Koronawirus

Koronawirus SARS-CoV-2

Koronawirus SARS-CoV-2 to nowy patogen, który po raz pierwszy zdiagnozowany został w połowie grudnia u pacjenta w miejscowości Wuhan w Chinach. Wirus ten powoduje chorobę zakaźną nazwaną przez Światową Organizację Zdrowia COVID-19.

Pandemia koronawirusa ogłoszona przez WHO

11 marca WHO ogłosiło, że epidemia koronawirusa od tego czasu nazywana jest pandemią, co oznacza, że nowy wirus powoduje przedłużające się epidemie w wielu regionach świata. Jest to najwyższy stopień alertu związanego z zagrożeniem epidemiologicznym, jaki może być wydany przez Światową Organizację Zdrowia. W związku z tym kraje mogą podejmować bardziej restrykcyjne decyzje dotyczące m.in. zasad kwarantanny czy ograniczeń dotyczących wjazdu lub wyjazdu na teren danego państwa.

Koronawirus na świecie - pierwsze przypadki koronawirusa zdiagnozowano w Chinach

Pierwsze przypadki zakażenia nowym wirusem zostały zdiagnozowane w grudniu 2019 roku wśród mieszkańców Wuhan w Chinach. Pacjentami w większości były osoby, które wcześniej przebywały na lokalnym rynku, gdzie sprzedawano owoce morza i przetrzymywano żywe zwierzęta. Według naukowców wirus pochodzi właśnie od jednego ze zwierząt sprzedawanych w tym miejscu.

Wirus rozprzestrzenił się na inne chińskie prowincje do połowy stycznia, co zostało umożliwione przez ludzi, którzy wyruszyli w podróże z okazji chińskiego nowego roku. 13 stycznia zdiagnozowany został pierwszy przypadek pacjenta zakażonego koronawirusem poza granicami Chin - w Tajlandii. Gwałtowny wzrost zachorowań w Chinach zmusił rząd w Pekinie do podjęcia bardziej zdecydowanych działań - zostały one wprowadzone jednak dopiero 20 stycznia. Cztery dni później stwierdzono pierwsze przypadki zakażeń w Europie: w Bordeaux i Paryżu we Francji.

27 lutego zakażeni zostali pacjenci w 50 krajach na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy. Do 12 marca koronawirus został zdiagnozowany w 116 państwach na świecie, a liczba zakażonych wzrosła aż do 126 tysięcy. Najwięcej zachorowań na COVID-19 stwierdzanych jest w Chinach, Włoszech, Iranie, Korei Południowej, Francji, Hiszpanii, Niemczech oraz Stanach Zjednoczonych.

Koronawirus w Polsce - gdzie szukać informacji?

Pierwszy przypadek pacjenta zakażonego koronawirusem w Polsce zdiagnozowany został w środę 4 marca. 66-letni pacjent trafił do szpitala w Zielonej Górze. Mężczyzna wcześniej wrócił autobusem z podróży do Niemiec. W następnych dniach Ministerstwo Zdrowia informowało o kolejnych przypadkach zakażonych, którzy trafili na oddziały zakaźne szpitali w Poznaniu, Szczecinie, Wrocławiu, Warszawie, Raciborzu, Ostródzie, Lublinie, Łodzi czy Krakowie. Minister Zdrowia Łukasz Szumowski uważa, że do końca marca liczba osób zakażonych w Polsce może przekroczyć tysiąc przypadków. W związku z tym rząd wprowadził ograniczenia mające na celu zmniejszenie ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa. Zamknięte zostały szkoły, uczelnie, instytucje kulturalne oraz odwołano imprezy masowe.

Aktualnych informacji na temat koronawirusa i sytuacji epidemiologicznej w Polsce można szukać na stronach rządowych takich jak: https://www.gov.pl/web/koronawirus oraz na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego: https://gis.gov.pl/ . Światowa Organizacja Zdrowia stworzyła też listę mitów na temat koronawirusa, z którą można zapoznać się na tej stronie: https://pacjent.gov.pl/archiwum-aktualnosci/koronawirus-co-o-nim-wiemy .

Ministerstwo Zdrowia uruchomiło też całodobową infolinię. Dzwoniąc pod numer 800 190 590 można uzyskać wszystkie potrzebne informacje związane z koronawirusem. Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca też podróżowania do Chin, Hongkongu oraz Korei Południowej, Włoch, Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu.

Objawy koronawirusa - do kogo się zgłosić?

Pierwsze objawy zakażenia SARS-CoV-2 pojawiają się zwykle po pięciu dniach od zakażenia. Proces inkubacji wirusa może potrwać jednak nawet do 14 dni. Najbardziej powszechnymi symptomami choroby COVID-19 jest gorączka, zmęczenie oraz suchy kaszel. Pacjenci odczuwają też bóle gardła, mięśni, mają katar lub biegunkę. Niektórzy nie mają żadnych objawów, a aż 80 procent pacjentów przechodzi lekką postać zakażenia. Osoby starsze lub cierpiące na dodatkowe schorzenia mogą zmagać się z cięższymi objawami. Zakażenie koronawirusem może wywołać wtedy wysoką gorączke, problemy z oddychaniem i zapalenie płuc, które wymaga hospitalizacji.

Zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem należy telefonicznie poinformować o tym stację sanitarno-epidemiologiczną przypisaną do naszego regionu. Wykaz tych instytucji znajduje się na stronie internetowej GIS: https://gis.gov.pl/problem/. Konsultant powie nam wtedy jakie kroki powinniśmy podjąć. Można także bezpośrednio zgłosić się do oddziału zakaźnego lub obserwacyjno-zakaźnego szpitali. Wykaz placówek z podziałem na województwa można znaleźć na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia i stronie rządowej: https://www.gov.pl/web/koronawirus/lista-szpitali . Osoby, które miały kontakt z osobą, która mogła być zakażona koronawirusem, powinny natychmiast powiadomić o tym sanepid.

Koronawirus - zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia. Jak zmniejszyć ryzyko zakażenia?

Koronawirus przenosi się drogą kropelkową. Do czerwca naukowcy mają przeprowadzić pierwsze testy szczepionki przeciwko temu patogenowi na ludziach. Wcześniej jednak należy stosować się do zaleceń służb medycznych, w tym także tych wydanych przez Światową Organizację Zdrowia.

Zalecenia dotyczą przede wszystkim stosowania się do podstawowych zasad higieny. Konieczne jest częste mycie rąk mydłem i wodą lub preparatami odkażającymi na bazie alkoholu. Aby ochronić się przed zakażeniem myj ręce zwłaszcza: po kichaniu lub kasłaniu, podczas opieki nad chorą osobą, przed, w trakcie i po przygotowaniu posiłku, przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety, kiedy ręce są widocznie zabrudzone oraz po pracy ze zwierzętami lub odpadami zwierzęcymi.

WHO zaleca też zachowanie co najmniej jednego-dwóch metrów odległości do każdej osoby, która kicha lub kaszle. Należy też unikać dotykania oczu, nosa i ust, ponieważ zanieczyszczonymi rękami możemy przenieść patogen w te miejsca, z których wirus najszybciej dostanie się do wnętrza organizmu. Konieczne jest też dbanie o higienę dróg oddechowych. Zalecenie to oznacza np. kasłanie lub kichanie w zgiętą w łokciu rękę. Dobrym rozwiązaniem jest także użycie chusteczki, jednak należy ją natychmiast wyrzucić do kosza z pokrywą i umyć dłonie.

Służby medyczne zauważają też, by w każdym przypadku gorszego samopoczucia zostawać w domu. W przypadku niepokojących objawów, mogących sugerować zakażenie koronawirusem, należy stosować się do zaleceń Ministerstwa Zdrowia opisanych wyżej.