Platforma Obywatelska (PO)

Platforma Obywatelska (PO)

Platforma Obywatelska (PO)

Platforma Obywatelska (PO) została założona w styczniu 2001 roku przez Donalda Tuska, Andrzeja Olechowskiego oraz Macieja Płażyńskiego. PO jest uznawana za partię centrową.

W 2005 roku PO wystawiła swojego kandydata na prezydenta (Donald Tusk) i wystartowała w wyborach parlamentarnych. Przegrała zarówno w jednych, jak i drugich wyborach, w których zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość oraz jego kandydat na prezydenta, Lech Kaczyński. W 2007 roku, w wyniku skrócenia kadencji rządu, Platforma Obywatelska podjęła kolejną, tym razem udaną próbę wygrania wyborów parlamentarnych. Na czele nowego rządu stanął Donald Tusk.

W 2010 roku doszło do katastrofy lotniczej w Smoleńsku, w wyniku którego zginął m.in. prezydent Lech Kaczyński. W przedterminowych wyborach na ten urząd wygrał kandydat PO, Bronisław Komorowski. W 2011 roku Platforma Obywatelska wygrała wybory parlamentarne. Premierem po raz kolejny został Donald Tusk, którego w 2014 roku zastąpiła Ewa Kopacz w związku z wyborem Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej.

W 2015 roku Platforma Obywatelska wspierała kandydaturę Bronisława Komorowskiego na prezydenta, który w II turze przegrał z kandydatem PiS, Andrzejem Dudą. W tym samym roku PO przegrała wybory parlamentarne. Władzę objęło PiS.

Wybory samorządowe 2018

PO i Nowoczesna do wyborów samorządowych 2018 przystąpiły jako Koalicja Obywatelska. Ich kandydatem w wyborach samorządowych 2018 w Warszawie został Rafał Trzaskowski, w Krakowie - Jacek Majchrowski, we Wrocławiu - Jacek Sutryk.

PO