Piątek dla klimatu

 • Sztuczne chmury, lustra w kosmosie. Biały Dom chce wiedzieć, jak awaryjnie chłodzić Ziemię

  Sztuczne chmury, lustra w kosmosie. Biały Dom chce wiedzieć, jak awaryjnie chłodzić Ziemię

  Wciąż jesteśmy na drodze do katastrofalnego poziomu ocieplenia klimatu, a niektóre zagrożenia mogą być nieodwracalne. Żeby tego uniknąć, trzeba pilnie odejść od węgla, gazu i ropy. A co, jeśli się nie uda? Od dawna mówi się o pomysłach tzw. geoinżynierii, czyli sztucznego ochładzania Ziemi. Pomysły budzą skrajne obawy. Ale teraz Biały Dom wspiera badania nad nimi.

  Patryk Strzałkowski
 • Mundial 'neutralny klimatycznie'? To już nie malowanie trawy na zielono, a hodowanie jej na pustyni

  Mundial "neutralny klimatycznie"? To już nie malowanie trawy na zielono, a hodowanie jej na pustyni

  Od śmierci i łamania praw pracowników, przez oskarżenia dot. korupcji, po kwestie praw człowieka - organizacja mistrzostw świata w Katarze jest serią kontrowersji. Tym, co miało poprawić wizerunek, jest rzekoma ekologia. Mundial ma być "zrównoważony" i "neutralny klimatycznie". Ale podstawy tych twierdzeń są równie mocne, co dom postawiony na piasku katarskiej pustyni. A greenwashing Kataru może wręcz uderzyć w globalną walkę ze zmianami klimatu.

  Patryk Strzałkowski
 • Dwa tygodnie w Szarm el-Szejk nie uratują świata. Ale nie ma co się obrażać na szczyt klimatyczny

  Dwa tygodnie w Szarm el-Szejk nie uratują świata. Ale nie ma co się obrażać na szczyt klimatyczny

  Od niespotykanych kataklizmów po kryzys energetyczny, w ciągu ostatniego roku świat dotknęła seria wstrząsów powiązanych z paliwami kopalnymi i zmianami klimatu. Jednak po roku od ostatniego szczytu klimatycznego wciąż jesteśmy daleko od rozwiązania kryzysu klimatycznego. Nie ma też złudzeń, że kolejny szczyt - COP27 w Egipcie - diamiertalne to zmieni. Ale to nie znaczy, że nie ma żadnego sensu.

  Patryk Strzałkowski
 • Rosyjska agresja może być punktem zwrotnym dla odchodzenia od paliw kopalnych

  Rosyjska agresja może być punktem zwrotnym dla odchodzenia od paliw kopalnych

  Możemy być u progu przełomowego punktu w walce ze zmianami klimatu. Według najnowszej prognozy sięgnęliśmy szczytowego zużycia paliw kopalnych i nie będzie ono dalej rosnąć. Ale to tylko połowa sukcesu. Teraz powinno ono zacząć spadać - i to szybko. Obecne plany świata wciąż są zbyt mało ambitne, by zatrzymać ocieplenie planety na względnie bezpiecznym poziomie.

  Patryk Strzałkowski
 • Dramatyczny spadek. 'Żyjącej planety' jest średnio o 69 proc. mniej niż w 1970. 'Świat przyrody pustoszeje'

  Dramatyczny spadek. "Żyjącej planety" jest średnio o 69 proc. mniej niż w 1970. "Świat przyrody pustoszeje"

  Populacje ssaków, ptaków, gadów, płazów i ryb w ciągu ostatniego półwiecza zaliczyły średni spadek o dwie trzecie. To wniosek z najnowszego raportu Living Planet (Żyjąca Planeta), przygotowanego przez WWF i Londyńskie Towarzystwo Zoologiczne. WWF stan zasobów przyrody określa jako "katastrofalny", stwierdzając, że "pozostało nam tylko 31 proc. 'Żyjącej Planety'".

  Maria Mazurek
 • Zapytali górników o zieloną transformację i zmiany klimatu. Widzą to zagrożenie i zupełnie nie ufają rządowi
 • Najstarsza katedra na Podhalu ma 8 tysięcy lat. Kiedyś chcieliśmy rozebrać ją na 'cegły'
 • Sprawdziliśmy dane. Upały tego lata mogły przyczynić się do śmierci setek ludzi w Polsce

  Sprawdziliśmy dane. Upały tego lata mogły przyczynić się do śmierci setek ludzi w Polsce

  Napędzane zmianami klimatu upały mogą być groźne dla zdrowia - nawet śmiertelnie groźne. W Polsce brakuje danych na ten temat. To, co udało się nam sprawdzić, sugeruje, że wysokie temperatury mogły przyczynić się do śmierci setek ludzi w Polskich miastach. Na przykład w Warszawie w najbardziej upalnych tygodniach było ponad 50 nadmiarowych zgonów.

  Patryk Strzałkowski
 • Rząd ci tego nie powie, ale najważniejsze słowo tej zimy zaczyna się na 'o'. O jak oszczędzanie

  Rząd ci tego nie powie, ale najważniejsze słowo tej zimy zaczyna się na "o". O jak oszczędzanie

  Nośniki energii podrożały 40 proc. w skali roku. Nieliczni tego nie odczują - mówi dr Sonia Buchholtz z Forum Energii. Eksperci ze zdumieniem obserwują brak działań rządu na polu oszczędzania energii i zachęcania do tego obywateli. Tym bardziej że robią to już inne kraje. Think tank opublikował swój własny poradnik dot. oszczędności z konkretnymi krokami. Ale bez udziału państwa trudno dotrzeć i przekonać wszystkich.

  Patryk Strzałkowski
 • Czas zacząć się bać globalnego ocieplenia. Już na 'bezpiecznym' poziomie przestajemy sobie radzić

  Czas zacząć się bać globalnego ocieplenia. Już na "bezpiecznym" poziomie przestajemy sobie radzić

  "Straszenie" zmianami klimatu to coś, czego starają się unikać niektórych eksperci, aktywiści czy media. Nie chcą być nazywani "alarmistami" czy "panikarzami". Może to też mieć skutki odwrotne do zamierzonych i zniechęcać ludzi do działania. Tym razem robimy jednak wyjątek i piszemy wprost: czas najwyższy bać się zmian klimatu. Bo mamy ku temu powody - ale mamy też sposoby, by sobie z tym radzić.

  Patryk Strzałkowski
 • 'Nie róbmy polityki, stawiajmy wiatraki'. Polacy - w tym wyborcy PiS - w dobie kryzysu chcą OZE

  "Nie róbmy polityki, stawiajmy wiatraki". Polacy - w tym wyborcy PiS - w dobie kryzysu chcą OZE

  "Nie róbmy polityki. Budujmy mosty" - mówił Donald Tusk z billboardów w kampanii wyborczej w 2010 roku. Do nadchodzących wyborów politycy mogliby iść z hasłem "Nie róbmy polityki. Stawiajmy wiatraki i montujmy pompy ciepła". A przynajmniej tak wynika z postaw wyborców. W nowych badaniach większość - w tym duża część zwolenników PiS - mocno popiera zieloną energię, w tym jako jedno z rozwiązań kryzysu wysokich cen. Nawet jeśli Polacy pozostają w dużej mierze sceptyczni wobec "polityki klimatycznej".

  Patryk Strzałkowski
 • Kolonializm węglowy. Myślimy o ciepłej zimie, ale nie o konsekwencjach

  Kolonializm węglowy. Myślimy o ciepłej zimie, ale nie o konsekwencjach

  Embargo na rosyjski węgiel było dla Kolumbii jak niespodziewany prezent - nagle wrócił spadający popyt na węgiel. Jednak podejście krajów UE, w tym Polski, przypomina to z czasów kolonialnych: w potrzebie eksploatujemy zasoby zza oceanu bez myślenia o skutkach w dłuższej perspektywie. Władze i firmy cieszą się z zysków, ale społeczności z regionów górniczych dotyka ubóstwo, niszczenie środowiska i inne negatywne konsekwencje.

  Patryk Strzałkowski
 • 'Renesans węgla'? Niemiecki ekspert: Elektrownie przywracane są na krótko, bo to te paliwa są problemem

  "Renesans węgla"? Niemiecki ekspert: Elektrownie przywracane są na krótko, bo to te paliwa są problemem

  W środku kryzysu klimatycznego kraj współrządzony przez Zielonych przywraca do sieci elektrownie węglowe. Decyzja Niemiec (i kilku innych państw) jednych oburza, innym daje argumenty przeciwko zielonej transformacji. Jednak eksperci podkreślają, że to tylko udowadnia, jakie problemy rodzi nasze uzależnienie od paliw kopalnych. - Przywrócenie elektrowni węglowych jest absolutnie środkiem zaradczym na kryzys. To tymczasowe i krótkotrwałe - i jest konsekwencją uzależnienia od importu paliw kopalnych - powiedział Simon Müller z Agora Energiewende.

  Patryk Strzałkowski
 • Brak węgla 'z winy UE'? Ekspert: Opłacalnych do wydobycia zasobów jest tyle, co kot napłakał

  Brak węgla "z winy UE"? Ekspert: Opłacalnych do wydobycia zasobów jest tyle, co kot napłakał

  Rząd w rosnącej panice stara się znaleźć rozwiązania wobec wysokich cen i braku węgla do ogrzewania domów. Jednocześnie trwa szukanie winnych i szczególne ziobryści wskazują tego, co zawsze: Unię Europejską i politykę klimatyczną. Jednak rzekome niewykorzystane zasoby węgla to mit - tego nadającego się do ogrzewania brakuje, a wydobycie jest nieopłacalne.

  Patryk Strzałkowski
 • Giganci paliwowi mogą mieć dziesiątki miliardów dodatkowego zysku. Oto co można z nimi zrobić

  Giganci paliwowi mogą mieć dziesiątki miliardów dodatkowego zysku. Oto co można z nimi zrobić

  Polskie koncerny paliwowe, w tym Orlen, tylko w I kwartale tego roku miały osiem mld zł ponadprzeciętnego zysku. Zarabiają na kryzysie energetycznym, który dotyka milionów ludzi. - Najwyższy czas, żeby podzieliły się tymi zyskami ze społeczeństwem - mówi analityk Piotr Wójcik. Jak wylicza Greenpeace, opodatkowanie tych dodatkowych zysków przyniosłoby miliardy, które można wydać np. na ocieplenie domów, energię odnawialną czy komunikację publiczną.

  Patryk Strzałkowski
 • Notatka klimatyczna Białego Domu sprzed 45 lat powinna była zmienić świat

  Notatka klimatyczna Białego Domu sprzed 45 lat powinna była zmienić świat

  45 lat temu - lata przed tym, jak kryzys klimatyczny stał się częścią debaty publicznej - notatka sporządzona dla prezydenta USA przepowiedziała katastrofę. Prognozy naukowe sprzed pół wieku sprawdzają się z ponurą dokładnością. W notatce z 7 lipca 1977 roku pisano o ociepleniu klimatu przez emisje CO2 i katastrofalnych skutkach, które już zaczynamy obserwować.

  Emma Pattee /The Guardian
 • Gdy beton i asfalt rozgrzewa się do czerwoności, zielone ulice są nawet 20 stopni zimniejsze

  Gdy beton i asfalt rozgrzewa się do czerwoności, zielone ulice są nawet 20 stopni zimniejsze

  Betonowe place, parkingi i ulice nie bez powodu są nazywane "patelniami". W czasie upałów nagrzewają się i przebywając na nich - jesteśmy "pieczeni" z dwóch stron, od słońca i od nagrzanego betonu. Ale nasze miasta nie muszą być nie do zniesienia w gorące dni. Zieleń, a przede wszystkim drzewa, dają cień, chłodzą drogi i budynki. Różnica? Zmierzyliśmy: nawet 20 stopni.

  Patryk Strzałkowski
 • Polacy winią przede wszystkim polityków za dezinformację klimatyczną. I mają rację

  Polacy winią przede wszystkim polityków za dezinformację klimatyczną. I mają rację

  Politycy znaleźli się na pierwszym miejscu źródeł dezinformacji klimatycznej w nowym sondażu. Nie jest tak bez powodu - w ich wypowiedziach widzimy brak wiedzy, ignorancję i manipulację informacjami dotyczącymi środowiska i klimatu. Najnowszy przykład dał Jarosław Kaczyński. Tymczasem Polacy uważają, że dezinformuje głównie lub tylko "druga strona".

  Patryk Strzałkowski
 • Masajowie: Rząd Tanzanii chce nas wysiedlić w imię 'ochrony przyrody'. Potem umożliwi polowania

  Masajowie: Rząd Tanzanii chce nas wysiedlić w imię "ochrony przyrody". Potem umożliwi polowania

  Ludy rdzenne, dzięki wielopokoleniowej wiedzy i wyjątkowej relacji z przyrodą, mogą być sojusznikami w ochronie przyrody. Mówi o tym m.in. ONZ. Jednak w Tanzanii w imię ochrony środowiska władze planują wysiedlić 150 tys. Masajów. Po tym chcą umożliwić polowania i turystykę - i to one będą prawdziwym zagrożeniem, przekonują rdzenni mieszkańcy.

  Patryk Strzałkowski
 • W Gdańsku mieli zbiorniki retencyjne na 100-letni deszcz. W pewnym momencie przestały się sprawdzać

  W Gdańsku mieli zbiorniki retencyjne na 100-letni deszcz. W pewnym momencie przestały się sprawdzać

  Ogród deszczowy można by uznać za dzieło przypadku - ot zarośnięta niecka, w której zebrała się woda. Ale nie ma w nim nic przypadkowego. To dokładnie zaplanowany element zieleni i miejskiej infrastruktury. Jest narzędziem w walce z suszą i powodziami napędzanymi przez zmiany klimatu. Gdańsk chwali się, że udało się upowszechnić to rozwiązanie.

  Patryk Strzałkowski