Adam Bielan

Adam Bielan urodził się 12 września 1974 roku w Gdańsku. Jest politykiem, w latach 1997–2004 był posłem na Sejm, następnie zasiadał w Parlamencie Europejskim, którego był wiceprzewodniczącym od 2007 do 2009 roku. W 2015 roku został wicemarszałkiem Senatu. W 2008 roku odznaczono go ukraińskim Orderem Za Zasługi przyznawanym za działalność na rzecz Ukrainy.

Adam Bielan ukończył XI Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku. Po nim rozpoczął studia w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie na kierunku stosunki międzynarodowe. Jednak zrezygnował z nich i ukończył politologię. W czasie studiów został przewodniczącym Niezależnego Stowarzyszenia Studentów. Od 1999 przez rok pełnił funkcję wiceprzewodniczącego European Democrat Students - międzynarodowej organizacji studenckiej. Po raz pierwszy uzyskał mandat poselski w 1997 roku, kiedy startował z listy krajowej Akcji Wyborczej Solidarność. Następnie był członkiem Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego oraz Przymierza Prawicy. W 2001 roku ponownie uzyskał mandat poselski, startując z listy Prawa i Sprawiedliwości w okręgu chrzanowskim. W 2002 roku wstąpił do PiS, został także rzecznikiem prasowym partii.

W 2004 roku Bielan wystartował w wyborach do Parlamentu Europejskiego z okręgu, który obejmował województwa świętokrzyskie oraz małopolskie. Udało mu się uzyskać mandat. Już jako eurodeputowany, wstąpił do grupy Unia na rzecz Europy Narodów. W 2007 roku został wiceprzewodniczącym PE, a dwa lata później udało mu się ponownie otrzymać mandat europosła, startując z listy w województwie mazowieckim. W listopadzie 2010 roku odszedł z Prawa i Sprawiedliwości i wstąpił do ugrupowania Polska Jest Najważniejsza. Rok później wykluczono go z PJN. W 2014 roku dołączył do Polski Razem, ale z listy tej partii nie udało mu się uzyskać mandatu w Parlamencie Europejskim. Rok później wystartował jako przedstawiciel Polski Razem z rekomendacji PiS w wyborach do Senatu, uzyskując mandat senatora. 12 listopada 2015 roku Adam Bielan został mianowany wicemarszałkiem Senatu.

Adam Bielan

Więcej o:

Adam Bielan