Piątek dla klimatu
-
Rozkopana przez Wody Polskie, "renaturyzowana" przez bobry. Wielki przykład rzeki Małej
Nie tylko opieka, ale "odbudowywanie" przyrody - to cel przełomowego prawa, nad którym pracuje Unia Europejska. W Polsce nowa koalicja rządząca obiecuje "renaturyzację" rzek. Co w praktyce kryje się za takimi hasłami? Dobrze widać to wokół rzeki Małej, która daje wielki przykład działań dla przyrody.
-
Hennig-Kloska o "8-9 parkach narodowych". Greenpeace: W gruncie rzeczy się nie pomyliła
Ile mamy w Polsce parków narodowych? Gdy pytamy o to ekologów i ekspertów od ochrony przyrody, najczęściej słyszymy: za mało! A wiele z tych istniejących jest do tego zbyt mała. Nowa koalicja rządząca deklaruje, że chce to zmienić. Ale sprawa nie jest taka prosta i potrzebne są systemowe zmiany.
-
WMO: Poziom CO2 największy od pięciu milionów lat. Wtedy Ziemia była inną planetą
Przy obecnym tempie pompowania gazów cieplarnianych do atmosfery czeka nas więcej ekstremalnej pogody, topnienia lodowców i wzrostu poziomu morza - ostrzega Światowa Organizacja Meteorologiczna. W corocznym raporcie stwierdziła, że poziom CO2 i innych gazów ogrzewających Ziemię znów osiągnął rekordowy poziom.
-
Zakaz chowu klatkowego wylądował w zamrażarce. "Lobby mięsne walczyło z nim ostro i nieczysto"
O "złamanych obietnicach" i zawiedzionych nadziejach mówią obrońcy praw zwierząt. Pod wpływem lobby producentów mięsa zapowiadany przez UE zakaz chowu klatkowego może trafić do szuflady. Komisja Europejska zobowiązała się zbadać wpływ takiego zakazu i przygotować odpowiednie przepisy po tym, jak otrzymała petycję z ponad 1,4 miliona podpisów. Przedstawiciele tej inicjatywy rozważają kroki prawne wobec KE.
-
Twórca "miasta 15-minutowego": Uzależnienie od samochodów blokuje zmiany w naszych miastach
- Chcemy zerwać z uzależnieniem od samochodów, ale nie traktujemy ich jako wroga. Chodzi o to, żeby odzyskać przestrzeń publiczną, miejską, dla ludzi - mówi nam prof. Carlos Moreno, urbanista i twórca słynnej koncepcji miasta 15-minutowego. Jego pomysł doczekał się nawet teorii spiskowych, ale Moreno przyznaje, że propozycje transformacji miast budzą nawet agresję. - Zmiana naszego sposobu myślenia zajmie lata - mówi.
-
Unia idzie na wojnę z greenwashingiem. Koniec z bezpodstawnymi twierdzeniami firm
"Neutralny dla klimatu" hamburger, "bezemisyjne" przejazdy taksówką - wkróce takich komunikatów zobaczymy mniej. Unia Europejska przygotowała przepisy, które zabronią firmom twierdzenia, że są przyjazne dla klimatu, jeśli nie mają na to twardych dowodów. Prawo ma uderzyć w greenwashing, czyli wprowadzanie konsumentów w błąd.
-
ONZ podsumowało, jak idzie walka ze zmianą klimatu. Ocena fatalna, a raport przeszedł bez echa
W tym roku ONZ powiedział "sprawdzam" krajom świata, które w 2015 roku zobowiązały się dążyć do zatrzymania zmiany klimatu. Test można uznać za oblany: wciąż nie jesteśmy na drodze do tego, żeby wystarczająco szybko ścinać emisje i zatrzymać ocieplenie na w miarę bezpiecznym poziomie. A czas ucieka.
-
Prawie w żadnym kraju UE nie jedzą tyle mięsa co my. A z ferm lecą zanieczyszczenia i leki
"Nienasycony apetyt na tanie mięso i inną żywność pochodzenia zwierzęcego napędzają eskalację kryzysów klimatycznych, zdrowotnych i przyrodniczych" - alarmuje nowy raport. Polska nie jest tu wyjątkiem. Przeciwnie, w mało którym kraju UE je się tak dużo mięsa, a produkujemy go jeszcze więcej, bo ogromna część idzie na eksport. Wiele negatywnych konsekwencji zostaje za to u nas.
-
Ukraina chce stać się "zielonym hubem" Europy. Ale klimat to niejedyny powód
Odnawialne źródła energii są w Ukrainie coraz bardziej postrzegane nie tylko jako rozwiązanie ekologiczne, ale też wzmacniające bezpieczeństwo. Bo nawet w przypadku ataków na sieć energetyczną panele fotowoltaiczne dalej zapewniają elektryczność. Choć nikt nie wie, kiedy skończy się wojna, to "zielona odbudowa" już się rozpoczęła.
-
Chcą jasnej deklaracji przed wyborami. Tym nowy rząd miałby zająć się w pierwszej kolejności
- Ostatnie miesiące pokazały, co oznacza brak działań na rzecz ochrony klimatu - powiedział prof. Zbigniew M. Karaczun o pożarach, powodziach i falach upałów obserwowanych tego lata. Ponieważ w sprawach klimatu nie ma czasu do stracenia, polskie organizacje oczekują jasnej deklaracji od kandydatów w wyborach. Chodzi o poparcie dla 16 konkretnych decyzji, które nowy rząd mógłby podjąć już w pierwszych 100 dniach pracy.
-
Horoskop na tydzień 4-10 grudnia dla wszystkich znaków zodiaku
-
Śnieżyce sparaliżowały Europę. Czechy wprowadzają stan klęski żywiołowej
-
Policjanci z Wrocławia wciąż w stanie krytycznym. Są nowe informacje
-
Ile do koperty na kolędę 2023? Wiemy, jaką kwotę chcą przekazać Polacy
-
Macron ostrzega przed wojną trwającą 10 lat. To odpowiedź na cel Izraela
- Morawiecki z animowanym popcornem: Dni mijają, a tu nic się nie dzieje
- Ważny polityk PiS zdradził, kto mógłby zastąpić Kaczyńskiego
- Ukraina sprawdza, czy Rosjanie rozstrzelali jeńców. Jest nagranie
- Nożownik zaatakował turystów w Paryżu. Są ofiary śmiertelne
- Polacy wystawili notę Szymonowi Hołowni. Jak oceniają jego pracę w Sejmie?
-
Dezinformacja dla uczniów. W podręczniku do HiT-u powielane są mity i stare dane dotyczące klimatu
W tym roku do szkół miała wejść edukacja klimatyczna. Na razie jest nowy podręcznik do HiT-u, w którym jego autor Wojciech Roszkowski porusza temat zmiany klimatu. A raczej dezinformuje na ten temat: powiela mity, pokazuje nieaktualne dane oraz kuriozalne argumenty. Treści w podręczniku, z którego mogą korzystać szkoły, są sprzeczne nawet z tym, co znajdziemy na rządowych stronach dotyczących edukacji ekologicznej.
-
W tym sektorze pracuje 10 razy tyle ludzi co w górnictwie. Bez transformacji zostanie w tyle
Polska jest transportową potęgą. Jednak sektor samochodów ciężarowych - podobnie jak osobowych - czeka przyspieszająca transformacja. Bez stawiania na elektryczne pojazdy Polska straci konkurencyjność w sektorze, który zatrudnia setki tysięcy ludzi, ostrzegają eksperci. Konieczne jest wsparcie państwa.
-
Otwierasz okno, a tam warczą silniki. "Letnie hałasy" są szkodliwe dla zdrowia
Środek nocy i nagle ze snu wyrywa warkot silnika - to problem szczególnie dotkliwy latem, kiedy otwieramy okna, a ulice są głośniejsze. Takie "letnie" hałasy, np. ścigających się motocyklistów, są nie tylko uciążliwe, ale też szkodliwe dla zdrowia. - Nieregularny sen mieć konsekwencje dla ciśnienia krwi, układu odpornościowego, zagrożenia cukrzycą - mówi dr n. med. Tadeusz Jędrzejczyk.
-
Upały to dopiero przedsmak. Ropa i węgiel wypchną miliardy poza klimat nadający się do życia
Ludzka cywilizacja rozkwitła w dość wąskim oknie klimatycznym. Teraz globalne ocieplenie w rekordowym tempie zmienia warunki, w jakich żyjemy. I niektóre z najgęściej zaludnionych miejsc na świecie w ciągu 50 lat mogą zostać podgrzane do temperatury, która niemal nie nadaje się do życia. Jest jeszcze czas, by uniknąć najgorszego scenariusza.
-
"Gwóźdź do trumny" raf koralowych. Wody wokół Florydy gorące jak zupa
"Gotują się" wody wokół Florydy, w Zatoce Meksykańskiej i na Karaibach. Temperatura sięga nawet 36 stopni. Takie warunki to "gwóźdź do trumny" raf koralowych, ostrzegają eksperci. Rafy są szczególnie narażone na zmianę klimatu i wzrost temperatury Ziemi jest dla nich wyrokiem.
-
Giganci naftowi stawiają na zyski, nie na zielone obietnice. "Zdrada naszej przyszłości"
Koncerny paliwowe "przehandlowują naszą przyszłość za trzydzieści srebrników" - stwierdził Sekretarz Generalny ONZ António Guterres. Na porównaniu do Judasza się nie skończyło. Nazwał "zdradą" to, co robią w ostatnim czasie koncerny jak Shell i BP. Firmy zmniejszają swoje plany ograniczenia emisji i zapowiadają gigantyczne inwestycje w nowe wydobycie paliw kopalnych, by "skupić się na zyskach udziałowców".
-
Komary nie gryzą? Entomolożka potwierdza, że w tym roku jest ich mniej i wyjaśnia powód
"Czerwiec na Mazurach i nic mnie nie pogryzło", "na działce nie ma komarów" - płyną głosy z różnych części Polski. W rozmowie z Gazeta.pl entomolożka potwierdza, że komarów rzeczywiście jest mniej. Jest się z czego cieszyć? Niekoniecznie.
-
Naukowcy spojrzeli na to, co dzieje się na oceanach i mówią: To szaleństwo!
"To szaleństwo", "więcej niż ekstremalne" - tak specjaliści reagują na najnowsze mapy i wykresy pokazujące temperaturę oceanów. Poza rozpoczynającym się El Nino na Pacyfiku mamy rozgrzane w niespotykany sposób wody Atlantyku. Przyczyny anomalii, która nakłada się na długoterminowy trend ocieplenia klimatu, nie są zupełnie jasne.
-
Hałas, brak wody i światła koparek. Tak żyją Czesi obok Turowa. Autorzy skargi: Morawiecki zawalił sprawę
- Decyzja sądu ws. Turowa nie jest bezprawna, wręcz przeciwnie, cały proces rozbudowy kopalni był bezprawny. Ale premier Morawiecki, jego koledzy i PGE nadal odmawiają uznania rzeczywistości i przyznania, że całkowicie zawalili sprawę - grzmi Lukáš Hrábek z czeskiego oddziału Greenpeace. To jego reakcja na słowa premiera Morawieckiego o "bezprawnej" decyzji ws. oceny środowiskowej koncesji Turowa.
-
Naukowcy: Nie da się już uratować "wiecznego" lodu Arktyki. W Europie odczujemy skutki
Jest już za późno, by zapobiec całkowitemu roztapianiu się lodu morskiego w Arktyce w czasie lata. Jeszcze do niedawna naukowcy byli przekonani, że błyskawiczne ścięcie emisji gazów cieplarnianych powstrzyma taki scenariusz. Co więcej, jeśli nie uda nam się zatrzymać wzrostu globalnej temperatury, to pierwsze lato z Arktyką bez lodu może pojawić się już w latach 30. Konsekwencje dla klimatu, w tym dla Europy, będą potężne.
-
Polska nigdy nie potrzebowała tak mało węgla. Wiatr i słońce tylko w kwietniu oszczędziły 700 mln zł
Tylko w kwietniu nowe odnawialne źródła energii przyniosły nam ponad 700 mln zł oszczędności - pokazują wyliczenia Fundacji Instrat. Taki byłby koszt paliwa i uprawnień do emisji, gdyby prąd pochodzący dziś z wiatru i słońca trzeba wyprodukować z węgla.
-
Jest raport o klimacie Polski. Ostatni rok był gorący, suchy - i będzie gorzej
Ubiegłoroczne lato było w Polsce drugim najcieplejszym od połowy XX wieku, padły rekordy ciepła, mierzyliśmy się z suszą - taki był klimat Polski w 2022 roku. "Klimat Ziemi zmienia się od połowy XIX wieku w tempie niespotykanym nigdy wcześniej" - czytamy w raporcie IMGW.
-
Potężny cyklon może uderzyć w największy obóz uchodźców na świecie
Cyklon Mocha może urosnąć do 4. kategorii, zanim uderzy w rejonie Zatoki Bengalskiej w ten weekend. Nisko położone, płaskie wybrzeże Bangladeszu, Indii i Mjanmy to jeden z najbardziej narażonych na cyklony tropikalne regionów świata. Teraz może dotknąć mieszkańców największego obozu uchodźców na świecie. W ten sposób kryzys klimatyczny potęguje inne kryzysu.