-
Kwaśniewski: Nikt na Zachodzie nie rozumie, po której stronie jest dzisiaj Polska
- Unii dużo trudniej niż jeszcze kilka lat temu będzie dzisiaj machnąć na to ręką. UE doszła do ściany, Polska ją do tej ściany przyparła swoimi działaniami. Myśląc o swojej przyszłości, o jedności, nie może Polsce odpuścić. Musi bronić zawartych w traktatach fundamentów swojego funkcjonowania, a jednym z nich jest właśnie praworządność - mówi w rozmowie z Gazeta.pl były prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski.
-
Prof. Leszczyński: Przez większą część historii ludzkości człowiek ciężką pracą mógł dojść najwyżej do grobu
- Te dwie wizje świata są nie do pogodzenia. "Pogodzą się" w sposób naturalny - z wymianą pokoleń. Nie da się racjonalnymi argumentami wytłumaczyć ludziom, żeby ich fundamentalny świat wartości się zmienił. Przynajmniej ja nie znam takiej metody - o pokoleniowym konflikcie o ciężką pracę w rozmowie z Gazeta.pl opowiada prof. Adam Leszczyński, historyk i socjolog.
-
Mistrzostwo świata w ruchach pozorowanych. Walka z pandemią po pisowsku [ANALIZA]
Mówi się, że najtrudniej nie jest osiągnąć szczyt, tylko się na nim utrzymać. Polski rząd najwyraźniej chce zadać kłam temu powiedzeniu. Szkoda, że w tak newralgicznej kwestii jak czwarta fala pandemii koronawirusa. Zapowiedź nowych pandemicznych restrykcji trudno jednak odczytywać inaczej niż jako wykonywanie ruchów pozorowanych.
-
Gang unijnych pariasów. Prawicowy Warsaw Summit na nikim w Brukseli nie zrobi wrażenia [ANALIZA]
Przez organizację konferencji Warsaw Summit, na którą zjechali przedstawiciele antyunijnej europejskiej prawicy, polski rząd chciał pokazać swoją siłę i sprawczość w polityce zagranicznej. Niestety, jedynym, co pokazał, była dojmująca marginalizacja na arenie unijnej i kompletnie niezrozumienie prawideł geopolityki.
-
Black Week po polsku. W trzy dni COVID-19 zabił u nas więcej osób niż w Niemczech i Francji łącznie [WYKRES DNIA]
Wedle szacunków analityków już 5 grudnia Polska powinna przejść przez szczyt czwartej fali pandemii koronawirusa. Jednak droga do tego szczytu jest usłana ciałami ofiar COVID-19. Tylko w trakcie trzech ostatnich dni w Polsce pandemia pochłonęła więcej istnień niż w znacznie ludniejszych Francji i Niemczech łącznie.
-
"Zapomnieliśmy już o tym, że COVID-19 zabija". Koronawirusowe "hulaj dusza, piekła nie ma" kończy się pod respiratorem [WYWIAD]
- Narażeni są jak zawsze najsłabsi. Dzisiaj najsłabsi to niezaszczepieni oraz ci, którzy zaszczepić się zdołali, ale mają problemy z odpornością, wynikające chociażby z innych schorzeń - o tym, kogo zabiera czwarta fala koronawirusa, opowiada dr n. med. Grażyna Cholewińska, ordynatorka w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie. Jak mówi, w tej fali wielu Polaków zakażenie próbuje przechorować w domu. Efekty są dramatyczne.
-
Posępna, pandemiczna Gwiazdka. "To będzie czas najtrudniejszej walki o zdrowie i życie Polaków" [WYWIAD]
- Źródłem smutku będzie liczba hospitalizacji i zgonów, która na nas spadnie. W szpitalach lekarze będą ratować chorych ze szczytu czwartej fali. To będzie czas najcięższej pracy dla medyków i najtrudniejszej walki o zdrowie i życie Polaków - o prognozach na okres świąteczno-noworoczny mówi w rozmowie z Gazeta.pl dr inż. Franciszek Rakowski z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego.
-
W poszukiwaniu straconego czasu. Polska dyplomacja próbuje naprawić własne błędy ws. kryzysu migracyjnego
Polski rząd bardzo długo zwlekał z podjęciem zdecydowanych działań dyplomatycznych, które pomogłyby rozwiązać kryzys migracyjny na polsko-białoruskiej granicy. Kluczowe były płynące z niego zyski w polityce wewnętrznej. Działania (niezbyt zresztą właściwe) podjęli więc za nas nasi zachodni partnerzy. W odpowiedzi próbujemy nadrabiać stracony czas i udowadniać wszystkim, że to Polska rozdaje w sprawie kryzysu karty.
-
Rzeczpospolita Antyszczepionkowa. Rząd wyłożył karty. Za gen kołtuństwa zapłacimy zdrowiem i życiem rodaków [ANALIZA]
Przez ostatnie miesiące zastanawialiśmy się, dlaczego rząd jest bierny w sprawie obostrzeń związanych z czwartą falą pandemii koronawirusa. Minister zdrowia Adam Niedzielski właśnie udzielił nam klarownej odpowiedzi. Ważniejsze od zdrowia i życia milionów Polaków jest to, żeby nie zdenerwować małego, acz głośnego, środowiska antyszczepionkowców.
-
Cena bierności rządu w walce z pandemią będzie porażająca. Prezes PAN: Kilka, kilkanaście albo nawet kilkadziesiąt tysięcy niepotrzebnych śmierci
- Nie mamy ani żadnej strategii komunikowania, ani realnej strategii walki z pandemią. Bo strategią nie jest przemienienie kilku szpitali w szpitale covidowe. To jest oczywistość i reakcja, by ludzie nie umierali na ulicach - o bierności rządu w starciu z czwartą falą pandemii koronawirusa mówi w rozmowie z Gazeta.pl prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Jerzy Duszyński.
-
Podłączył PO do tlenu i porządnie wystraszył PiS. Z drugiej strony: olbrzymi elektorat negatywny i lęk partnerów z opozycji [BILANS OTWARCIA TUSKA W PO]
W cztery miesiące po przejęciu władzy w Platformie Obywatelskiej Donald Tusk jest już świadomy bilansu otwarcia tak w swojej partii, jak opozycji jako całości. Dał temu wyraz w niedawnym wywiadzie dla "Newsweeka". Bilans otwarcia można sporządzić też jednak samemu Tuskowi. Sporo w nim plusów, ale minusów również nie brakuje.
-
Gdzie PiS nie może, tam Bąkiewicza pośle. Małżeństwo z rozsądku na polskiej prawicy [ANALIZA]
Zacieśniająca się od wielu miesięcy relacja między Prawem i Sprawiedliwością i Robertem Bąkiewiczem nie jest dziełem przypadku. To polityczne małżeństwo z rozsądku, dzięki któremu obóz władzy realizuje szereg swoich mniejszych i większych celów.
-
Koniec bezkarnej laby w polskim Sejmie. Od teraz Polacy będą mogli skuteczniej patrzeć na ręce swoim posłom [WYKRES DNIA]
O polityce i politykach jako społeczeństwo mamy od dawna jak najgorsze zdanie. Być może zmieni to wypuszczona przed kilkoma tygodniami na rynek aplikacja Sejmomierz.pl, która z poziomu smartfona pozwala kontrolować, jak pracują nasi przedstawiciele przy Wiejskiej. A jeśli nie zmieni, to przynajmniej da nam większą wiedzę o tym, co dzieje się w Sejmie i pozwoli świadomiej wybierać w przyszłości.
-
Fantomowa Rada Medyczna. Covidowy listek figowy, który ma zakryć to, że dla rządu polityka jest ważniejsza od skutecznej walki z pandemią
Rada Medyczna przy premierze miała sprofesjonalizować działania rządu w sprawie pandemii COVID-19 i zwiększyć szanse państwa na pokonanie koronawirusa. Rzecz w tym, że rządzący zaleceń Rady nie słuchają. Zwłaszcza tych, które zostałyby źle odebrane przez wyborców. Priorytetem rządu są sondaże poparcia. W Radzie nikt nie robi już z tego tajemnicy.
-
Kaczyński kontra antyszczepionkowcy. Ten konflikt prezes PiS-u musi wreszcie rozstrzygnąć
O tym, że do tego starcia dojdzie, było wiadomo, odkąd w Zjednoczonej Prawicy ujawniło się stronnictwo antyszczepionkowców, a wystąpienie czwartej fali pandemii koronawirusa stało się wyłącznie kwestią czasu. Projekt ustawy pozwalającej pracodawcom na weryfikację tego, czy pracownicy są zaszczepieni przeciwko COVID-19 pokaże, kto ma decydujący głos w obozie władzy: centrala na Nowogrodzkiej czy partyjna frakcja proepidemiczna.
-
Teflonowy Misza. "Dworczyk to ważny element układanki władzy w naszym obozie i wyjęcie tego elementu mogłoby tę układankę zburzyć"
Po wyczekiwanej od miesięcy rekonstrukcji rządu więcej mówi się nie o tych, którzy zostali nowymi ministrami, a o tych, którzy stanowisk ministerialnych nie stracili. Na pierwszy plan wysuwa się tutaj, oczywiście, szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk. Jego pozostanie na stanowisku to efekt starań szefa rządu i decyzji prezesa Prawa i Sprawiedliwości o tym, żeby nie osłabiać politycznie premiera.
-
Strasburska szarża się nie powiodła. Do Brukseli Morawiecki jedzie gonić wynik
Podczas zaplanowanego na 21 i 22 października unijnego szczytu w Brukseli premier Mateusz Morawiecki będzie próbował zminimalizować straty wynikłe z niedawnego wysłuchania w Parlamencie Europejskim. Będzie też starał się lobbować u unijnych przywódców za akceptacją dla polskiego Krajowego Planu Odbudowy. Ani jedno, ani drugie zadanie do łatwych nie należą.
-
"Chęć eskalacji sporu i stawiania siebie w roli ofiary UE". Wystąpieniem w PE Morawiecki tylko dolał oliwy do ognia
- Wyrok polskiego TK z punktu widzenia TSUE i KE nie ma żadnego znaczenia, żadnej wartości prawnej - mówi w rozmowie z Gazeta.pl Piotr Buras, dyrektor warszawskiego biura think-tanku European Council on Foreign Relations. - Tym, co z punktu widzenia KE się liczy, jest fakt, czy Polska orzeczenia TSUE realizuje, czy nie. Powód, dla którego tego nie robi, jest kompletnie bez znaczenia - dodaje nasz rozmówca.
-
Polski rząd pod unijnym pręgierzem. Morawiecki chce zaczarować Brukselę ws. praworządności
Podczas debaty w europarlamencie poświęconej kryzysowi praworządności w Polsce premiera Mateusza Morawickiego czeka arcytrudne zadanie. W tym samym czasie musi przekonać unijnych decydentów, zadowolić antyunijne skrzydło Zjednoczonej Prawicy i odebrać opozycji polexitowe paliwo. Pytanie, czy upieczenie trzech pieczeni na jednym ogniu jest w ogóle wykonalne.
-
"Jedna z bardziej żywiołowych reakcji prezesa". Kaczyński wściekły na antyszczepionkową posłankę PiS-u
Zjednoczona Prawica od miesięcy ma problem z efektywnością Narodowego Programu Szczepień (NPS), który miał być parasolem ochronnym przed czwartą falą pandemii koronawirusa. Teraz jedna z posłanek obozu władzy okazała się współzałożycielką antyszczepionkowego ruchu społecznego Polska Jest Jedna. Kiedy dowiedział się o tym Jarosław Kaczyński, wpadł we wściekłość.