-
To Kaczyński wykreował mit rządu Olszewskiego. "Należało rzucić się do gardła najmocniejszemu graczowi epoki" [WYWIAD]
- Rząd Olszewskiego chciał być obalony. Był żywym trupem, a premier wolał upaść, niż rządzić - o końcu gabinetu Jana Olszewskiego w rozmowie z Gazeta.pl mówi dziennikarz i pisarz Robert Krasowski. - W polskiej polityce lustracja była i jest pałką, którą wykańczano najbliższych. Nigdy nie chodziło o ochronę państwa - dodaje.
-
Ofiary rosyjskich oprawców będą musiały poczekać na sprawiedliwość. "Dokładnie to samo działo się w Bośni"
To że rosyjscy żołnierze dopuszczali i nadal dopuszczają się na terytorium Ukrainy zbrodni wojennych jest już niemal przesądzone. Jednak odnalezienie i ukaranie winnych będzie długim i żmudnym procesem. - Nic nie wydarzy się tutaj z dnia na dzień - w rozmowie z Gazeta.pl przekonuje Arnesa Buljušmić-Kustura, badaczka zbrodni wojennych oraz ocalała z wojny i ludobójstwa w Bośni.
-
Nawet jeśli Zachód zmusi Ukrainę do pokoju z Rosją, wojna się nie skończy. "Obsesją Putina jest wyniszczenie całego kraju i całego narodu"
- Nawet jeśli zachodni "realiści" dopięliby swego i zmusili Ukrainę do oddania Putinowi całego Donbasu, to nie zakończy wojny. Obsesją Putina jest kontrola całej Ukrainy, wyniszczenie całego kraju i całego narodu - o tym, jak mogą wyglądać kolejne tygodnie i miesiące wojny w Ukrainie mówi w rozmowie z Gazeta.pl prof. Agnieszka Legucka, analityczka ds. Rosji w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych (PISM).
-
Życie w "trybie przetrwania". Ukraińskie ofiary zbrodni wojennych czeka trudno i bolesna przyszłość
Zbrodnie wojenne rosyjskich żołnierzy na terytorium Ukrainy są faktem, ale do poznania ich pełnej skali jeszcze daleko. Już teraz wiadomo jednak, jak trudne zadanie czeka tysiące Ukraińców, którzy byli ich świadkami albo ich doświadczyli. - To będzie ciężki czas. Ci ludzie przez najbliższych kilka lat będą żyć w "trybie przetrwania" - w rozmowie z Gazeta.pl przekonuje Arnesa Buljušmić-Kustura, badaczka zbrodni wojennych oraz ocalała z wojny i ludobójstwa w Bośni.
-
Ratując twarz Putina Zachód straci własną. Słabość i niezdecydowanie jedynie ośmielają Kreml [ANALIZA]
Trzy miesiące po rozpoczęciu przez Rosję inwazji na Ukrainę, nieoczekiwanie to drugie z tych państw jest bliżej osiągnięcia swojego celu. Na tyle blisko, że w części europejskich stolic "starej Unii" zauważalne jest coraz większe zaniepokojenie. Pojawiają się nawet głosy o konieczności umożliwienia Władimirowi Putinowi wyjścia z twarzą z konfliktu, który sam wywołał. Rzecz w tym, że ta droga to dla Unii Europejskiej i całego Zachodu autostrada w przepaść.
-
Morderstwa, obozy koncentracyjne, obozy gwałtów. W Donbasie możemy odkryć piekło trudne do wyobrażenia
- Nie mogę pozbyć się wrażenia, że to wszystko jest tak podobne do ludobójstwa w Bośni - o dokonywanych na terytorium Ukrainy zbrodniach wojennych opowiada w rozmowie z Gazeta.pl Arnesa Buljušmić-Kustura. - Mamy wystarczającą wiedzę, żeby stwierdzić, że w Donbasie odkryjemy przerażające rzeczy - dodaje badaczka zbrodni wojennych oraz ocalała z wojny i ludobójstwa w Bośni.
-
Putinowi za zbrodnie wojenne w Ukrainie włos z głowy nie spadnie. "Z pewnością nie jest najmilszą osobą na świecie, ale nie jest też głupi"
- Najlepsze, na co możemy liczyć, to że jakiś generał pokroju Ratko Mladića zostanie aresztowany i skazany. Powiem wprost: nie przypuszczam, żeby Trybunał w Hadze ani żaden inny międzynarodowy sąd miał jaja, żeby zająć się urzędującym prezydentem - o szansach na osądzenie i skazanie winnych zbrodni wojennych w Ukrainie mówi w rozmowie z Gazeta.pl Arnesa Buljušmić-Kustura, badaczka zbrodni wojennych oraz ocalała z wojny i ludobójstwa w Bośni.
-
"Wiedziałam, że zbrodnie przeciwko ludzkości nadejdą, że Putin zaplanuje i dokona pełnoskalowego ludobójstwa na Ukraińcach" [WYWIAD]
- Było zbyt wiele uderzających podobieństw do Bośni, żebym postrzegała to jako wojnę pomiędzy wyłącznie dwiema armiami. Wiedziałam, że zbrodnie przeciwko ludzkości nadejdą. Nie miałam najmniejszych wątpliwości, że Putin zaplanuje i dokona pełnoskalowego ludobójstwa na Ukraińcach - o wojnie w Ukrainie opowiada w rozmowie z Gazeta.pl Arnesa Buljušmić-Kustura, bośniacka badaczka zbrodni wojennych, a także ocalała z wojny i ludobójstwa w Bośni.
-
Porozumienie ws. KPO wiosny nie czyni. "Obawiam się, że polski rząd nie ma ochoty na reset relacji z UE"
- Ten rząd w ogóle nie myśli w kategoriach interesów strategicznych Polski, polskiej racji stanu. Kieruje się kategoriami krajowej i partyjnej polityki, własnych partykularnych interesów, skalą poparcia w sondażach - o porozumieniu ws. polskiego Krajowego Planu Odbudowy mówi w rozmowie z Gazeta.pl Marek Grela. - Dlatego obawiam się, że polski rząd nie ma ochoty na reset relacji z UE - dodaje były ambasador RP przy Unii Europejskiej.
-
Car od przegranych spraw. Finlandia i Szwecja na kursie do NATO pokazują, jak nieudolnym politykiem jest Putin
Zbliżające się wielkimi krokami wejście Finlandii i Szwecji do NATO jest klęską Władimira Putina. Zresztą wojna w Ukrainie niemal na każdym kroku przynosi rosyjskiemu prezydentowi efekty dokładnie odwrotne od zamierzonych. To jednak nie on, a jego turecki odpowiednik, może okazać się najpoważniejszym hamulcowym w kwestii akcesji dwóch nordyckich państw do Sojuszu Północnoatlantyckiego.
-
Młode pokolenie to słaby punkt Putina. "Będzie ich potrzebować, żeby ginęli dla niego na polu bitwy"
- Codziennie otrzymuję wiadomości od ludzi, których nie znam i którzy nigdy nie mieli ze mną kontaktu, ale np. widzieli mnie na YouTubie. Pytają mnie: "Czy myślisz, że miałoby sens, gdybym popełnił samobójstwo? Czy to by coś zmieniło" - o sytuacji młodych Rosjan przeciwnych inwazji na Ukrainę i krytycznych wobec polityki Kremla mówi w rozmowie z Gazeta.pl rosyjski politolog prof. Grigorij Judin.
-
Kreml korzysta z VPN-ów, żeby publikować na Twitterze, bo... zdelegalizował social media w całym kraju
- Opinia publiczna na Zachodzie myśli, że Rosjanie nic nie wiedzą o tej wojnie, ale to nieprawda. Może jakiś mały procent rzeczywiście tej wiedzy nie ma, ale zdecydowana większość Rosjan albo wie, albo ma okazje, żeby się dowiedzieć. Jeśli chce pan wiedzieć, co się dzieje w Ukrainie, to się pan tego dowie. To żaden sekret - o wpływie kremlowskiej propagandy na Rosjan mówi w rozmowie z Gazeta.pl rosyjski politolog prof. Grigorij Judin.
-
"To będzie trwało przez kolejne pokolenia". Rosyjsko-ukraińskiej nienawiści nie da się wygasić wraz z zakończeniem wojny
- Dzisiaj Ukraińcy czerpią siłę z budowania swojej tożsamości narodowej w opozycji do Rosji. To będzie trwało przez kolejne pokolenia. To my jesteśmy za to odpowiedzialni. Będzie potrzeba kompletnej zmiany, restrukturyzacji i wymyślenia na nowo Rosji, żeby znaleźć inną drogę, inne podejście do Ukraińców - o załamaniu relacji między narodami rosyjskim i ukraińskim opowiada w rozmowie z Gazeta.pl rosyjski politolog prof. Grigorij Judin.
-
Putin uważa, że "całe NATO to jeden wielki blef, który w praktyce nie istnieje". Myśli, że "nikt nie będzie walczył za Polskę"
- Jeśli ta presja się utrzyma, w systemie pojawią się pęknięcia i niektórzy ludzie mogą zwrócić się przeciwko Władimirowi Putinowi - o rządach prezydenta Rosji mówi w rozmowie z Gazeta.pl rosyjski politolog prof. Grigorij Judin. Dodaje jednak, że będzie o to niezwykle trudno. - Ludzie, którzy są wokół niego, mają głębokie przekonanie, że ten człowiek jest bogiem, że jest wszechmocny, że czego tylko sobie zażyczy, dostanie to - argumentuje nasz rozmówca.
-
"Czy gdybym podpalił się na placu Czerwonym, to by coś dało?". Przez Putina młode pokolenie Rosjan straciło świat, który znało
- Patrząc przez pryzmat rosyjskiej historii, to jest absolutna katastrofa. To najbardziej samobójcza wojna, jaką Rosja kiedykolwiek zaczęła - o inwazji na Ukrainę mówi w rozmowie z Gazeta.pl prof. Grigorij Judin. - Poprzecinaliśmy najważniejsze więzi, jakie kiedykolwiek mieliśmy. Nie sądzę, że kiedykolwiek uda się to uzdrowić - dodaje rosyjski politolog.
-
"Kiedy walczy się w mieście, to miasto umiera razem z żołnierzami". Wszystkie twarze wojny w Donbasie [WYWIAD]
- Jestem pewien, że na tych terytoriach dzieją się dziś masowe mordy na olbrzymią skalę. Jeśli Rosjanie będą się stamtąd wycofywać, na pewno nie zostawią nikogo, kto mógłby w jakikolwiek sposób przedstawić ukraińską tragedię z ostatnich miesięcy - o piekle wojny w Donbasie mówi w rozmowie z Gazeta.pl słowacki reporter wojenny Tomáš Forró, autor książki "Apartament w hotelu Wojna".
-
Kreml grozi Zachodowi wojną nuklearną. "Putin przekroczyłby czerwoną linię, za którą zagrożony byłby on sam i jego życie"
Od inwazji Rosji na Ukrainę minęły już dwa miesiące, ale jej efekty są bardzo dalekie od tego, co zakładał sobie Władimir Putin. Kreml, ustami szefa rosyjskiego MSZ Siergieja Ławrowa, grozi więc Zachodowi konfliktem nuklearnym. Więcej niż o samym zagrożeniu mówi to jednak o kondycji kremlowskiej wierchuszki, która robi co może, by zamaskować bijącą po oczach klęskę "operacji specjalnej".
-
Wielkie ustępstwa, wielki konflikt albo wielka ucieczka. Podbramkowa sytuacja PiS-u ws. miliardów euro z UE [ANALIZA]
Miliardów euro z polskiego Krajowego Planu Odbudowy jak nie było, tak nie ma. Politycy rządu podają coraz to nowe terminy odblokowania europejskich funduszy, zapewniając, że rozmowy z Brukselą są już na ostatniej prostej. Tymczasem droga do sięgnięcia po należne Polsce środki jest tak wyboista, że już zaowocowała kolejnym konfliktem w ramach Zjednoczonej Prawicy. Sytuacja jest na tyle napięta, że polski rząd bada możliwości prawne wycofania się z tzw. Europejskiego Funduszu Odbudowy.
-
Sposób na Putina jest. Nawet nie jeden, a (co najmniej) cztery [ANALIZA]
Od półtora miesiąca cały świat zastanawia się, jak można zatrzymać rosyjską inwazję na Ukrainę. Z pewnością nie będzie to łatwa sztuka, bo podporządkowanie Ukrainy Kremlowi to oczko w głowie Władimira Putina. Jest jednak kilka sposobów na pokrzyżowanie planów rosyjskiego dyktatora.
-
"Elitami są dzisiaj Obajtek, Morawiecki i cała ta strona". Kaczyński dotrzymał swojej obietnicy [SONDAŻ]
Polacy nie lubią elit i uważają, że mają one negatywny stosunek do zwykłych ludzi. Niemal połowa społeczeństwa dostrzega też konieczność całkowitej wymiany obecnych elit. Okazuje się też, że w spojrzeniu i ich ocenie jesteśmy podzieleni jak we wszystkim innym - to główne wnioski z najnowszego badania Instytutu Badań Zmian Społecznych.