Koronawirus
-
Rząd wysłał bezwartościowe maseczki na Mazury? ARS zaprzecza, ale wymieni je, "żeby uciąć spekulacje"
Agencja Rezerw Strategicznych podała w sobotę na Twitterze, że maseczki, które trafiły do woj. warmińsko-mazurskiego są pełnowartościowe i mają dłuższy termin przydatności, niż widnieje na części opakowań. "Żeby uciąć spekulacje, wymienimy maski" - zapowiedziała.
-
Odstępy między dawkami szczepionek uległy wydłużeniu. Ministerstwo Zdrowia wydało komunikat
Nowe wydłużone odstępy między dawkami szczepionek przeciw COVID-19 będą obowiązywać wobec osób, które jeszcze nie miały iniekcji. Jak wynika z komunikatu resortu zdrowia, przerwa w przypadku preparatu AstraZeneca wyniesie w granicach 12 tygodni, zaś jeśli chodzi o szczepionki od Pfizera i Moderny - do sześciu tygodni. Ozdrowieńcy mają otrzymać zastrzyk w ciągu sześciu miesięcy od zachorowania. Zalecana liczba dawek zostanie podana w terminie późniejszym.
-
Jarosław Kaczyński miał się zaszczepić. Jego wizyta została odwołana. "Boimy się o prezesa"
Jarosław Kaczyński miał już wyznaczony termin szczepienia, ale ostatecznie nie doszło do podania mu preparatu przeciw COVID-19. Jak podaje "Super Express", wszystko za sprawą przesunięć w realizacji Narodowego Programu Szczepień oraz wykrycia zakażenia u ministra Michała Dworczyka. - Prezes mógł mieć z nim wcześniej styczność i czekał, jak rozwinie się sytuacja - powiedział ważny polityk koalicji rządzącej.
-
Rząd wysłał maseczki na Mazury. 137 tys. z nich nie nadaje się do użytku. "Strażacy je odbierają"
Część maseczek, które rząd przekazał regionom najbardziej dotkniętych epidemią koronawirusa, jest bezwartościowa - alarmuje "Gazeta Olsztyńska". Wszystko przez to, że kończy się ich termin ważności. Zarządzono już odesłanie maseczek do Agencji Rezerw Materiałowych.
-
Polska pomoże Czechom w walce z pandemią. "Czekamy na pierwszych pacjentów"
Polska jest gotowa pomóc Czechom w walce z pandemią; czekamy na pierwszych pacjentów - powiedział w sobotę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Podkreślił, że "w tych ciężkich sytuacjach także trzeba pomagać sąsiadom".
-
Rząd mówił o większych odstępach między szczepionkami, ale "decyzji nie ma". Grzesiowski: Kpina z nauki
"To kpina z nauki i medycyny. Immunologicznie uzasadniona, naukowo udowodniona koncepcja wydłużenia odstępów między dawkami szczepionek staje się zakładnikiem urzędników" - napisał dr Paweł Grzesiowski, odnosząc się do rozdzwięku między informacjami podawanymi przez rząd i ministra zdrowia w tej sprawie. Odpowiedział mu oficjalny rządowy profil dot. szczepionek. "Przedmiotem dyskusji jest jedynie kwestia szczepienia ozdrowieńców. Nie znamy wątpliwości dotyczących odstępu między dawkami" - stwierdzono.
-
Obostrzenia na Mazowszu zostaną zaostrzone? Wiceminister zdrowia: Być może tak się stanie
Być może tak się stanie - powiedział w sobotę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, pytany o możliwość powrotu obostrzeń na Mazowszu. Myślę, że Polacy będą roztropni i na pewno zastosują się do naszych zaleceń, trzecia fala stanie w miejscu i nie będzie takiej potrzeby - dodał.
-
Jakie obostrzenia na Wielkanoc? "Za tydzień, dwa będą rekomendacje. Może pojawią się zakazy"
- Myślę, że za tydzień, dwa pojawią się rekomendacje dot. Wielkanocy; będą to zalecenia, żebyśmy ograniczyli kontakty mobilne swoje, bo to jest główna przyczyna zwiększenia zakażeń COVID-19 - powiedział w sobotę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Jak dodał, "jeżeli będzie sytuacja gorsza, niż w tej chwili, wtedy być może pojawią się zakazy".
-
MZ: 14 857 nowych zakażeń koronawirusem i 245 ofiar. Wzrasta liczba zajętych respiratorów
Ministerstwo Zdrowia poinformowało w sobotę, że w ciągu minionej doby odnotowano 14 857 kolejnych zakażeń koronawirusem. W porównaniu do poprzedniego tygodnia liczba zachorowań wzrosła o 2 757. Najwięcej nowych przypadków jest w województwie mazowieckim.
-
Sondaż. Rząd powinien kupić szczepionki przeciwko COVID-19 z Chin i Rosji? Polacy zdecydowanie przeciw
Zdecydowana większość Polaków, nie chce aby rząd kupił szczepionki przeciw COVID-19 z Chin czy Rosji - wynika sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster dla "Super Expressu".
-
Jarosław Kaczyński miał się zaszczepić. Jego wizyta została odwołana. "Boimy się o prezesa"
-
"Czara goryczy się przelała". W podkomisji smoleńskiej wojna, a rodziny są wściekłe na Macierewicza
-
Sosnowiec. 12-latka wzywała pomocy na ulicy. Matka bała się zgłosić, że ojciec znęca się nad rodziną
-
Rolnicy próbowali przedostać się do premiera. Ekspert krytykuje akcję służb. "Ochrona była zbyt daleko"
-
Rząd mówił o większych odstępach między szczepionkami, ale "decyzji nie ma". Grzesiowski: Kpina z nauki
- Bieszczady. GOPR-owcy sprowadzili z Małej Rawki dwóch pijanych mężczyzn. Takich akcji jest coraz więcej
- Rząd wysłał bezwartościowe maseczki na Mazury? ARS zaprzecza, ale wymieni je, "żeby uciąć spekulacje"
- Andrzej Duda otworzył maraton narciarski w Zakopanem. "Mimo okoliczności, mimo pandemii koronawirusa"
- Już raz wypchnęli Chińczyków, teraz znów wracają. Kto będzie kopał na Grenlandii, ma wielkie znaczenie
- Horoskop dzienny - niedziela 7 marca [Baran, Byk, Bliźnięta, Rak, Lew, Panna, Waga, Skorpion, Strzelec, Koziorożec, Wodnik, Ryby]
-
Koronawirus. Ponad 14,8 tys. nowych przypadków, nie żyje kolejnych 245 osób. "Pandemia się rozpędza"
Mamy 14 tys. 857 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, zmarło 245 osób - poinformował w sobotę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Ocenił, że "pandemia rozpędza się".
-
Jedna czy dwie dawki szczepionki dla ozdrowieńców? Rząd się waha. "Czekamy na dodatkowe wyniki badań"
Wciąż nie wiadomo, czy osoby, które przeszły już zakażenie koronawirusem, otrzymają jedną czy dwie dawki szczepionki. I choć w czwartek taką decyzję zapowiadał szef KPRM Michał Dworczyk, w piątek poinformował w TVN24, że rząd będzie jeszcze tę kwestię "analizować".
-
Unijna agencja dopuściła lek na COVID-19. Działa również na brytyjską mutację
Europejska Agencja Leków (EMA) ogłosiła w piątek, że lek amerykańskiej firmy Eli Lilly będący kombinacją dwóch preparatów, bamlanivimabu i etesevimabu i oparty na terapii przeciwciałami monoklonowymi, może być stosowany w leczeniu COVID-19.
-
Włochy zablokowały wywóz szczepionek poza UE. Australia apeluje o zmianę decyzji
Australia zwróciła się w piątek do Komisji Europejskiej o zrewidowanie przez Włochy decyzji zablokowania wywozu do tego kraju 250 tys. dawek szczepionki AstraZeneca. W czwartek Włochy jako pierwszy kraj wykorzystały unijny instrument kontroli eksportu szczepionek.
-
Lekarz: Chorzy na COVID-19 za późno zgłaszają się do szpitali. "Codziennie topi się jeden duży statek ludzi"
Pacjenci odczuwający objawy koronawirusa leczą się w domu. Zgłaszają do lekarza dopiero wtedy, gdy objawy zaostrzą się na tyle, że wymagają hospitalizacji. Niestety często zdarza się, że to już jest za późno - powiedział PAP prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski.
-
Naukowcy z UW: Szczyt trzeciej fali pandemii w kwietniu. Nie będzie tak źle, jak jesienią
- Najprawdopodobniej tego wirusa się nie pozbędziemy. Nie będzie już raczej tak ciężkich lockdownów, ale część obostrzeń będzie musiała pozostać - przewidują badacze z zespołu covidowego na Uniwersytecie Warszawskim.
-
Nowe obostrzenia w województwie pomorskim. "Wycofujemy luzowania, które miały miejsce na początku roku"
W województwie pomorskim od 13 do 20 marca mają obowiązywać te same obostrzenia, które obowiązują w tej chwili w woj. warmińsko-mazurskim. - Wycofujemy luzowania, które miały miejsce na początku roku. Zamknięte będą hotele, będzie ograniczona działalność galerii handlowych. Kina, teatry, galerie sztuki, to będą obiekty, które zostaną ponownie zamknięte. To samo dotyczy basenów, saun, solariów, obiektów sportowych - ogłosił w piątek minister zdrowia. Adam Niedzielski.
-
Prof. Gut: Poluzowanie nie jest błędem. To część ludzi zachowuje się jak po spuszczeniu z łańcucha
Profesor Włodzimierz Gut, mikrobiolog i wirusolog stwierdził, że o przejęciu kontroli nad koronawirusem będziemy mogli mówić, gdy 80 proc społeczeństwa będzie zaszczepione, czyli - przy obecnym tempie szczepień - za trzy lata . Zdaniem naukowca wzrost zakażeń jest spowodowany ruchliwością społeczną i niezachowaniem "prawidłowej bariery fizycznej"
-
Nieoficjalnie: Lockdown możliwy również w woj. pomorskim. O 14 konferencja Niedzielskiego
Konferencję prasową ministra zdrowia Adama Niedzielskiego zaplanowano na piątek a godz. 14. Niewykluczone, że w jej trakcie ogłoszone zostaną nowe obostrzenia. Jak ustaliło nieoficjalnie RMF FM, daleko idące restrykcje mogą objąć województwo pomorskie.
-
Ministerstwo Zdrowia: 15 829 przypadków zakażenia koronawirusem i 263 ofiary śmiertelne
Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w ciągu poprzednich 24 godzin odnotowano kolejnych 15 829 zakażeń koronawirusem. Zestawiając te dane z liczbami sprzed tygodnia, oznacza to wzrost o 4 290 przypadków. Wzrosła także nieco liczba zgonów.
-
Prezes Agencji Rezerw Strategicznych: W poniedziałek najbliższa dostawa szczepionek przeciw COVID-19
- Najbliższa dostawa szczepionek przeciw COVID-19 planowana jest na poniedziałek - powiedział w piątek na antenie radiowej Jedynki prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski.
-
Jak będzie wyglądać Wielkanoc? Prof. Krzysztof Simon: Nie wiem, proszę pytać w Toruniu
Członek rady medycznej przy premierze Mateuszu Morawieckim, profesor Krzysztof Simon nie chce wygłaszać opinii na temat tego, jak będzie wyglądać tegoroczna Wielkanoc w świetle sytuacji epidemiologicznej. Jego zdaniem "należy o to pytać w Toruniu".
-
USA. Narodowy Instytut Zdrowia wstrzymuje badania nad osoczem ozdrowieńców. "Brak efektów"
Narodowy Instytutu Zdrowia (NIH) w USA poinformował, że wstrzymuje badania nad osoczem ozdrowieńców w leczeniu COVID-19 z powodu braku pozytywnych efektów.
-
Mateusz Morawiecki: Przepraszam "za błędy i niedociągnięcia", które popełniliśmy
Dokładnie rok temu potwierdzono w Polsce pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem. Do tego wydarzenia odniósł się w mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki. "Chciałbym też powiedzieć 'przepraszam' za błędy i niedociągnięcia, które popełniliśmy" - napisał szef rządu.
-
Jak pandemia zmieniła Polaków? Rodzinie w kwestii zdrowia ufamy znacznie bardziej niż lekarzom [SONDAŻ]
Nie wierzymy komunikatom rządu ws. koronawirusa, boimy się chorób zakaźnych i kolejnych pandemii, a rodzinie w kwestiach zdrowia i życia ufamy znacznie bardziej niż lekarzom - wynika z badania "Ryzyko, zaufanie, choroby zakaźne. Polki i Polacy o pandemii", zrealizowanego w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
-
Niedzielski zapowiada ograniczenie teleporad. "Już czas, żeby przywracać normalne leczenie"
Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że w piątek podpisze rozporządzenie ograniczające zakres świadczonych przez lekarzy teleporad. - To już jest czas, żeby przywracać normalne leczenie, teleporada powinna być jedną z metod kontaktu z lekarzem, ale nie dominującą - podkreślił.
-
Andrzej Sośnierz: Komisarze Unii Europejskiej zdezorganizowali szczepienia w całej Europie
- W prowadzeniu szczepień mamy mimo wszystko sukces - powiedział Andrzej Sośnierz, były szef NFZ i poseł Porozumienia. Dodał, że gdyby nie "dezorganizacja" szczepień przez Unię Europejską, to mielibyśmy jeszcze lepszą sytuację i moglibyśmy podać preparat przeciw COVID-19 większej liczbie osób.
-
Niedzielski o szczepionkach z Chin: Kluczowa nie tylko skuteczność, ale też warunki produkcji
Nie tylko sama skuteczność szczepionki jest ważna, ale również gwarancja jej produkcji w odpowiednich warunkach, bo to powoduje, że kolejne serie produkcyjne zachowują parametry bezpieczeństwa - mówił w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski pytany o możliwość zakupu szczepionki z Chin.
-
Tak epidemie dręczyły Polaków przez stulecia. "Stolarze nie robią nic innego, tylko trumny"
Dawne społeczeństwa niemal przez cały czas doświadczały epidemii oraz pandemii chorób zakaźnych. Nie omijały one również terytorium Polski. Niektóre z nich miały duży wpływ nie tylko na historię, lecz także na rozwój medycyny, a nawet funkcjonowanie instytucji państwowych i sposób życia.
-
Seniorzy 70+ w nowym harmonogramie będą rejestrować się jako ostatni. Dworczyk wyjaśnia nam, dlaczego
W harmonogramie rejestracji na szczepienia ogłoszonym w czwartek osoby powyżej 70. roku życia zostały umieszczone na końcu, po osobach urodzonych w latach 1952-1956. Jak wyjaśnia w rozmowie z Gazeta.pl szef KPRM Michał Dworczyk, ma to związek z informacjami o dostawach szczepionek, a w zasadzie ich brakiem.