Biały dom

Biały Dom znajduje się w Waszyngtonie i jest główną, oficjalną siedzibą Prezydenta Stanów Zjednoczonych. Jego budowa została ukończona w roku 1800, a pierwszym prezydentem, który w nim mieszkał, był John Adams. Pierwotnie budynek nosił nazwę Domu bądź Pałacu Prezydenckiego. Dopiero w roku 1901 pojawiła się obecna nazwa.

Biały Dom w liczbach
W Białym Domu znajdują się 132 pokoje oraz 32 łazienki. Są tam także 3 windy , kręgielnia, kameralne kino i pokój do gry w bilard. Wiele pomieszczeń ma nazwy, pochodzące od ich kolorystyki albo wyposażenia, np. Red Room, Map Room, China Room czy State Dining Room. Ten ostatni jest wyjątkowo obszerny: pomieści jednocześnie 140 osób. Cały budynek podzielony jest na tzw. Rezydencję Wykonawczą oraz Wschodnie i Zachodnie Skrzydło.

Główna siedziba Prezydenta USA jest dostępna dla zwiedzających bezpłatnie. Budynek dwa razy uległ pożarowi: pierwszy raz w 1814 roku, w czasie wojny brytyjsko – amerykańskiej, drugi raz w 1929. Liczne remonty oraz przebudowy spowodowały, iż obecnie niezmienioną od czasów powstania częścią budynku są jedynie zewnętrzne ściany.

Gabinet Owalny w Białym Domu
To jedno z najsłynniejszych i najbardziej charakterystycznych miejsc w budynku. Wykorzystywany w licznych filmach i powieściach, stanowi symbol prestiżu Prezydenta USA. Wybudowany został dopiero w 1909 roku i ma nietypowy kształt (stąd jego nazwa), charakterystyczne okna oraz słynne biurko Resolute. Gabinet Owalny to oficjalne miejsce pracy Prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Skrzydło Wschodnie
We Wschodnim Skrzydle Białego Domu mieści się bunkier nuklearny, pomieszczenia biurowe Pierwszej Damy oraz działów odpowiedzialnych za obsługę ceremonialną urzędu prezydenta.

Biały Dom

Więcej o:

Biały Dom