Deutsche Welle
-
Niemcy. Jest nowy, przełomowy projekt. Do zmiany płci i imienia ma wystarczyć oświadczenie w urzędzie
Berlin przedstawił nowy projekt ustawy o samostanowieniu. W przyszłości można będzie zmienić wpis o płci w dowodzie tożsamości poprzez proste oświadczenie w urzędzie stanu cywilnego.
-
Gafa Scholza - uśmiechnął się i zbył pytanie o gwarancje dla Ukrainy. "Żenujący napad arogancji"
Zachowanie kanclerza Niemiec na konferencji po szczycie G7 wywołało falę komentarzy w sieci i zarzuty o arogancję wobec dziennikarki DW. Zbył on pytanie o gwarancje dla Ukrainy.
-
Posiedzenie TSUE ws. Polski. KE zastrzegła, że "ustawa Dudy" nie usuwa wszystkich zaskarżonych wad
Władze Polski wciąż nie wnoszą do TSUE o zawieszenie kary narastającej o milion euro dziennie. Komisja Europejska zastrzega, że "ustawa Dudy" nie usuwa wszystkich zaskarżonych wad z ustawy kagańcowej.
-
Kościół katolicki w Niemczech. Rekordowa liczba apostazji. Biskupi "wytrąceni z równowagi"
Kościół katolicki w Niemczech zanotował w ubiegłym roku nowy rekord w liczbie apostazji. W roku 2021 z Kościoła wystąpiło prawie 360 tys. osób, czyli o 86 567 więcej niż w dotychczas rekordowym roku 2019.
-
"Die Welt": Antyzachodni sojusz rośnie w siłę. Wiatr na świecie zmienił kierunek
Mieszkańcy Niemiec myślą, że większość krajów na świecie popiera Ukrainę. W rzeczywistości antyzachodni sojusz rośnie w siłę, zarówno politycznie, jak i gospodarczo. "Wiatr zmienił kierunek" - komentuje "Die Welt".
-
Burmistrz Berlina oszukana. Myślała, że rozmawia z Kliczką. To był deepfake. "Perfidna broń"
Nieznany sprawca, podający się za mera Kijowa Witalija Kliczkę, zaaranżował wideo-połączenie z burmistrzynią Berlina. Do oszustwa wykorzystano technologię deepfake. - To była tak łudząca manipulacja, że dopiero sposób prowadzenia rozmowy i zadawane pytania sprawiły, że nabraliśmy podejrzeń - powiedziała Franziska Giffey.
-
UNICEF bije na alarm: Milionom dzieci grozi śmierć z głodu
Prawie osiem milionów dzieci w wieku poniżej 5 lat może umrzeć wskutek ciężkiego niedożywienia - alarmuje Fundusz ONZ na rzecz Dzieci UNICEF.
-
Grecja. Wyrzucił pięć kociąt do śmietnika. Teraz grozi mu do 250 tys. euro kary
Mieszkaniec Krety, który wyrzucił kocięta na śmietnik, został zidentyfkowany. Teraz może zapłacić 250 tysięcy euro grzywny za znęcanie się nad zwierzętami. O karze zdecyduje teraz grecki sąd.
-
Niemcy. Komisja śledcza w sprawie Nord Stream 2
Pod pozorem ochrony klimatu fundacja miała ukryć swój prawdziwy cel - ukończenie budowy Nord Stream 2. Teraz sprawę bada parlamentarna komisja śledcza.
-
Rosjanie donoszą na przeciwników wojny. "Skargę na mnie złożył ojciec"
W Rosji coraz częściej zdarzają się przypadki zgłaszania na policji skarg na przeciwników wojny. DW rozmawia z Rosjanami, na których donieśli ich krewni, przyjaciele, koledzy i sąsiedzi.
-
Renata Kim dziękuje nowemu naczelnemu i przyznaje: To ja zawiadomiłam o sytuacji w "Newsweeku"
-
Egipt. Rekin zaatakował turystkę. 68-latka straciła rękę i nogę, zmarła w szpitalu
-
Nowy naczelny "Newsweeka" o Lisie: "Nie zamierzam udawać, że nic się nie stało". Wspomina "tresurę" w TVN
-
Łódź. 70-latka wezwała pogotowie, bo nie mogła odebrać emerytury. Teraz ma kłopoty
-
Świdwin. Woda ze studzienki "wystrzeliła" samochód w powietrze [Film]
- Dania. Strzelanina w centrum handlowym w Kopenhadze, są osoby poszkodowane
- Włochy. Tragedia w Dolomitach. Załamał się lodowiec, nie żyje co najmniej sześć osób
- Afera w "Newsweeku". Tomasz Lis odpowiada Renacie Kim. "Nie każdy donos zawiera fakty"
- Koszalin. Na parkingu znaleziono zwłoki mężczyzny
- Ostrowiec Świętokrzyski. Kaczyński mówił o Tusku: Pan, którego nazwiska nie chcę wymieniać
-
Sędzia Żurek wygrywa w Strasburgu. Jest wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka
Polska naruszyła prawo sędziego Waldemara Żurka do rzetelnego sądu oraz prawo do swobody wypowiedzi - orzekł Trybunał Strasburski. Władze chciały go zastraszyć, bo bronił praworządności.
-
Zabójstwo dziennikarza śledczego w Holandii. Prokurator chce dożywocia dla Polaka
W Amsterdamie odbyła się druga rozprawa w procesie o morderstwo dziennikarza śledczego Petera de Vriesa. Na ławie oskarżonych zasiedli Kamil E. i jego wspólnik. Prokuratura żąda dożywocia. Obrona uniewinnienia Polaka.
-
Rosjanie porywają ukraińskie dzieci z domów dziecka? ONZ bada sprawę
Międzynarodowa komisja śledcza Rady Praw Człowieka ONZ otrzymała sygnały na temat porwań z domów dziecka na ukraińskich terytoriach okupowanych przez Rosję.
-
Niemcy. Porażka Merkel przed Trybunałem Konstytucyjnym. Naruszyła prawo równych szans
Sędziowie w Karlsruhe orzekli, że Angela Merkel naruszyła prawa prawicowo-populistycznej partii Alternatywa dla Niemiec. Chodzi o kontrowersyjną wypowiedź Merkel po wyborach landowych w Turyngii.
-
"Handelsblatt" o Andrzeju Dudzie: Nagle stał się wzorem. "Były harcerz nie jest raptusem"
Prezydent Duda próbuje uchodzić za granicą za gwaranta rozsądku - pisze "Handelsblatt" w środowym wydaniu. Niemiecki dziennik przedstawił sylwetkę Andrzeja Dudy. Pretekstem do publikacji jest niedawny wywiad Dudy dla gazety "Bild", w którym skrytykował on rozmowy telefoniczne przywódców Francji i Niemiec z Putinem.
-
Niemcy walczą z nową chorobą społeczną. Może powstać ministerstwo ds. samotności
Mają je Wielka Brytania i Japonia. Ministerstwo ds. samotności może powstać i w innych krajach. W Niemczech zaczyna się obecnie pierwsza kampania przeciwko nowej "chorobie endemicznej".
-
Broń atomowa. Rosną obawy przed nowym wyścigiem zbrojeń. "Żyjemy w nowej erze"
Rozbrojenie? To już przeszłość. SIPRI obawia się nuklearnego wyścigu zbrojeń na całym świecie. A ruch antyatomowy jest coraz bardziej osamotniony - czytamy w "Deutsche Welle".
-
"Der Spiegel": Dlaczego Niemcom brakuje empatii dla Ukrainy? Zełenski "działa na nerwy"
Poparcie dla prezydenta Wołodymyra Zełenskiego powinno być dla Niemców oczywistością, jednak wykazują oni więcej zrozumienia dla Rosji niż dla Ukrainy. Co jest przyczyną? - zastanawia się publicysta "Spiegla".
-
"Więcej kobiet do zarządów" - celem jest 40 proc. UE ustaliła konkretny cel po dziesięciu latach sporów
UE po dziesięciu latach sporów uzgodniła wiążący cel co najmniej 40 proc. kobiet w radach nadzorczych spółek giełdowych. Ponadto Unia dąży do wspólnych reguł ustalania płacy minimalnej.
-
Ruszył proces ws. morderstwa holenderskiego dziennikarza. Jednym z oskarżonych jest Polak
W Amsterdamie rozpoczął się proces dwóch podejrzanych o morderstwo Petera de Vriesa. Zamach na popularnego dziennikarza śledczego przeprowadzono rok temu. O zbrodnie podejrzewa się osoby powiązane z mafią narkotykową.
-
Wałbrzych: Zamek Książ szuka potomków dawnej służby. "Każda historia ma dla nas ogromną wartość"
Zamek Książ w Wałbrzychu poszukuje potomków osób, które przed stu laty pracowały na dworze Hochbergów. Wielu może odnaleźć się w Niemczech.
-
"Der Spiegel": Rozmowy Scholza z Putinem mają sens. "Szansa na zajrzenie mu do głowy"
Tylko dyplomacja może zakończyć agresję Rosji przeciwko Ukrainie. Dlatego kanclerz Olaf Scholz postępuje słusznie, rozmawiając z Putinem pomimo krytyki ze strony Polski. Powinien jednak pojechać do Kijowa.
-
Ukraina. Kulisy odwołania rzeczniczki praw człowieka. "Motywy polityczne"
Ukraiński parlament odwołał rzeczniczkę praw człowieka Ludmiłę Denisową przed końcem kadencji, bo miała niewystarczająco troszczyć się o sprawy humanitarne. Obrońcy praw człowieka widzą za tą decyzją motywy polityczne.
-
Niemiecka prasa o decyzji KE ws. Polski: sukces UE, ale i nielojalność. "Putin przyszedł Brukseli z pomocą"
Sygnały porozumienia z Polski to sukces UE - pisze "Die Welt". "Sueddeutsche Zeitung" zarzuca KE nielojalność wobec obrońców demokracji.
-
Niemcy obniżyły podatek paliwowy. Właściciele stacji benzynowych mają dylemat
Od 1 czerwca Niemcy obniżają podatki od paliw, ale wielu kierowców może być rozczarowanych. Czego można się spodziewać?
-
Niemcy. Olaf Scholz: Jesteśmy zdziwieni krytyką ze strony Polski
Kanclerz Niemiec jest "dość zdumiony" krytyką ze strony Polski. Co dalej z czołgami Leopard, które miały zostać przekazane Polsce? - Prowadzimy rozmowy ze wszystkimi naszymi wschodnioeuropejskimi partnerami i chcemy równie poważnie przyspieszyć rozmowy z Polską, jak z Czechami i Słowacją - powiedział Scholz.
-
"FAZ": Scholz rujnuje wizerunek niemieckiej polityki. "Drażliwość, speszenie, wprowadzanie w błąd"
Komentator dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung" krytykuje postawę kanclerza Niemiec w sprawie dostaw broni dla Ukrainy. Zarzuca mu niezdecydowanie i wprowadzanie opinii publicznej w błąd.
-
"Die Welt": Rząd PiS wodzi Unię Europejską za nos w sprawie praworządności
Zaangażowanie Polski na rzecz Ukrainy jest imponujące, ale nie oznacza to, że zniknęły problemy z polską praworządnością - pisze "Die Welt".
-
"Die Welt": Niemcy mogą pomóc PiS umocnić władzę. "PiS wydaje się tak silny, jaki dawno nie był"
"Jarosław Kaczyński wykorzystuje sprzyjające okoliczności do umocnienia władzy Prawa i Sprawiedliwości. Postawa Berlina może mu w tym pomóc" - pisze "Die Welt".
-
Gerhard Schroeder okradziony. Z biura byłego kanclerza Niemiec zniknęły trzy dzieła sztuki
Złodzieje wzięli na cel byłego kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera. Jak podał niemiecki tygodnik "Stern", ich łupem padły dzieła sztuki z prywatnej kolekcji byłego szefa rządu Niemiec, które znajdowały się w jego berlińskim biurze.