-
Mateusz Morawiecki dla agencji DPA: Temat reparacji nie jest poza dyskusją
Premier Mateusz Morawiecki poinformował w wywiadzie dla agencji DPA, że podpisał dokument ustanawiający Instytut Strat Wojennych.
-
Niemcy. Minister reaguje na sytuację w Austrii: Nie będzie powszechnego obowiązku szczepień
Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas zareagował na obowiązek szczepień w Austrii. Eksperci spodziewają się tymczasem piątej fali koronawirusa.
-
Niemcy. Dożywocie dla matki, która zabiła pięcioro dzieci. Przyczyną miało być rozstanie z mężem
Niemiecki sąd skazał na dożywocie matkę, która uśmierciła pięcioro swoich dzieci. Przyczyną zbrodni było rozstanie z mężem.
-
Szef niemieckiego MSW nie wyklucza kontroli na granicy z Polską. "Jestem gotowy wzmocnić ochronę"
Granica polsko-niemiecka stała się punktem zapalnym na białoruskiej trasie przerzutowej migrantów. Szef niemieckiego MSW Horst Seehofer rozważa, jak można ją lepiej kontrolować. - Jeśli okaże się to konieczne, jestem gotowy dodatkowo wzmocnić ochronę granicy - zapowiada w rozmowie z "Bil am Sonntag".
-
Rekordowa liczba migrantów zatrzymana w weekend na granicy polsko-niemieckiej
251 osób nielegalnie przedostało się w miniony weekend z Polski do niemieckiej Brandenburgii - podała tamtejsza policja federalna. To jak dotąd największa liczba migrantów zatrzymanych w ciągu jednego weekendu po nielegalnym przekroczeniu granicy polsko-niemieckiej w Brandenburgii. Przedostają się z Białorusi przez Polskę i Litwę do Niemiec, zazwyczaj podróżują w większych grupach.
-
Berlin apeluje o wsparcie dla uchodźców na polsko-białoruskiej granicy
Rząd Niemiec domaga się szybkiego wsparcia dla uchodźców, którzy znajdują się w strefie przygranicznej między Białorusią a Polską.
-
Lampart zaatakował kobietę. 36-latka pozowała z nim do zdjęć w "rezydencji dla dzikich zwierząt"
W Saksonii-Anhalt 36-letnia kobieta została poważnie raniona przez lamparta, gdy pozowała z nim do zdjęcia. Wobec osoby odpowiedzialnej za zwierzę prowadzone jest śledztwo pod zarzutem nieumyślnego uszkodzenia ciała.
-
Niemcy. Socjaldemokraci górą. Po raz pierwszy od 15 lat
To, co zapowiadało się od dłuższego czasu, stało się faktem: Sondażowe notowania SPD przewyższyły notowania CDU/CSU. Spada popularność chadeckiego kandydata na kanclerza, Armina Lascheta.
-
Angela Merkel z wizytą na Kremlu. "Władimir Putin zgotuje jej ciepłe przyjęcie"
W piątek Angela Merkel przybyła do Moskwy, gdzie zaplanowane jest spotkanie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Stanie się to dokładnie rok po próbie otrucia rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Eksperci wskazują, że relacje Merkel i Putina nigdy nie były dobre i oparte na zaufaniu.
-
Niemcy. Szabrownicy i przestępcy wykorzystują klęskę powodzi. Kilkadziesiąt osób zatrzymanych
Kradzieże, niszczenie mienia, ataki - takie zdarzenia miały miejsce po powodzi, która w lipcu nawiedziła Niemcy. Według ministra spraw wewnętrznych NRW Herberta Reula zarówno powodzianie, jak i niosący pomoc stali się celem przestępców.
-
Niemcy. Trzylatek poszedł sam po słodycze. W "wypchanym portfelu" taty znalazł 1045 euro
Trzylatek w niemieckim Essen nabrał ochoty na słodycze. Ponieważ opiekujący się nim ojciec spał, wziął (dosłownie) sprawę w swoje ręce.
-
Afganistan. Żołnierze uciekają przed talibami. Niemiecki rząd ratuje miejscowych pracowników
Po ciężkich walkach z talibami ponad tysiąc żołnierzy uciekło z Afganistanu do sąsiedniego Tadżykistanu. Niemiecki rząd ratuje miejscowych pracowników, przyznając im wizy.
-
Niemcy uznają zbrodnie kolonialne w Namibii za ludobójstwo. Wypłacą 1,1 mld euro
Po ponad pięciu latach negocjacji Niemcy zawarły umowę pojednawczą z Namibią. Rząd federalny uznał okrucieństwa popełnione na plemionach Herero i Nama za ludobójstwo i przekaże ponad miliard euro na projekty rozwojowe.
-
Niemcy. Przepełnione szpitale nie radzą sobie z liczbą ofiar. Zwłoki umieszczane w kontenerach przed pochówkiem
W Niemczech drastycznie rośnie liczba zgonów z powodu COVID-19. Szpitale w Hesji nie mają już gdzie przechowywać zwłok, więc przewozi się je do kontenera ustawionego w tym celu na cmentarzu.
-
Szczepionka na koronawirusa dla Europy jeszcze przed świętami? "Europejska Agencja Leków przyspiesza"
23 grudnia Europejska Agencja Leków może podjąć decyzję o dopuszczeniu do użytku szczepionki na koronawirusa - podał "Bild". "Europejska Agencja Leków przyspiesza o osiem dni - na 21 grudnia z 29 grudnia posiedzenie swej komisji ws dopuszczenia szczepionki BioNTech-Pfizer" - przekazał z kolei naTwitterze Tomasz Bielecki, korespondent "Gazety Wyborczej" i "Deutsche Welle".
-
Holenderska policja o atakach na sklepy: Nie sądzimy, żeby ataki były wymierzone w Polaków
W ostatnim czasie mnożyły się doniesienia o atakach na polskie sklepy w Niderlandach. - Polska społeczność jest zaniepokojona i doskonale to rozumiemy; mogę jedynie uspokoić, że nie sądzimy, żeby ataki na sklepy były wymierzone w Polaków - powiedziała w rozmowie z "Deutsche Welle" rzeczniczka policji.
-
Mateusz Morawiecki dla "FAZ": UE odgrywa się na Polsce za kryzysy. Premier proponuje też "rachunek sumienia"
Premier Mateusz Morawiecki ocenia w wywiadzie dla "Frankfurter Allgemeine Zeitung", że unijny mechanizm praworządności byłby "potencjalnie niszczycielski" dla całej UE. Polityk porównuje też UE do małżeństwa w kryzysie i zaleca przeprowadzenie "rachunku sumienia".
-
Polski "sanitariusz śmierci" oskarżony o mordowanie niemieckich podopiecznych. Sąd wyda wyrok
Polak Grzegorz W. oskarżony jest o zabijanie swoich podopiecznych - według opinii niemieckiej prokuratury jest to nieprzyjemny, leniwy i "zimnokrwisty seryjny morderca". Sąd w Monachium wyda wyrok w jego sprawie. Mężczyźnie grozi dożywocie.
-
Niemcy. Minister zdrowia zwyzywany i opluty podczas protestu w sprawie obostrzeń
Niemcy. Federalny minister zdrowia Jens Spahn został obrzucony obelgami i opluty przez demonstrantów w Bergisch Gladbach w Nadrenii Północnej-Westfalii. Zanim to się stało, próbował rozmawiać z protestującymi. "Demokracją jest dyskutowanie ze sobą, a nie wykrzykiwanie i obrażanie" - napisał później na Twitterze.
-
Berlin. Marsz przeciwko restrykcjom z powodu pandemii. Policja rozwiązała protest, zatrzymano 300 osób
Okrzyki "Opór" i "Skończyć z dyktaturą koronawirusa" rozbrzmiewały podczas sobotniej demonstracji w Berlinie. Większość demonstrantów przyszła bez masek i ignorowała minimalny dystans. Policja natychmiast zareagowała i rozwiązała zgromadzenie.