Korea Północna

Korea Północna jest państwem położonym w północnej części Półwyspu Koreańskiego, w Azji Wschodniej. Utworzona została po II wojnie światowej, na obszarach zajmowanych przez Armię Czerwoną. Opierając się na konstytucji, Koreę Północną określa się jako republikę socjalistyczną.

Położenie

Państwo zlokalizowane jest w północnej części Półwyspu Koreańskiego, zajmując 120 540 km². Zachodnią granicę definiuje Morze Żółte oraz Zatoka Zachodniokoreańska, zaś od wschodu Morze Wschodniokoreańskie. Od Chin Korea oddzielona jest rzekami Tumen oraz Amnok. Północno-wschodnia część sąsiaduje z Rosją. Od Korei Południowej oddzielona jest z kolei Koreańską Strefą Zdemilitaryzowaną, o długości 238 km. Stolicą Korei Północnej jest Pjongjang, zamieszkiwany przez ponad 3 255 000 mieszkańców.

Ustrój

Korea Północna to inaczej Koreańska Republika Ludowo - Demokratyczna i jest republiką socjalistyczną, posiadającą jednoizbowy parlament: Najwyższe Zgromadzenie Ludowe. Izba ta działa w systemie sesyjnym. Choć Korea Północna posiada trzy partie polityczne, w praktycei jest jednopartyjna, zarządzana przez Demokratyczny Front na rzecz Zjednoczenia Ojczyzny. Na jego czele stoi z kolei Koreańska Partia Socjaldemokratyczna oraz Czundoistyczna Partia Czongu. W państwie tym silnie działa kult jednostki w odniesieniu do przywódców. Pomiędzy Koreą Północną i Koreą Południową nieustannie trwa stan wojny, a pokój zapewnia wyłącznie zawieszenie broni. Granica między tymi państwami należy do najbardziej ufortyfikowanych na świecie.

Korea Północna

Więcej o:

Korea Północna