. "miliona aut elektrycznych". "Niewielkie szanse"

  Transport to jeden z niewielu obszarów, w których rząd PiS planował działania dobre z perspektywy walki ze zmianami klimatu. Jednak na teraz sukcesów brak. Według raportu NIK z zapowiedzi dotyczącej samochodów elektrycznych zrealizowano niewiele, a na milion "elektryków" za pięć lat nie ma co liczyć. Światełkiem w tunelu mogą być miliardy z unijnego funduszu odbudowy - i wzrost świadomości konsumentów.

  Patryk Strzałkowski
 • Zasięg równie duży, jak miejsce w środku. Ten elektryczny VAN to pragmatyka i dbanie o środowisko
 • W tym roku statek dopłynął na biegun północny. Nic dziwnego - to może być najgorętszy rok w historii

  W tym roku statek dopłynął na biegun północny. Nic dziwnego - to może być najgorętszy rok w historii

  System klimatyczny Ziemi jest złożony, a czasem odległe zjawiska mogą mieć globalne skutki - jak tzw. El Nino i La Nina, czyli ocieplenie i ochłodzenie nad tropikalnym Pacyfikiem. W tym roku występuje to drugie zjawisko - i ma "chłodzący" efekt na temperaturę Ziemi. Tymczasem pomimo tego zjawiska rok 2020 może być najgorętszy w historii - co pokazuje tempo globalnego ocieplenia.

  Patryk Strzałkowski
 • Czyste naczynia, wysprzątane mieszkanie? Zrób to w zgodzie z naturą. Poznaj nowe, rewolucyjne produkty

  Czyste naczynia, wysprzątane mieszkanie? Zrób to w zgodzie z naturą. Poznaj nowe, rewolucyjne produkty

  Troszczyć się o środowisko można na wiele sposobów, również wybierając środki czystości. Na rynku są dostępne produkty, których skład jest niemal w pełni pochodzenia naturalnego, a opakowania zostały pozyskane nawet w 100% z recyklingu. Warto po nie sięgać, jeśli chcemy zadbać zarówno o czystość w naszych domach, jak i o środowisko naturalne.

  Materiał promocyjny
 • Amerykanie mogą zdecydować o losach wszystkich. "Druga kadencja Trumpa to game over dla klimatu"
 • Opłaty za śmieci drastycznie wzrosły. Na przyczyny nie zawsze mamy wpływ. Ale wciąż wiele można zrobić

  Opłaty za śmieci drastycznie wzrosły. Na przyczyny nie zawsze mamy wpływ. Ale wciąż wiele można zrobić

  Niedawna decyzja warszawskich radnych znów wciągnęła kwestię opłat za śmieci, nieco zapomnianą w czasie pandemii, na listę tematów emocjonujących Polaków. Trudno się dziwić, zgodnie z nową propozycją wielu mieszkańców miasta będzie musiało znacznie więcej zapłacić za odbiór odpadów. Ale nie tylko w Warszawie śmieci drożeją i nie tylko w ostatnim czasie - co dobrze widać w danych GUS. Jak do tego doszło i czy jest szansa, by ta pozycja nie stała się jedną z kluczowych w miesięcznym domowym budżecie?

  Maria Mazurek
 • Mają skuteczny pomysł na recykling. Polacy go popierają. Potrzebna deklaracja rządu

  Mają skuteczny pomysł na recykling. Polacy go popierają. Potrzebna deklaracja rządu

  Eksperci nie mają złudzeń - w Polsce recycling tworzyw sztucznych wciąż jest na zbyt niskim poziomie. W zwiększeniu go może pomóc wprowadzenie powszechnego systemu depozytowego, obejmującego opakowania po napojach. Znaczna część Polaków chce takiego rozwiązania, jednak niezbędna jest decyzja rządu. Jak powinien wyglądać skuteczny systemu depozytowy, ile zyska na nim budżet, jak pomoże środowisku?

  Materiał promocyjny
 • Neutralność klimatyczna. Decyzje w najbliższej dekadzie odegrają kluczową rolę

  Neutralność klimatyczna. Decyzje w najbliższej dekadzie odegrają kluczową rolę

  Neutralność klimatyczna to jeden z - nomen omen - najgorętszych tematów polityki europejskiej i nie tylko. Ale co to właściwie znaczy? Wyjaśniamy, skąd wziął się cel neutralności klimatycznej do 2050 roku, co on oznacza i dlaczego najbliższa dekada będzie kluczowa - nie tylko dla polityki klimatycznej, ale dla przyszłości świata.

  Patryk Strzałkowski
 • Ratować się przed huraganem czy pandemią? Kryzys klimatyczny nie czeka, tylko potęguje zagrożenia

  Ratować się przed huraganem czy pandemią? Kryzys klimatyczny nie czeka, tylko potęguje zagrożenia

  By ratować się przed huraganem, trzeba udać się do schronów - ale tam w tłumie grozi zakażenie koronawirusem. Susza może wpędzić w głód i ubóstwo, a zdesperowani ludzie są bardziej narażeni na działania grup przestępczych czy terrorystów. Kryzys klimatyczny nie czeka, aż inne kryzysy się skończą - dzieje się równocześnie, a negatywne efekty się potęgują. Najnowsze przykłady widać na dwóch wybrzeżach USA.

  Patryk Strzałkowski
 • Gaz rozweselający podgrzewa atmosferę. Polski naukowiec bada niezwykłą bakterię, która może go "zjadać"

  Gaz rozweselający podgrzewa atmosferę. Polski naukowiec bada niezwykłą bakterię, która może go "zjadać"

  O dwutlenku węgla chyba każdy już słyszał, o metanie większość pewnie też, ale to nie wszystkie gazy cieplarniane, których emisje związane z działalnością człowieka napędzają efekt cieplarniany. Podtlenek azotu - N2O - jest trzeci na tej liście, a jego emisje ciągle rosną. Walka z nimi może być bardzo trudna, bo powstają on w efekcie produkcji żywności. Polski naukowiec zatrudniony na norweskim uniwersytecie bada wyjątkowe właściwości pewnej bakterii, która może likwidować ten gaz.

  Maria Mazurek
 • Decyzja sądu, jakiej jeszcze nie było i kryzys klimatyczny jako argument. PGE ma dogadać się z ekologami

  Decyzja sądu, jakiej jeszcze nie było i kryzys klimatyczny jako argument. PGE ma dogadać się z ekologami

  To pierwsza taka sprawa w Polsce i pierwsza taka decyzja sądu. Jeszcze nie wyrok - i być może dalsze procedowanie nie będzie konieczne. Sędzia uznała bowiem, że strony powinny dążyć do ugody. Może nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie strony sporu - organizacja pozarządowa działająca na rzecz ochrony środowiska oraz państwowy koncern energetyczny, właściciel Elektrowni Bełchatów - oraz uzasadnienie, w którym pojawiły się zmiany klimatu. Czy to się może udać?

  Maria Mazurek
 • "Recykling jest nieodzowny, ale to już kolejny etap. Najpierw zapobiegajmy, minimalizujmy"

  "Recykling jest nieodzowny, ale to już kolejny etap. Najpierw zapobiegajmy, minimalizujmy"

  W Polsce produkujemy coraz więcej odpadów, a poziom recyklingu rośnie powoli. Wyzwań i problemów jest wiele: chaos w prawie, zmiany w projektowaniu opakowań, brak systemu kaucyjnego - mówi Michał Mikołajczyk z firmy Rekopol. Ale potrzebna jest też zmiana mentalna u konsumentów i producentów. - Recykling jest nieodzowny, ale jest już kolejnym etapem. Najpierw zapobiegajmy, minimalizujmy produkcję odpadów - mówi ekspert.

  Patryk Strzałkowski
 • Wymyślili akcję, dzięki której możesz być zdrowszy i żyć w piękniejszym świecie. Na czym polega TrashRun?
 • Adoptuj pszczołę... albo motyla! Życie zapylaczy jest zagrożone, ale możesz im pomóc

  Adoptuj pszczołę... albo motyla! Życie zapylaczy jest zagrożone, ale możesz im pomóc

  Choć może to zabrzmieć niewiarygodnie, życia ludzi i owadów zapylających są nierozerwalnie związane. Bez pszczół, motyli i innych zapylaczy nasza dieta będzie znacznie uboższa. Brak owadów zachwiałby w ogóle podstawami naszego życia. Taki scenariusz naprawdę jest możliwy! Naukowcy oszacowali, że aż 40 proc. gatunków owadów, które żyją dziś na Ziemi, może wyginąć w ciągu najbliższych kilku dekad. Jest jednak sposób, abyś im pomógł.

  Materiał promocyjny
 • Ścieki w Wiśle? To jeszcze nic. W ponad 90 proc. badanych polskich rzek stan wód jest zły

  Ścieki w Wiśle? To jeszcze nic. W ponad 90 proc. badanych polskich rzek stan wód jest zły

  Mapa oceniająca jakość wód w polskich rzekach wygląda zatrważająco. Niewielki odsetek z nich kwalifikuje się do stanu dobrego. Przytłaczająca większość dostaje od Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska ocenę złą. To nie znaczy, że każdą rzeką płyną bardzo niebezpieczne zanieczyszczenia, ale to już wystarczająco dużo, by zaburzyć ekosystemy. Traci przyroda i tracą ludzie, bo koszty usuwania awarii są ogromne. O ile ich skutki w ogóle uda się usunąć.

  Maria Mazurek
 • Zielony duch w narodzie nie ginie. W budżetach obywatelskich można dostrzec prośrodowiskowy trend
 • Gorąco? Spójrzcie na daleką Północ. W krainie lodu wcale nie jest lepiej. "Rozległe połacie otwartej wody"

  Gorąco? Spójrzcie na daleką Północ. W krainie lodu wcale nie jest lepiej. "Rozległe połacie otwartej wody"

  Lądolód Grenlandii mógł przekroczyć już punkt bez odwrotu i nic nie powstrzyma jego zmniejszania - tak wynika z najnowszych badań. To nie jest łatwy sezon dla arktycznego lodu, także tego morskiego. Najpierw fala upałów, potem cyklon - lodołamacze bez większych przeszkód mogą pływać na północ od Grenlandii, co zwykle nie bywa łatwe. - Teraz znajdujemy tam rozległe połacie otwartej wody, sięgające prawie do bieguna - mówi kapitan jednego ze statków.

  Maria Mazurek
 • Wchodzą w życie ambitne cele dot. dwutlenku węgla. Producentom samochodów grożą ogromne kary

  Wchodzą w życie ambitne cele dot. dwutlenku węgla. Producentom samochodów grożą ogromne kary

  Setki milionów euro za nawet niewielkie przekroczenie nowego standardu - takie kary będą grozić producentom samochodów wraz z wejściem w życie unijnego celu dotyczącego emisji dwutlenku węgla. Wydane modele, hybrydy i auta elektryczne najpewniej pozwolą większości firm dopełnić standardów. Jednak cele będą coraz bardziej ambitne i jasne jest, że silniki spalinowe nie mają przyszłości.

  Patryk Strzałkowski
 • Lasy gospodarcze są jak "pola ziemniaków". Naturalnych mamy mało i nie chronimy ich dobrze