-
Bucza pod Kijowem ciągle pod okupacją. Rosjanie minują nawet zwłoki i udają cywilów
- Bucza pozostaje niebezpiecznym miejscem. Miast onadal jest okupowane - powiedział w piątek sekretarz rady miejskiej. Taras Szaprawski podkreślił, że choć udało się zweryfikować informacje o wycofaniu rosyjskich pojazdów pancernych, to w mieście ciągle opór stawiają przebrani za cywilów dywersanci. Ostrzega też, że Rosjanie zaminowali na ulicach zwłoki wielu osób.
-
USA: Rosyjskie służby przetrzymują amerykańskich obywateli w Rosji i Ukrainie
- Nie ma dla nas wyższego priorytetu niż bezpieczeństwo amerykańskich obywateli poza granicami kraju - przekazał podczas briefingu rzecznik prasowy Departamentu Stanu i poinformował, że od kilku tygodni docierają informacje o przetrzymywanych przez rosyjskie służby amerykańskich obywatelach, zarówno na terenie Rosji, jak i w okupowanych rejonach Ukrainy.
-
Zatrzymano 12 osób podejrzanych o wyłudzenie 82 mln zł. To m.in. urzędnicy
Policjanci z Poznania zatrzymali 12 osób zamieszanych w wyłudzenie ponad 82 milionów złotych pochodzących z dotacji Unii Europejskiej. Wśród zatrzymanych znalazły się osoby podszywające się pod producentów owoców i warzyw, a także urzędnicy z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz z Urzędu Marszałkowskiego - informuje policja. Grupa miała działać od 2007 do 2012 roku.
-
Jarosław Kaczyński o dymisji Piotra Nowaka: Były ku temu przyczyny
- W rządzie nikt nie jest przyśrubowany, czy tam przyspawany tym bardziej do swojego fotela i zmiany się zdarzają - tak Jarosław Kaczyński odpowiedział na pytanie o przyczyny dymisji ministra rozwoju i technologii Piotra Nowaka. Dodał, że sądzi, iż decyzja premiera była słuszna.
-
Trościaniec. "Rosyjska armia wykorzystuje ludzi jako żywe tarcze. Zabijają cywilów na ulicach"
Rosyjscy żołnierze mordują cywilów na ulicach, używają ich jako żywych tarcz. Zaatakowali lokalny szpital, splądrowali wszystkie apteki i sklepy, włamują się do domów i mieszkań, które także ostrzeliwują - opisała dramatyczną sytuację mieszkańców Trościańca w obwodzie sumskim ukraińska rzeczniczka praw obywatelskich, Ludmyła Denisowa.
-
Roczny chłopiec tracił przytomność na przejściu granicznym w Medyce. Policjanci nie wahali się ani chwili
Od wybuchu wojny, z Ukrainy do Polski wjechało już ponad 2 miliony ludzi. Przez przejście graniczne w Medyce codziennie przechodzą tysiące osób. 18 marca była wśród nich matka z rocznym dzieckiem, które wymagało natychmiastowej pomocy lekarskiej i przewiezienia do szpitala. Ponieważ na miejscu nie było karetki, wolontariusz zwrócił się o pomoc do lokalnej policji.
-
Dyrektor rosyjskiej telewizji oskarża Owsiannikową o "zdradę". Uważa, że jest brytyjską szpieżką
Kiriłł Klejmenow, dyrektor rosyjskiego Pierwyj Kanału, po raz pierwszy wypowiedział się o akcji Mariny Owsiannikowej, która w trakcie programu na żywo weszła w kadr z antywojennym plakatem. "Zdradziła nas na zimno, z pełną rozwagą, dla twardo wynegocjowanej premii" - miał powiedzieć na Telegramie swojej stacji i dodać, że niedługo przed zajściem kontaktowała się z brytyjską ambasadą.
-
Szef NATO: Wojna Putina to jego największy błąd. Sprawimy, że drogo za nią zapłaci
- Władimir Putin popełnił straszny błąd. To jest wojna Putina i jest to jego największy błąd - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w wywiadzie z niemieckim "Bildem". Podkreślił, że rosyjski prezydent nie docenił ani walecznych Ukraińców, ani tak zdecydowanej reakcji państw bloku zachodniego.
-
Pomimo embarga 10 państw UE sprzedawało Rosji broń po 2014 roku. "Przepływ resztkowy"
Po aneksji Krymu w 2014 roku wprowadzono unijny zakaz sprzedaży broni do Rosji. Jak się okazuje, był to martwy zapis, bo co najmniej 10 państw należących do wspólnoty wykorzystywało wszystkie możliwe luki prawne, żeby dalej prowadzić handel na tamtym rynku. Najnowsza analiza wykazuje, że przez pięć lat z Europy do Rosji trafiła broń warta łącznie 346 mln euro.
-
Premier Izraela dyskutował z Putinem o wojnie w Ukrainie. Rozmowa trwała półtorej godziny
Premier Naftali Bennett przeprowadził w poniedziałek kolejną rozmowę telefoniczną z prezydentem Władimirem Putinem. Przywódcy mieli poruszać takie tematy jak potencjalne zawieszenie broni i humanitarna pomoc od Izraela.
-
Samolot Abramowicza wypatrzony w Tel Awiwie. Izraelski minister: Nie będziemy drogą obejścia sankcji nałożonych na Rosję
Na lotnisku w Tel Awiwie wypatrzony został prywatny samolot, który ma należeć do obłożonego międzynarodowymi sankcjami oligarchy Romana Abramowicza. Tymczasem izraelski minister spraw zagranicznych po raz pierwszy od wybuchu wojny w Ukrainie wyraźnie zapowiedział, że Izrael nie będzie ścieżką pozwalającą na obejście zachodnich sankcji.
-
Amelka śpiewała w bunkrze "Mam tę moc". Po sześciu dniach prawie bez wody i jedzenia dotarła do Polski
Amelka ma siedem lat i bardzo lubi śpiewać. Nagranie z kijowskiego bunkra, na którym wykonuje piosenkę "Mam tę moc", obiegło cały świat i stało się rozdzierającym symbolem wojny w Ukrainie. Dziewczynka bezpiecznie dotarła do Polski z babcią i bratem, ale w Kijowie zostali jej rodzice.
-
Policjantka wywiozła z oblężonego Charkowa policyjne psy i rodzinę. Dotarli do Siedlec
Policjantka z Charkowa ewakuowała z oblężonego miasta syna, babcię, dwa policyjne psy i sześć kotów. W Polsce rodzina otrzymała zakwaterowanie, a siedlecka policja udostępni tor dla owczarka belgijskiego, który jest funkcjonariuszem ukraińskiej policji.
-
Samolot do Moskwy cofnięty zaraz po starcie. Anonim z wiadomością dotyczącą wojny
Samolot serbskich linii lotniczych miał zabrać 209 pasażerów z Belgradu do Moskwy. Niedługo po starcie pracownicy portu lotniczego otrzymali anonim z informacją o materiałach wybuchowych na pokładzie. Autor listu pozostawił także wiadomość dotyczącą agresji Rosji na Ukrainę.
-
Komunikat MEN ws. zmian w szkołach ponadpodstawowych. Wchodzi nauka zdalna i hybrydowa
Minister edukacji Dariusz Piontkowski wydał komunikat, w którym wyjaśnił zasady, na jakich będą teraz funkcjonować szkoły ponadpodstawowe. Zmiany w sposobie nauczania z wyróżnieniem na strefy zostaną wprowadzone, by ogrniaczyć zasięg epidemii i ochronić osoby starsze - dlatego też minister apeluje, by uczniowie ograniczyli kontakty społeczne.
-
"Andrzej Duda ma krew na rękach". Protest studentów UW przeciw homofobii
W dniu inauguracji roku akademickiego zorganizowany został spontaniczny protest przeciwko wizycie Andrzeja Dudy na Uniwersytecie Warszawskim. Studenci oprotestowali obecność prezydenta w związku z jego homofobicznymi wypowiedziami.