11 listopada

11 listopada

Narodowe Święto Niepodległości to najważniejsze państwowe święto w Polsce. Jest obchodzone 11 listopada, upamiętnia odzyskanie niepodległości po 123 latach zaborów. Dzień jest
ustawowo wolny od pracy, a na terenie całego kraju organizowane są uroczystości z udziałem władz kościelnych i świeckich.

Odzyskanie Niepodległości po 123 latach

Rozgrabiona i podzielona przez trzy ościenne mocarstwa (Austria, Prusy, Rosja) Polska po 123 latach odzyskała Niepodległość. 11 listopada nieprzypadkowo został wybrany na datę święta narodowego. To właśnie tego dnia w 1918 roku został podpisany rozejm w Compiegne, który oficjalnie zakończył I wojnę światową i ostatecznie potwierdził porażkę Niemiec. Dzień wcześniej w Warszawie pojawił się lider i wódz wojsk polskich Józef Piłsudski, który kilka tygodni później został mianowany na urząd Naczelnika Państwa i kierował odbudową naszego kraju.

W 1989 roku ponownie odzyskaliśmy Dzień Niepodległości


Po II wojnie władze komunistyczne zamiast Święta Niepodległości wolały obchodzić Narodowe Święto Odrodzenia Polski - 22 lipca. Do Narodowego Święta Niepodległości wróciliśmy po zmianach systemowych z 1989 roku. Od tego czasu główne obchody 11 listopada odbywają się w Warszawie na placu marszałka Józefa Piłsudskiego, przed Grobem Nieznanego Żołnierza. W uroczystościach udział biorą najwyżsi urzędnicy państwowi na czele z Prezydentem Rzeczpospolitej Polski. Oprócz oficjalnych wydarzeń w wielu miastach organizowane są lokalne uroczystości, msze święte, marsze i akademie.

11 listopada

Więcej o:

11 listopada