-
Niemiecki dziennik o śledztwie w sprawie Donalda Tuska: Jego wynik może być groźny
Niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" ("FAZ") pisze o wszczęciu przez prokuraturę w Warszawie śledztwa, "którego wynik może być groźny dla lidera opozycji Donalda Tuska". Dochodzenia rozpoczynają się w środku kampanii wyborczej i nie wiadomo, czy sprawa poważnie nie zaszkodzi Tuskowi i jego partii - pisze "FAZ".
-
"Czy rząd PiS widzi wroga tylko na wschodzie?". Niemiecka prasa o kursie PiS ws. Patriotów
Dla rządu PiS antyniemieckie resentymenty są niekiedy ważniejsze niż jedność zachodniego sojuszu, dobre relacje z zachodnim sąsiadem, a nawet własne bezpieczeństwo - pisze niemiecka prasa.
-
Berlin odpowiada na uchwałę polskiego Sejmu: Reparacje to jedno, zadośćuczynienie dla ofiar drugie
Dla niemieckiego rządu kwestia reparacji jest zamknięta, ale do zadośćuczynienia dla ofiar prześladowań Berlin przywiązuje szczególną wagę - podkreśla niemieckie MSZ. - Pamięć o tym i rozliczenie się z przeszłością nigdy się nie skończą - dodał rzecznik resortu spraw zagranicznych.
-
"Die Welt": Niemcy mogą pomóc PiS umocnić władzę. "PiS wydaje się tak silny, jaki dawno nie był"
"Jarosław Kaczyński wykorzystuje sprzyjające okoliczności do umocnienia władzy Prawa i Sprawiedliwości. Postawa Berlina może mu w tym pomóc" - pisze "Die Welt".
-
Niemiecka prasa o konfrontacji Polski z UE: "Wstrzymać pieniądze", "Wzmocnić demokratyczną opozycję"
Niemiecka prasa komentuje ultimatum, jakie Bruksela dała Polsce w sprawie decyzji unijnego Trybunału Sprawiedliwości. Do 16 sierpnia polskie władze mają potwierdzić, że będą stosować się do decyzji TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. W przeciwnym wypadku Komisja Europejska może wystąpić o kary finansowe.