Michał Litorowicz

Redaktor wiadomosci.gazeta.pl. Wcześniej związany z grupą Polska Press. Pisze przede wszystkim o polskiej i zagranicznej polityce oraz różnego rodzaju wykluczeniach, w tym o wykluczeniu transportowym. Kontakt: michal.litorowicz@agora.pl

 • AP: Joe Biden nowym prezydentem USA

  AP: Joe Biden nowym prezydentem USA

  Kandydat Partii Demokratycznej Joe Biden wygrał wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych - poinformowały agencja Associated Press i telewizja CNN.

 • 'Nie można rządzić za pomocą rozporządzeń'. 'Niezgodne z prawem'. Prawnicy oceniają strategię rządu

  "Nie można rządzić za pomocą rozporządzeń". "Niezgodne z prawem". Prawnicy oceniają strategię rządu

  W tym tygodniu premier Mateusz Morawiecki wspomniał o możliwości ogłoszenia narodowej kwarantanny, jeśli przyrost zachorowań osiągnie kolejny, krytyczny już poziom. Nic nie wskazuje na to, by drugi po wiosennym całkowity lockdown miał zostać wprowdzony inaczej niż za pomocą rozporządzeń. A to, jak wskazują w rozmowie z Gazeta.pl prawnicy, nie jest najlepszą możliwą ścieżką ograniczania swobód obywatelskich czy czasowego zamykania kolejnych biznesów.

 • Trzaskowski nie wyraził zgody na organizację Marszu Niepodległości. Negatywna opinia sanepidu
 • Zdaniem Tuska, Trump i Kaczyński stosują tę samą logikę. 'Zmusić dwa plemiona do konfliktu'

  Zdaniem Tuska, Trump i Kaczyński stosują tę samą logikę. "Zmusić dwa plemiona do konfliktu"

  - Wielu obserwatorów ostrzegało, że Trump zgodnie z logiką swojej prezydentury nie będzie skłonny oddać władzy [...]. To znana metoda - byliśmy w jakimś sensie jej świadkami również w Polsce - by przekonywać wyborców, że zwyciężyć może tylko prezydent Trump albo w Polsce PiS - ocenił w TVN24 były premier Donald Tusk. Szef Europejskiej Partii Ludowej podkreślił też, że ewentualna prezydentura Joe Bidena byłaby dla Polski lepsza niż zwycięstwo urzędującego prezydenta USA.

 • Wybory w USA. 'The Squad' ponownie w Izbie Reprezentantów. 'Nasza wspólnota jest mocna'
 • Trump ogłosił się zwycięzcą wyborów, ale wietrzy spisek. 'To oszustwo wobec narodu'

  Trump ogłosił się zwycięzcą wyborów, ale wietrzy spisek. "To oszustwo wobec narodu"

  Choć liczenie głosów wciąż trwa, Donald Trump właściwie już teraz ogłosił się zwycięzcą wyborów prezydenckich w USA. Podczas konferencji prasowej urzędujący prezydent zasugerował, że Demokraci spróbują "ukraść wybory". Zażądał też, by "głosowanie się zakończyło" - amerykańskie media interpretują tę wypowiedź jako apel o wstrzymanie przeliczania głosów.

 • Czarnek odpowiedział szefowi ZNP: Proszę nie straszyć jakimś 'zastraszaniem' i nie lękać się

  Czarnek odpowiedział szefowi ZNP: Proszę nie straszyć jakimś "zastraszaniem" i nie lękać się

  "Nadzór pedagogiczny wykonywany na podstawie Prawa oświatowego to nie zastraszanie, Szanowny Panie Prezesie ZNP, tylko realizacja ustawowych obowiązków przez Kuratorów Oświaty" - napisał na Twitterze Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki. W ten sposób odniósł się do oświadczenia ZNP, które zarzuciło ministerstwu "próby zastraszania nauczycieli i dyrektorów" w kontekście protestów organizowanych po wyroku TK ws. aborcji.

 • W 'Wiadomościach' posłużono się absurdalnym cytatem z fałszywego konta Lempart. 'Błąd edytorski'
 • 'Jarek, nie daruję ci tej nocy'. Tłum pojawił się pod Sejmem. Protestował też Michał Wiśniewski
 • Ataki na strajkujących we Wrocławiu. Zamaskowany mężczyzna popchnął dziennikarkę 'GW'
 • Posłanka Lewicy pokazała kartkę z numerem telefonu. Gosiewska reaguje. 'Sprawdzimy, co to za numer'
 • Ekspertka: Wyrok TK sprawi, że coraz mniej osób będzie podejmowało decyzje prokreacyjne

  Ekspertka: Wyrok TK sprawi, że coraz mniej osób będzie podejmowało decyzje prokreacyjne

  - Wyeliminowanie przesłanki embriopatologicznej to tak naprawdę wyeliminowanie 98 proc. ustawowych aborcji w Polsce. Będzie to oznaczało brak opieki medycznej dla kobiet, brak możliwości skonsultowania się z lekarzem. Mocny cios otrzyma również diagnostyka prenatalna - oceniła w rozmowie z Gazeta.pl Kamila Ferenc z Zespołu Prawnego Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. Zdaniem ekspertki ogłoszony w czwartek wyrok Trybunału Konstytucyjnego może skutkować również tym, że coraz mniej osób będzie chciało podejmować decyzje prokreacyjne.

 • Prof. Horban: Serdecznie pozdrawiam ruchy antyszczepionkowe. Tak właśnie wygląda świat bez szczepionek

  Prof. Horban: Serdecznie pozdrawiam ruchy antyszczepionkowe. Tak właśnie wygląda świat bez szczepionek

  - Bardzo prosimy wszystkich, by we własnym, jak i wspólnym interesie, stosowali się do tych prostych zasad przez przynajmniej kilka tygodni. Sukces zależy od nas wszystkich - zaapelował prof. Andrzej Horban, Konsultant Krajowy w dziedzinie Chorób Zakaźnych. W trakcie konferencji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów lekarz zwrócił się także do środowiska antyszczepionkowców. - Tak właśnie wygląda świat bez szczepionki - stwierdził.

 • Abp Jędraszewski o wyroku TK: Trudno wyobrazić sobie wspanialszą wiadomość. Bóg wam zapłać

  Abp Jędraszewski o wyroku TK: Trudno wyobrazić sobie wspanialszą wiadomość. Bóg wam zapłać

  Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził, że aborcja dokonana ze względu na przesłankę embriopatologiczną jest niezgodna z konstytucją, głos zabrali hierarchowie kościelni. Z aprobatą o decyzji TK wypowiedział się m.in. abp Marek Jędraszewski, który wyraził "wielkie uznanie dla odwagi i rzetelności sędziów Trybunału" oraz "wdzięczność dla inicjatorów ruchu społecznego, który stanął w obronie każdego ludzkiego życia".

 • Rzecznik resortu zdrowia: Do takich sytuacji, gdy pacjent krąży między placówkami, nie może dochodzić

  Rzecznik resortu zdrowia: Do takich sytuacji, gdy pacjent krąży między placówkami, nie może dochodzić

  - Bardzo dużo zakażeń odnotowano w dużych miastach. W Krakowie ponad 500 zakażeń, blisko 500 w Warszawie, ponad 200 Łodzi i niemal tyle samo w Toruniu. To jest obraz tego, jak przebiega obecnie epidemia - powiedział w trakcie konferencji prasowej rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Podkreślił też, że do sytuacji, w których pacjenci krążą w karetkach między szpitalami "nie może dochodzić", a osoby odpowiedzialne za takie zdarzenia będą karane.

 • Wąsik o zarzutach córki Giertycha wobec CBA. 'Jeśli tak uważa, niech zawiadomi prokuraturę'

  Wąsik o zarzutach córki Giertycha wobec CBA. "Jeśli tak uważa, niech zawiadomi prokuraturę"

  - Jestem pewien, że funkcjonariusze zachowywali się zgodnie z procedurami i że wykonywali czynności w sposób odpowiedni i niezwykle kulturalny - powiedział wiceszef MSWiA Maciej Wąsik w rozmowie z telewizją wPolsce.pl, odnosząc się do zarzutów kierowanych pod adresem agentów CBA przez żonę i córkę Romana Giertycha. Wąsik podkreślił również, że jeśli Maria Giertych rzeczywiście uważa, że padła ofiarą molestowania, powinna złożyć zawiadomienie do prokuratury.

 • Komentarze po przegranym przez PiS głosowaniu. 'Terlecki zrugał KO, że śmiała wygrać głosowanie'

  Komentarze po przegranym przez PiS głosowaniu. "Terlecki zrugał KO, że śmiała wygrać głosowanie"

  "Jeśli nie możesz pomóc to chociaż nie przeszkadzaj. Politykierstwo wygrało dziś ze zdrowiem" - napisał na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski po tym, jak w Sejmie opozycji udało się odroczyć obrady Sejmu o jeden dzień. Polityczni oponenci Prawa i Sprawiedliwości podkreślają natomiast, że w przegranym przez partię rządzącą głosowaniu udziału nie wzięli m.in. premier Mateusz Morawiecki i prezes Jarosław Kaczyński.

 • Sejm. Przegłosowano wniosek opozycji o przerwę i odroczenie obrad. Terlecki nie miał wyboru
 • Niedzielski skrytykował osoby obchodzące obostrzenia. 'Jestem przerażony. To skrajny egoizm'

  Niedzielski skrytykował osoby obchodzące obostrzenia. "Jestem przerażony. To skrajny egoizm"

  W sobotę zaczęły obowiązywać zaostrzone restrykcje w związku z epidemią koronawirusa, a w czerwonej strefie znalazło się ponad 150 powiatów. Minister zdrowia Adam Niedzielski napisał na Twitterze, że jest "przerażony" brakiem odpowiedzialności osób, które "prześcigają się w pomysłach" na to, jak obejść nowe obostrzenia. Pod wpisem polityka pojawiły się setki - nierzadko uszczypliwych - komentarzy.

 • Abp Stanisław Gądecki zakażony koronawirusem. Przewodniczący KEP 'jest osłabiony'