-
Niemcy tracą pewność siebie. "Rozprzestrzenia się lęk o przyszłość", "alarmistyczne raporty"
Kryzys uchodźczy, kryzys klimatyczny, pandemia, wojna w Ukrainie, inflacja i rosnące ceny energii. Badania pokazują, jak te wydarzenia wpływają na Niemców.
-
Wielka Brytania. Mężczyzna brał dziennie 20 preparatów z witaminą D. Fatalne skutki przedawkowania
Przyjmowanie zbyt dużych ilości witaminy D grozi zatruciem. W artykule w "BMJ Case Reports" lekarze opisali przypadek mężczyzny z Wielkiej Brytanii, który przyjmował ponad 20 dostępnych bez recepty suplementów witaminy D. Niektóre z nich przekraczały zalecaną dzienną dawkę nawet stukrotnie - musiał być hospitalizowany.
-
Berlin. Powrót legendarnego wydarzenia. Podczas Parady Miłości bawiły się tysiące ludzi
Dwanaście lat po ostatniej Paradzie Miłości, w sobotę ulicami Berlina wyruszyła parada techno "Rave the Planet".
-
Niemcy. "Die Welt" rezygnuje ze współpracy z rosyjską dziennikarką
Marina Owsiannikowa, znana z antywojennego protestu rosyjska dziennikarka, nie będzie już pracować dla dziennika "Die Welt".
-
Rosjanie porywają ukraińskie dzieci z domów dziecka? ONZ bada sprawę
Międzynarodowa komisja śledcza Rady Praw Człowieka ONZ otrzymała sygnały na temat porwań z domów dziecka na ukraińskich terytoriach okupowanych przez Rosję.
-
Niemcy. Porażka Merkel przed Trybunałem Konstytucyjnym. Naruszyła prawo równych szans
Sędziowie w Karlsruhe orzekli, że Angela Merkel naruszyła prawa prawicowo-populistycznej partii Alternatywa dla Niemiec. Chodzi o kontrowersyjną wypowiedź Merkel po wyborach landowych w Turyngii.
-
"Handelsblatt" o Andrzeju Dudzie: Nagle stał się wzorem. "Były harcerz nie jest raptusem"
Prezydent Duda próbuje uchodzić za granicą za gwaranta rozsądku - pisze "Handelsblatt" w środowym wydaniu. Niemiecki dziennik przedstawił sylwetkę Andrzeja Dudy. Pretekstem do publikacji jest niedawny wywiad Dudy dla gazety "Bild", w którym skrytykował on rozmowy telefoniczne przywódców Francji i Niemiec z Putinem.
-
"Der Spiegel": Dlaczego Niemcom brakuje empatii dla Ukrainy? Zełenski "działa na nerwy"
Poparcie dla prezydenta Wołodymyra Zełenskiego powinno być dla Niemców oczywistością, jednak wykazują oni więcej zrozumienia dla Rosji niż dla Ukrainy. Co jest przyczyną? - zastanawia się publicysta "Spiegla".
-
Ukraina. Kulisy odwołania rzeczniczki praw człowieka. "Motywy polityczne"
Ukraiński parlament odwołał rzeczniczkę praw człowieka Ludmiłę Denisową przed końcem kadencji, bo miała niewystarczająco troszczyć się o sprawy humanitarne. Obrońcy praw człowieka widzą za tą decyzją motywy polityczne.
-
Niemcy obniżyły podatek paliwowy. Właściciele stacji benzynowych mają dylemat
Od 1 czerwca Niemcy obniżają podatki od paliw, ale wielu kierowców może być rozczarowanych. Czego można się spodziewać?
-
Scholz broni kursu Niemiec w sprawie dostaw broni. Ambasador Ukrainy o "skrajnym rozczarowaniu"
Kanclerz Niemiec powtórzył, że nie można dopuścić do zwycięstwa Putina. Ale ambasador Ukrainy w Berlinie czyni Scholzowi poważne zarzuty - pisze Deutsche Welle.
-
Morawiecki po rozmowie z Scholzem: Berlin już widzi, że pobłażanie Rosji było błędem
Szef polskiego rządu spotkał się w Berlinie z kanclerzem Olafem Scholzem. Jak pisze Deutsche Welle, liderzy Niemiec i Polski rozmawiali m.in. o dostawach broni do Ukrainy i sankcjach wobec Rosji.
-
Proces przeciwko Putinowi? Były sędzia Międzynarodowego Trybunału Karnego: Sytuacja jest wyjątkowo dobra
Były sędzia Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) Wolfgang Schomburg wierzy w przyszły sukces procesu o zbrodnie wojenne przeciwko rosyjskim wojskom. - Sytuacja jest wyjątkowo dobra, ponieważ w pierwszej kolejności ustanowiono jurysdykcję Międzynarodowego Trybunału Karnego - tłumaczył w czwartek prawnik w rozmowie z rozgłośnią Bayerischer Rundfunk.
-
Ekspertka: Taktyka Rosji w Syrii i w Ukrainie jest taka sama. "Rosja podchodzi do wojny sekwencyjnie"
- Taktyka wojskowa Rosjan w Syrii i obecnie w Ukrainie wykazuje uderzające podobieństwa - mówi w rozmowie z "Deutsche Welle" Hanna Notte z wiedeńskiego centrum VCDNP.
-
Nawalny wzywa do "kampanii reklamowej" przeciwko propagandzie Putina
Rosja prezydenta Putina represjonuje niezależne media i krytykę społeczną. Opozycjonista Aleksiej Nawalny wzywa amerykańskich gigantów internetowych i państwa zachodnie, by reklamami walczyły z rosyjską propagandą.
-
Pascha, Wielkanoc, ramadan - trzy wielkie religie świętują w tym samym czasie
W tym roku trzy ważne święta religijne żydów, chrześcijan i muzułmanów przypadają w tym samym czasie. Dzieje się tak bardzo rzadko. Dlaczego?
-
Prezydent Niemiec przyleci do Warszawy. Musi zmierzyć się z trudną przeszłością
Prezydent RFN jedzie do Warszawy i chce przede wszystkim patrzeć w przyszłość. Ale stronie polskiej trudno przejść do porządku dziennego nad błędami niemieckiej polityki wobec Rosji, której Steinmeier był współautorem.
-
Unia Europejska z własną armią. Niemcy chcą stanowić trzon sił szybkiego reagowania
UE ma dysponować do 2025 roku nowymi siłami szybkiego reagowania liczącymi do 5 tys. żołnierzy. Niemcy zaproponowały, że Bundeswehra może stanowić ich trzon. Nowe siły mają się składać ze znacznie zmodyfikowanych grup bojowych UE oraz innych sił zbrojnych państw członkowskich.
-
Dietmar Woidke rezygnuje z funkcji koordynatora ds. współpracy z Polską
Od ośmiu lat premier Brandenburgii Dietmar Woidke z SPD był jednocześnie koordynatorem niemieckiego MSZ do spraw współpracy z Polską.
-
Niemcy walczą z COVID-19. "Sytuacja jest dramatycznie poważna". Obawy przed selekcją pacjentów
Niemiecki minister zdrowia Jens Spahn wezwał do drastycznego ograniczenia wszystkich kontaktów, by uchronić kraj przed katastrofą. Jak podkreślił, sytuacja epidemiczna jest "dramatycznie poważna". Coraz więcej obywateli tego kraju obawia się, że przy wzroście zakażeń będzie dochodzić do selekcji pacjentów w szpitalach.