Piątek dla klimatu

 • Nawalne deszcze podtapiają miasta. Betonoza i polityczne ciosy nie pomagają. Ale deszczowe ogrody już tak

  Nawalne deszcze podtapiają miasta. Betonoza i polityczne ciosy nie pomagają. Ale deszczowe ogrody już tak

  Najpierw była susza, potem ulewy. Wydaje się, że wzajemnie się wykluczają, jednak nie dość, że potrafią występować niemal jednocześnie, to jeszcze mogą mieć jedno źródło: zmiany klimatyczne. To, co było anomalią, staje się normą, i musimy się do tego przystosować. Pocieszającym może być to, że oba te zjawiska łagodzi jedno, to samo rozwiązanie: retencja. Także ta w miastach, gdzie beton potęguje efekty gwałtownych ulew. I wcale nie chodzi o wielkie zbiorniki.

  Maria Mazurek
 • Susza i powódź jednocześnie? Tak działają zmiany klimatu. "Nienormalność staje się normalnością"

  Susza i powódź jednocześnie? Tak działają zmiany klimatu. "Nienormalność staje się normalnością"

  "Dawna 'nienormalność' staje się nową normalnością, a przyszłe ekstrema będą jeszcze bardziej ekstremalne" - tak o skutkach zmian klimatu w Polsce piszą naukowcy. Choć przejście w kilka tygodni od suszy do powodzi może dziwić, to nie powinno szokować. Właśnie większa częstotliwość i siła ekstremalnych zjawisk, w tym związanych z wodą, to przewidywany efekt zmian klimatycznych.

  Patryk Strzałkowski
 • W kampanii pytali o kryzys klimatyczny, spotkała ich przemoc. "Nie damy się zastraszyć"

  W kampanii pytali o kryzys klimatyczny, spotkała ich przemoc. "Nie damy się zastraszyć"

  - Przeszliśmy przez długi etap poklepywania po plecach i mówienia, że "super", że robimy to, co robimy. Teraz czekamy na realne działania - mówi w rozmowie z Gazeta.pl aktywistka Młodzieżowego Strajku Klimatycznego Klara Foryciarz. Młodzież w czasie kampanii starała się pytać kandydatów o kryzys klimatyczny. Jednak w najlepszym razie spotkała się z brakiem konkretów, a w najgorszym - z atakami i przemocą.

  Patryk Strzałkowski
 • Niepokojące modele wskazały "czułość" 5 st. "Chmury zdecydują o losie ludzkości"

  Niepokojące modele wskazały "czułość" 5 st. "Chmury zdecydują o losie ludzkości"

  Kryzys klimatyczny kojarzy się raczej z gwałtownymi zjawiskami i katastrofami, a nie "czułością". Jednak to, co naukowcy nazywają czułością klimatu, jest kluczową cechą, która pozwala przewidzieć, jak bardzo się on zmieni. I według nowych badań jest ona wyższa, niż sądzono, zatem ocieplenie może postępować jeszcze szybciej. Kluczowa ma być rola chmur. Niektórzy naukowcy pozostają jednak sceptyczni i wyrażają swoje wątpliwości.

  Patryk Strzałkowski
 • "Punkt zwrotny" w transformacji energetycznej. Energia słoneczna rozwija się pomimo pandemii

  "Punkt zwrotny" w transformacji energetycznej. Energia słoneczna rozwija się pomimo pandemii

  W Wielkiej Brytanii zatwierdzono największą elektrownię słoneczną, w Niemczech podłączono nowe instalacje na kilkaset megawatów, w Polsce podpisano największą umowę na projekty fotowoltaiczne. Energetyka słoneczna rozwija się pomimo pandemii, także poza Europą, np. w Indiach czy Somalii. "Punkt zwrotny" OZE wiąże się w dużej mierze ze spadkiem cen.

  Patryk Strzałkowski
 • Jednorazowe rękawiczki i maseczki trafiają do morza. Epidemia zagraża ograniczeniom plastiku
 • Kto odpowiada za śmieci? "To producenci powinni zapewnić zbieranie butelek, sprzętów, ubrań"

  Kto odpowiada za śmieci? "To producenci powinni zapewnić zbieranie butelek, sprzętów, ubrań"

  Śmiecenie i marnowanie często wynika z przyzwyczajeń, a by zachęcać ludzi np. do ograniczenia zużycia plastiku, trzeba po prostu ułatwić te lepsze dla przyrody rozwiązania - uważa autorka książki "LESS WASTE Polska", Agnieszka Bukowska. - Producenci powinni zapewniać takie rozwiązania, jak choćby zbieranie zużytych butelek, sprzętów, ubrań - mówi w rozmowie z Gazeta.pl.

  Patryk Strzałkowski
 • Zabijamy życie w oceanach. Ale może ono wrócić błyskawicznie - jeśli zaczniemy działać

  Zabijamy życie w oceanach. Ale może ono wrócić błyskawicznie - jeśli zaczniemy działać

  Jeśli nie zaprzestaniemy niszczenia środowiska, to do połowy wieku w oceanach może być więcej plastiku niż ryb. Jednak jest też druga droga, którą pokazuje nowy raport opublikowany w "Nature". Według jego autorów bogactwo życia oceanów da się odbudować w ciągu jednego pokolenia. Ale konieczne są pilne i zdecydowane działania.

  Patryk Strzałkowski
 • Wielka Rafa Koralowa blaknie trzeci raz od pięciu lat. Badacz: Jakbym widział płonący Luwr

  Wielka Rafa Koralowa blaknie trzeci raz od pięciu lat. Badacz: Jakbym widział płonący Luwr

  Rekordowo gorące lato w Australii przyniosło najpierw pożary, a teraz kolejną - choć mniej widoczną - katastrofę. Ma miejsce masowe blaknięcie Wielkiej Rafy Koralowej, co może oznaczać śmierć koralowców. To ekosystemy niezwykle wrażliwe na zmiany klimatu. Ocieplenie o 2 stopnie Celsjusza oznacza, że stracimy około 99 proc. raf koralowych.

  Patryk Strzałkowski
 • Kryzys klimatyczny nie upiecze nas żywcem. Ale może wysuszyć nasze rzeki, pola i lasy

  Kryzys klimatyczny nie upiecze nas żywcem. Ale może wysuszyć nasze rzeki, pola i lasy

  Pustynnienie w łódzkiem, cofka w Gdańsku, wysuszone pola w Wielkopolsce, zalane wsie w górach - to wszystko potencjalne konsekwencje kryzysku klimatycznego w Polsce. By tego uniknąć, musimy zatrzymać ocieplenie. Ale trzeba się takę przygotowywać do nowych, trudniejszych warunków. Są pomysły, jak to robić.

  Patryk Strzałkowski
 • Koronawirus nie jest dobry dla klimatu. Ale epidemia może być lekcją na przyszłość

  Koronawirus nie jest dobry dla klimatu. Ale epidemia może być lekcją na przyszłość

  Jeszcze zanim epidemia koronawirusa rozszerzyła się poza Chiny było widać, że jej skutkiem ubocznym jest spadek emisji gazów cieplarnianych. Jednak wcale nie oznacza to, że wirus jest "dobry" dla klimatu - wręcz przeciwnie, może zaszkodzić walce z ociepleniem. Ale epidemia i reakcje na nie mogą być dla nas lekcją, jak mierzyć się z globalnym zagrożeniem.

  Patryk Strzałkowski
 • Czym wykurzyć energetykę opartą na węglu? Można atomem, choć nie trzeba

  Czym wykurzyć energetykę opartą na węglu? Można atomem, choć nie trzeba

  Zdaniem niektórych atom ma być jedynym remedium - w szczególności w przypadku Polski - na redukcję emisji CO2. Tymczasem elektrownia jądrowa może, ale nie musi, stać się priorytetem polityki energetycznej państwa. Opisujemy wątpliwości wokół energetyki jądrowej, które można zawrzeć w słynnym zdaniu Lecha Wałęsy: "Za, a nawet przeciw".

  Kacper Świsłowski
 • Polska 2050 - susze, huragany i żar z nieba? To zależy od naszych decyzji - i wyobraźni

  Polska 2050 - susze, huragany i żar z nieba? To zależy od naszych decyzji - i wyobraźni

  Gdy mówimy o zmianach klimatu, przed oczami najczęściej mamy czerwone mapy i rosnące słupki emisji CO2. To ważne - ale niekonieczne pomaga nam przejąć się kryzysem tak, jak powinniśmy. Warto zamiast tego spróbować zobaczyć konkretne osoby - w tym siebie - za 30 lat. Na planecie zniszczonej lub ocalonej. Wyobraźnia i opowieści to potężne narzędzie w walce z ociepleniem klimatu.

  Patryk Strzałkowski
 • Punkt krytyczny w Amazonii. Części lasu emitują więcej dwutlenku węgla, niż pochłaniają
 • Węgiel w UE pikuje i przebijają go źródła odnawialne. A Polska bez planu odejścia od węgla

  Węgiel w UE pikuje i przebijają go źródła odnawialne. A Polska bez planu odejścia od węgla

  Produkcja energii z węgla w Unii Europejskiej spadła o 24 proc. w ubiegłym roku, co pozwoliło znacznie obniżyć emisję dwutlenku węgla w tym sektorze. Większość państw ma plan odejścia od węgla, a wśród kilku wyjątków jest Polska. Jednak według nowego raportu nawet w naszym kraju energetyka węglowa produkuje mniej, a źródła odnawialne zaczęły rosnąć.

  Patryk Strzałkowski
 • "Zima zła", ale brak zimy - jeszcze gorszy. Jest ekstremalnie ciepło i sucho, grozi nam susza

  "Zima zła", ale brak zimy - jeszcze gorszy. Jest ekstremalnie ciepło i sucho, grozi nam susza

  Jesteśmy w połowie kalendarzowej zimy, ale w pogodzie - poza górami - zupełnie tego nie widać. Potwierdzają to twarde dane: jest wyższa temperatura, mniej deszczu i praktycznie brak pokrywy śnieżnej. Taki trend pogody wpisuje się w przewidywane skutki zmian klimatu. A jeszcze w tym roku możemy zobaczyć konsekwencje w postaci suszy i nieurodzaju.

  Patryk Strzałkowski