-
Prezes Julia ciągle w trybie standby. Polski rząd gra z UE w grę, w którą już raz sromotnie przegrał [ANALIZA]
Odwlekanie wydania wyroku przez Trybunał Konstytucyjny w sprawie konstytucyjności przepisów, na mocy których unijnych Trybunał Sprawiedliwości (TSUE) nakłada na Polskę kary finansowe, pokazuje, że polski rząd planuje przeczekać Brukselę. W ten sposób chce wreszcie uzyskać pieniądze należne Polsce z tytułu Krajowego Planu Odbudowy. Rzecz w tym, że ta strategia już raz okazała się kompletnie nieudana. I to całkiem niedawno.
-
Metoda faktów dokonanych. Putin chce sprawdzić, czy Zachód będzie umierać za Donbas [ANALIZA]
Uznanie przez Władimira Putina niepodległości separatystycznych republik w Doniecku i Ługańsku to mocne podbicie stawki w planowanych na najbliższe dni rozmowach z amerykańską dyplomacją. Na tym jednak nie koniec. To zarówno próba wyjścia z twarzą, jak i pozostawienie sobie furtki do agresji na pozostałą część ukraińskiego terytorium.
-
Prokurator Wrzosek o przyszłości PiS-u: Sprawiedliwość zostanie kiedyś wymierzona
- Rezygnacja nie wchodzi w grę. Dopuszczam, oczywiście, możliwość, że zostanę usunięta z zawodu ze względu na szereg działań represyjnych ze strony prokuratora krajowego i prokuratora generalnego, ale sama dobrowolnie pola nie ustąpię - o byciu ofiarą inwigilacji Pegasusem, represjach na niezależnych od władzy prokuratorów i przyszłości polskiego wymiaru sprawiedliwości w rozmowie z Gazeta.pl opowiada prokurator Ewa Wrzosek.
-
Były prezes NIK o wojnie Banasia z PiS-em: Organ kontroli zawsze uwiera rządzących, kto by tej władzy nie sprawował
- Organ kontroli zawsze uwiera rządzących, kto by tej władzy nie sprawował. Prezes Banaś, tak jak wcześniej prezes Kwiatkowski, w określonym czasie kieruje instytucją, a potem z tej instytucji odchodzi. Dla nas jako demokratycznego społeczeństwa wartością musi być ochrona samej instytucji i zatrudnionych w niej kontrolerów - o aferze Pegasusa, ataku hakerskim na NIK i relacjach Mariana Banasia ze Zjednoczoną Prawicą mówi w rozmowie z Gazeta.pl Krzysztof Kwiatkowski, senator i były prezes NIK.
-
Polska i Węgry poległy przed TSUE. Jeśli do tej pory KE miała na nas bata, to teraz ma wielki kij bejsbolowy [ANALIZA]
Mechanizm warunkowości, uzależniający wypłatę unijnych środków od przestrzegania praworządności, jest zgodny z unijnymi traktatami. Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) sprawia, że starania polskiego rządu o miliardy euro z unijnej kasy będą jeszcze trudniejsze niż dotychczas. A przecież i do tej pory sytuacja była - eufemistycznie mówiąc - daleka od ideału.
-
PiS wcale nie może się cieszyć po konferencji NIK-u. Masa krytyczna wzbiera [ANALIZA]
Na tę konferencję prasową czekali wszyscy. Urzędnicy Najwyższej Izby Kontroli (NIK) potwierdzili medialne ustalenia, dotyczące skali i zakresu ataków hakerskich na urządzenia tej instytucji. Czynności wyjaśniające wciąż jednak trwają, a to oznacza, że czeka nas polityczno-szpiegowski serial, od finału którego zależą losy rządu Zjednoczonej Prawicy.
-
Pegasus może niszczyć życie ofiary nawet już po zakończeniu inwigilacji. "To niesłychanie inwazyjne narzędzie szpiegujące"
Ofiary ataku systemem szpiegującym Pegasus mogą nie tylko stracić swoje cyfrowe życie na rzecz inwigilującego je rządu. John Scott-Railton, ekspert z ośrodka Citizen Lab, tłumaczy w rozmowie z Gazeta.pl, że poważne konsekwencje ataku Pegasusem mogą czekać ofiary nawet już po faktycznym zaprzestaniu inwigilacji.
-
Ekspert Citizen Lab odnosi się do słów Suskiego o aferze Pegasusa. "Przypadków inwigilacji będzie znacznie, znacznie więcej"
Polska opinia publiczna poznała jak dotąd zaledwie pięć nazwisk ofiar inwigilacji systemem szpiegującym Pegasus. Zdaniem Johna Scotta-Railtona, starszego analityka Citizen Lab, rację może mieć poseł Marek Suski, który nie tak dawno mówił o setkach inwigilowanych osób. To oznaczałoby, że na razie w tej sprawie widzimy jedynie wierzchołek góry lodowej.
-
Ekspert Citizen Lab o aferze Pegasusa: Polacy zasługują, by poznać na ten temat całą prawdę
John Scott-Railton, starszy analityk Citizen Lab i człowiek, który odkrył aferę Pegasusa w Polsce, uważa, że senacka komisja nadzwyczajna może wiele wyjaśnić w kwestii nielegalnej inwigilacji. - Polacy zasługują, by poznać w tym temacie całą prawdę - mówi w rozmowie z Gazeta.pl.
-
To może być polskie Watergate. Czy rząd użył Pegasusa do masowej inwigilacji NIK-u?
Ledwie kilka dni temu Marek Suski powiedział, że skala inwigilacji Pegasusem nie jest wielka, bo sięga raptem kilkuset osób rocznie. Teraz Najwyższa Izba Kontroli twierdzi, że padła ofiarą masowych cyberataków. Jeśli okaże się, że stoi za tym rząd, a do zinfiltrowania NIK-u użyto systemu Pegasus, teza o śmierci demokracji w Polsce wreszcie znajdzie odzwierciedlenie w rzeczywistości.
-
Koza wyprowadzona. Jak polski rząd poniósł wart ponad 500 mln zł "sukces" ws. Turowa [ANALIZA]
Po wielu miesiącach trudnych negocjacji i kolejnej prawnej batalii z Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej polski rząd ogłosił, że doszedł do porozumienia z Czechami w sprawie kopalni w Turowie. Rzecz w tym, że to rozwiązanie problemu, który sam rząd wywołał. Teraz natomiast zapłaci za jego rozwiązanie ponad pół miliarda złotych, a Polaków przekonuje, że to wielki sukces.
-
Trup, którego nie uda się przypudrować. Klęska "lex Kaczyński" to wiwisekcja politycznej degeneracji obozu władzy [ANALIZA]
Forsując projekt ustawy covidowej, zwany w sejmowych kuluarach "lex Kaczyński", prezes Prawa i Sprawiedliwości chciał upiec trzy pieczenie na jednym ogniu. Planował ograć opozycję, obejść partyjnych antyszczepionkowców i pokazać społeczeństwu, że rząd jednak cokolwiek robi w sprawie pandemii koronawirusa. Efekt końcowy jest jednak taki, że rządzący na tym ogniu nie upiekli żadnej pieczeni, za to poważnie się poparzyli.
-
Afera Pegasusa to wierzchołek góry lodowej. "Jeśli nadzór zawiódł tutaj, to niemal na pewno zawiódł też w innych miejscach"
- Z mojego wieloletniego doświadczenia w prowadzeniu tego typu śledztw mogę powiedzieć jedno: jeśli tak szybko pojawiło się już tyle przypadków, to będzie ich znacznie, znacznie więcej - o aferze Pegasusa w Polsce opowiada w rozmowie z Gazeta.pl John Scott-Railton, starszy analityk Citizen Lab, ośrodka zajmującego się monitorowaniem i analizowaniem cybernadzoru, cyberszpiegostwa i technologii inwigilacji.
-
"Taki układ obserwujemy zazwyczaj w przypadku dyktatur". Analityk z Citizen Lab opowiada o kulisach inwigilacji Pegasusem
- Tych przypadków na pewno będzie więcej. To jedynie kwestia czasu - o inwigilacji systemem Pegasus prominentnych figur z polskiego życia publicznego mówi w rozmowie z Gazeta.pl John Scott-Railton. Starszy analityk Citizen Lab pokłada też dużą wiarę w pracach nadzwyczajnej komisji senackiej wyjaśniającej sprawę Pegasusa. - To inspirujące. Już na pierwszy rzut oka widać, że komisja chce zrobić wszystko, żeby dotrzeć do sedna tej sprawy - przekonuje Scott-Railton.
-
Na wojnie z pandemią państwo polskie z kretesem przegrywa życie Polaków. "Oni nam po drodze wypadają z łódki. Hurtowo"
- Jako państwo musimy zrobić wszystko, co się da, żeby do ostatniego przystanku, którym jest koniec pandemii, dowieźć jak najwięcej pasażerów. Tymczasem oni nam po drodze wypadają z łódki. Hurtowo - o współpracy z premierem oraz mnistrem zdrowia i walce państwa polskiego z pandemią COVID-19 w rozmowie z Gazeta.pl opowiada były członek Rady Medycznej dr Konstanty Szułdrzyński.
-
Każdy imposyblizm ma dwa końce. W kwestii pandemii (i nie tylko) PiS właśnie się o tym przekonuje [WYWIAD]
- PiS ma dzisiaj niestabilne zaplecze polityczne i bardzo kruchą większość w Sejmie - o politycznym imposybilizmie Zjednoczonej Prawicy mówi w rozmowie z Gazeta.pl prof. Sławomir Sowiński. - Ich niemożność podejmowania trudnych decyzji wynika z tego, że balansują na granicy większości w parlamencie i nie mają grama politycznego zapasu, który mogliby zainwestować np. w walkę z pandemią czy porozumienie się z Komisją Europejską - podkreśla politolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
-
"Rolą Kukiza jest przypilnować marszałek Witek". Sejmowa komisja śledcza ws. Pegasusa coraz bliżej
Politycy Zjednoczonej Prawicy coraz mocniej obawiają się senackiej komisji badającej aferę Pegasusa, tymczasem za chwilę mogą mieć na głowie w tej samej sprawie również sejmową komisję śledczą. Opozycja porozumiała się w tej sprawie z Pawłem Kukizem i jego ludźmi, a wniosek o powołanie komisji ma zostać złożony w Sejmie w przyszłym tygodniu.
-
Kaczyński na pasku partyjnych antyszczepionkowców. Piąta fala pandemii mówi prezesowi PiS-u: sprawdzam
Po długich miesiącach lekceważenia zagrożenia i jednoczesnego umizgiwania się przez rząd do antyszczepionkowców zdecydowana większość naukowców z Rady Medycznej przy premierze podziękowała obozowi władzy za współpracę. Polityczno-społecznych konsekwencji dla rządzących mieć to co prawda nie będzie, ale dobitnie pokazuje, po której stronie pandemicznej barykady stoi dzisiaj Zjednoczona Prawica.
-
Polski Ład ściągnął czarne chmury nad głowę Morawieckiego. "Naciągana opowieść o dobrym carze i złych bojarach nie przejdzie"
- Dla ogółu wyborców naciągana opowieść o dobrym carze i złych bojarach nie przejdzie - o kryzysie wokół Polskiego Ładu mówi w rozmowie z Gazeta.pl socjolog prof. Jarosław Flis z Uniwersytetu Jagiellońskiego. I dodaje: Jest wysoce prawdopodobne, że to premier Morawiecki zostanie tutaj chłopcem do bicia. Bo przecież ani prezes Glapiński, ani prezes Kaczyński.
-
Cisza przed Polskim Ładem. Jeśli PiS nie ogarnie chaosu, które samo spowodowało, cena może być zabójcza [WYKRES DNIA]
W 2022 rok Zjednoczona Prawica wchodzi z niepokojąco niskim poparciem, które zawyżają jej sondaże wyłącznie jednej pracowni. Jeśli rządzący nie opanują chaosu wokół Polskiego Ładu, który sami zresztą sprokurowali, upadek może być bardzo bolesny.