Mariusz Kamiński

Mariusz Kamiński

Mariusz Kamiński urodził się 25 września 1965 roku w Sochaczewie. Ukończył studia na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Był działaczem opozycji antykomunistycznej. Na swoim koncie ma Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, przyznany przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego w 2010 roku. „Gazeta Polska” przyznała mu natomiast tytuł „Człowieka Roku 2007”.

Działania antykomunistyczne w okresie PRL zakończyły się dla Mariusza Kamińskiego aresztowaniem w maju 1983 roku. Został wówczas oskarżony o stawianie czynnego oporu podczas demonstracji. Mariusz Kamiński był wtedy uczniem liceum. Zwolniono go z aresztu w lipcu tego samego roku. Jako student kontynuował swoją działalność. Należał do Niezależnego Stowarzyszenia Studentów, był także przedstawicielem opozycji studenckiej w jednym z podzespołów Okrągłego Stołu. Był jednym z twórców Fundacji Pamiętamy, która działała na rzecz pamięci żołnierzy wyklętych.

Po raz pierwszy kandydował z powodzeniem w wyborach parlamentarnych w 1997 roku. Wybrano go wówczas na posła z listy ogólnopolskiej Akcji Wyborczej Solidarność. W 2001 i 2005 roku uzyskał reelekcję, tym razem z listy Prawa i Sprawiedliwości w okręgu warszawskim. W lipcu 2006 roku złożył rezygnację z mandatu poselskiego. Odszedł także z PiS. Nominowano go wówczas na pełnomocnika do spraw organizacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego, a niedługo po tym został jego szefem. W 2009 roku został odwołany ze stanowiska przez premiera Donalda Tuska. Wynikało to z oskarżenia Mariusza Kamińskiego o przekroczenie uprawnień i popełnienie przestępstw w związku z tzw. aferą gruntową. W 2015 roku uznano go za winnego i skazano na 3 lata pozbawienia wolności. Jednak przed uprawomocnieniem się wyroku, 16 listopada 2015 roku prezydent Andrzej Duda zastosował wobec niego prawo łaski. Jednak 2 lata później akt łaski został uznany przez Sąd Najwyższy za bezskuteczny. W 2011 roku Mariusz Kamiński ponownie wstąpił do PiS. W tym samym roku rada polityczna partii wybrała go na wiceprezesa. W 2015 roku został powołany na ministra bez teki w rządzie Beaty Szydło.

Pozostali:

Michał Cieślak - Michał Dworczyk - Michał Kamiński - Michał Szczerba - Michał Wójcik

Mariusz Kamiński

Więcej o:

Mariusz Kamiński