Hezbollah

Hezbollah to organizacja o charakterze polityczno–militarnym, która powstała w roku 1982 na terenie Libanu w reakcji na działania wojskowe Izraela i świata zachodniego. Przez część społeczności międzynarodowej jest on postrzegany jako organizacja terrorystyczna.

Hezbollah – szyici i ich żądania
Początkowo Hezbollah miał propagować islam, szerzyć jego nauki w Libanie oraz całym rejonie. Tworzyli go szyici, więc był finansowany głównie przez Iran. Działalność organizacji obejmowała początkowo zamachy terrorystyczne, uprowadzenia samolotów oraz partyzancką walkę zbrojną. Hezbollah chce ustanowienia na terenie Libanu republiki islamskiej oraz objęcia rządów nad terenem Izraela i Palestyny (szczególnie zaś Jerozolimy).

Hezbollah i jego struktura organizacyjna
Organizacja posiada swojego ojca duchownego, zaś jej działaniami kieruje rada tzw. szura, której członkami jest 12 duchownych. Hezbollah ma także komitety, które odpowiadają za realizację działań w takich dziedzinach, jak: wojsko, sąd, propaganda, polityka oraz sprawy ideologiczne. Organizacja jest mocno zhierarchizowana i posiada dobrze rozwinięte jednostki terenowe. Hezbollah jest swego rodzaju państwem w państwie. Działa na terenie Libanu i znajduje się poza kontrolą tamtejszych władz państwowych.

Hezbollah – działalność cywilna
Islamiści z Hezbollahu stworzyli sieć szpitali, sierocińców oraz szkół, które funkcjonują na terenie przez nich kontrolowanym. Ponadto organizacja posiada własną stację telewizyjną. Finansowana jest z funduszy państw ją wspierających, głównie Iranu i dzięki temu może np. oferować tanią opiekę zdrowotną, zyskując tym samym poparcie uboższej części społeczeństwa libańskiego. Hezbollah powoli przekształca się w partię polityczną, która zyskuje poparcie zarówno zwolenników działań antyizraelskich, jak również obywateli, zainteresowanych poprawą poziomu bezpieczeństwa socjalnego.

Hezbollah

Więcej o:

Hezbollah