Ryszard Terlecki

Ryszard Terlecki

Ryszard Terlecki urodził się 2 września 1949 roku w Krakowie. Jest absolwentem studiów historycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Posiada tytuł naukowy profesora. Jest jedynym z prekursorów subkultury hippisowskiej w Polsce. Był dwukrotnie żonaty. Ma troje dzieci z pierwszego małżeństwa. Na swoim koncie ma m.in. Medal „Niezłomnym w słowie” przyznawany osobom ryzykującym w latach 80. XX wieku na rzecz wolności słowa w Polsce.

Pracował jako profesor zwyczajny w Instytucie Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk, był wykładowcą w Państwowej Wyższej Szkole Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu oraz na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Pracował jako publicysta i redaktor w wielu czasopismach. Przez 3 lata od 1995 roku przewodniczył radzie programowej Radia Kraków.

Działalność polityczną rozpoczął już w czasach studenckich. Współpracował ze Studenckim Komitetem Solidarności i Komitetem Obrony Robotników. Był dwukrotnie zatrzymany za udział w protestach studenckich. Do NSZZ „Solidarność” wstąpił w 1980 roku. Po raz pierwszy startował do Sejmu w 1991 roku z ramienia Koalicji Republikańskiej. Jednak nie uzyskał wówczas mandatu poselskiego. W latach 1992 – 1997 pełnił funkcję przewodniczącego zarządu wojewódzkiego Partii Chrześcijańskich Demokratów. W latach 1997 – 2000 należał do Stronnictwa Konserwatywno – Ludowego. W wyborach samorządowych w 2006 roku kandydował na prezydenta Krakowa z ramienia PiS. Przegrał w drugiej turze z Jackiem Majchrowskim. W 2007 roku uzyskał mandat poselski, kandydując z listy PiS w okręgu krakowskim. Rok później wstąpił do partii. W 2011 roku zasiadł w komitecie politycznym Prawa i Sprawiedliwości. W tym samym roku uzyskał reelekcję w wyborach parlamentarnych. W 2014 roku bez powodzenia kandydował w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Rok później ponownie został posłem na Sejm. Wówczas wybrano go również przewodniczącym klubu parlamentarnego PiS, a na pierwszym posiedzeniu Sejmu VIII kadencji w 2015 roku został wybrany na wicemarszałka Sejmu.

Pozostali:

Sławomir Neumann - Sławomir Nitras - Stanisław Karczewski - Stanisław Pięta - Stanisław Piotrowicz

Ryszard Terlecki

Więcej o:

Ryszard Terlecki