Katastrofa samolotu

Wypadek lotniczy

Polskie prawo lotnicze definiuje wypadek jako mające miejsce w czasie od wejścia na pokład pierwszej osoby do opuszczenia maszyny przez ostatniego człowieka zdarzenie, którego skutkami mogą być: śmierć lub poważne obrażenia ciała, uszkodzenie samolotu, zaginięcie statku powietrznego lub znalezienie się przez niego w miejscu niedostępnym. Oprócz wypadków w ustawie wyróżnia się także incydenty (zdarzenie mogące niekorzystnie wpłynąć na bezpieczeństwo).

Katastrofa lotnicza (katastrofa samolotu)

Wypadki lotnicze dzieli się na ciężkie i lekkie. Do tej pierwszej grupy należy m. in. katastrofa. Terminu tego używa się tylko w sytuacjach, gdy następstwem wypadku jest śmierć lub zaginięcie którejkolwiek z osób przebywających na pokładzie. Wyklucza się jednak sytuacje, w których stany te są wynikiem przyczyn naturalnych lub zostały wywołane przez osobę poszkodowaną.

Największe katastrofy samolotów w historii polskiego lotnictwa

1. Katastrofa samolotu Ił-62 w Lesie Kabackim, w wyniku której 9 maja 1987 r. zginęły 183 osoby.

2. Katastrofa samolotu rządowego Tu-154 w Smoleńsku, w wyniku której 10 kwietnia 2010 r. zginęło 96 osób, a wśród nich m. in. prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński, jego małżonka Maria Kaczyńska, ostatni prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Senatu RP Krystyna Bochenek, wicemarszałkowie Sejmu RP Jerzy Szmajdziński i Krzysztof Putra, a także dowódcy wojskowi, parlamentarzyści, przedstawiciele Rodzin Katyńskich itd.

2. Katastrofa samolotu Ił-62 na Okęciu, w wyniku której 14 marca 1980 r. zginęło 87 osób.

3. Katastrofa samolotu An-24 na Policy, w wyniku której 2 kwietnia 1969 r. zginęło 47 osób.

katastrofa samolotu

Więcej o:

katastrofa samolotu