Michał Litorowicz

Redaktor wiadomosci.gazeta.pl. Wcześniej związany z grupą Polska Press. Pisze przede wszystkim o polskiej i zagranicznej polityce oraz różnego rodzaju wykluczeniach, w tym o wykluczeniu transportowym. Kontakt: michal.litorowicz@agora.pl

 • Zgorzelec. Dyrektorka szpitala przywrócona. Wypowiedzenia złożone przez 200 pracowników przyniosły skutek

  Zgorzelec. Dyrektorka szpitala przywrócona. Wypowiedzenia złożone przez 200 pracowników przyniosły skutek

  Zarząd powiatu zgorzeleckiego postanowił przywrócić Zofię Barczyk na stanowisko dyrektorki Wielospecjalistycznego Szpitala Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Zgorzelcu. W komunikacie zaznaczono, że choć w placówce doszło do nieprawidłowości w procesie szczepień, zwolnienie Barczyk mogłoby doprowadzić do "ograniczenia właściwego funkcjonowania szpitala w okresie pandemii". Wcześniej wsparcia udzielili jej współpracownicy, którzy masowo złożyli wypowiedzenia.

 • Dworczyk ogłosił kalendarz szczepień. Podał trzy ważne daty

  Dworczyk ogłosił kalendarz szczepień. Podał trzy ważne daty

  - Wchodzimy w kluczowy etap szczepień. 15 stycznia otwieramy rejestrację dla osób powyżej 80. roku życia. Od tego dnia seniorzy mogą rejestrować się na konkretny termin szczepienia w konkretnym punkcie. Tydzień później ruszy rejestracja dla osób między 70. a 79. rokiem życia - powiedział podczas konferencji prasowej Michał Dworczyk, szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. Narodowego Programu Szczepień. Dodał, że pierwsze szczepienia seniorów rozpoczną się 25 stycznia.

 • Prokuratura wezwała Tuleyę na przesłuchanie w charakterze podejrzanego. Sędzia nie zamierza się stawić

  Prokuratura wezwała Tuleyę na przesłuchanie w charakterze podejrzanego. Sędzia nie zamierza się stawić

  Prokuratura Krajowa wezwała sędziego Igora Tuleyę na przesłuchanie w charakterze podejrzanego. W listopadzie decyzją Izby Dyscyplinarna Sądu Najwyższego Tuleya został pozbawiony immunitetu i zawieszony w czynnościach służbowych. "Sędzia zapowiadał, że nie uznaje legalności podejmowanych przeciwko niemu działań [...] i dlatego nie stawi się na przesłuchanie" - poinformowała Sylwia Gregorczyk-Abram, współzałożycielka inicjatywy Wolne Sądy.

 • Europejska Agencja Leków: Z każdej fiolki szczepionki Pfizera można pozyskać sześć dawek
 • Mocne wystąpienie Kamali Harris o sprawiedliwości. 'Byliśmy świadkami dwóch systemów'

  Mocne wystąpienie Kamali Harris o sprawiedliwości. "Byliśmy świadkami dwóch systemów"

  - Byliśmy świadkami dwóch systemów sprawiedliwości: jednego, który w środę pozwolił ekstremistom szturmować Kapitol Stanów Zjednoczonych i drugiego, który używał gazu łzawiącego wobec pokojowo protestujących zeszłego lata - powiedziała w czwartek Kamala Harris. Potępiając akty agresji, do których doszło w środę na Kapitolu, przyszła wiceprezydentka nawiązała - choć nie wprost - do protestów Black Lives Matter, które kilka miesięcy temu organizowano w całych Stanach Zjednoczonych. - Sprawiedliwość nie powinna bowiem zależeć od wyglądu, koloru skóry, zarobków, pochodzenia czy przynależności politycznej - dodała.

 • Ziobro chce, by TK stwierdził niezgodność z konstytucją rozporządzenia KE dot. praworządności

  Ziobro chce, by TK stwierdził niezgodność z konstytucją rozporządzenia KE dot. praworządności

  Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro poinformował, że zamierza wystąpić do Trybunału Konstytucyjnego o "stwierdzenie niezgodności z polską konstytucją rozporządzenia Komisji Europejskiej dotyczącego stosowania mechanizmu praworządności". W grudniu, podczas szczytu Rady Europejskiej, Polska i Węgry wycofały groźbę zawetowania unijnego budżetu po tym, jak do wspomnianego rozporządzenia dołączono dodatkowe wytyczne, które jednak nie zmieniły treści dokumentu.

 • Raport komisji: dr Ewa Trzepla odwołana ze stanowiska prezesa Centrum Medycznego WUM

  Raport komisji: dr Ewa Trzepla odwołana ze stanowiska prezesa Centrum Medycznego WUM

  Po dwóch dniach od chwili rozpoczęcia prac komisja powołana przez rektora WUM przedstawiła wnioski z kontroli dotyczącej procesu szczepień w Centrum Medycznym WUM, gdzie preparat otrzymali znani ludzie ze świata kultury i mediów. "Komisja jednoznacznie stwierdza, że w Centrum Medycznym WUM Sp. z o.o. miała miejsce zła organizacja akcji szczepień. Komisja stwierdza ponadto fakt braku należytego doboru osób, którym zaproponowano i wykonano szczepienia" - czytamy w raporcie opublikowanym na stronie uczelni. W poniedziałek władze CM WUM zdecydowały o odwołaniu dr Ewy Trzepli ze stanowiska prezeski zarządu.

 • Morawiecki o sylwestrze. 'My godziny policyjnej nie wdrażamy'. Ale obowiązuje wątpliwe rozporządzenie

  Morawiecki o sylwestrze. "My godziny policyjnej nie wdrażamy". Ale obowiązuje wątpliwe rozporządzenie

  Rząd nie wprowadza godziny policyjnej w noc sylwestrową, a zakaz poruszania się między 19 a 6 rano w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia jest... apelem do społeczeństwa - tak wynika ze słów premiera wypowiedzianych na konferencji prasowej premier. - Bardzo gorąco apelujemy o nieprzemieszczanie się, nieużywanie fajerwerków - dodał Mateusz Morawiecki. Jednak obowiązuje rozporządzenie z zakazem przemieszczania się. Budzi on wątpliwości prawne, jednak niezaleźnie od nich warto zachować rozsądek i pamiętać o zagrożeniu epidemicznym.

 • Morawiecki: Koronawirus może stać się mniejszym problemem w II kwartale 2021 r.

  Morawiecki: Koronawirus może stać się mniejszym problemem w II kwartale 2021 r.

  - Zachęcam do Narodowego Programu Szczepień. Droga powrotu do normalności zaczyna się właśnie dziś. Tempo dostaw szczepionek będzie rosło z tygodnia na tydzień. 15 stycznia ruszają zapisy na szczepienia i właśnie tego dnia również zamierzam zapisać się na szczepienie - powiedział w takcie konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że dzięki szczepieniom koronawirus stanie się "mniejszym problemem" być może już w II kwartale przyszłego roku.

 • Ministerstwo Zdrowia: 3678 nowych zachorowań. Nie żyje 57 zakażonych pacjentów
 • W szpitalu MSWiA zaszczepiono pierwszą osobę. 'Czuję się bardzo dobrze'
 • Orędzie Morawieckiego. 'Przepraszam za każde niezajęte miejsca przy świątecznym stole'
 • TVP ujawniła wynik testu Marty Lempart. Kto miał dostęp do tej informacji? Bodnar żąda postępowania

  TVP ujawniła wynik testu Marty Lempart. Kto miał dostęp do tej informacji? Bodnar żąda postępowania

  Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił do prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych z żądaniem wszczęcia postępowania administracyjnego ws. wycieku danych o pozytywnym wyniku testu Marty Lempart. Jako pierwsze tę informację podało nieoficjalnie TVP Info. "Ujawnienie informacji [...] doprowadziło do pytań w przestrzeni publicznej, jak bezpieczne są dane przetwarzane w związku z działaniami państwa w dobie pandemii" - wskazuje Bodnar.

 • Nowe restrykcje. Jest zarys projektu rozporządzenia. Mowa w nim też o zaszczepionych i ozdrowieńcach
 • Europoseł Wiosny wezwany do prokuratury ws. kardynała Dziwisza. 'Presja ma sens!'
 • W tym roku wigilie dla osób w kryzysie bezdomności i potrzebujących przyjmą inną formę. Każdy może pomóc

  W tym roku wigilie dla osób w kryzysie bezdomności i potrzebujących przyjmą inną formę. Każdy może pomóc

  Epidemia koronawirusa spowodowała, że w czasie tegorocznych świąt Bożego Narodzenia większe spotkania wigilijne dla osób w kryzysie bezdomności, ubogich i samotnych nie będą mogły się odbyć. Potrzebujący nie zostaną oczywiście pozostawieni sami sobie, a organizacje charytatywne od wielu tygodni przygotowują się do akcji wydawania posiłków i kompletują paczki z żywnością oraz ubraniami. Ich działania można wesprzeć m.in. przez zakup cegiełek, przekazanie produktów żywnościowych i ubrań czy wolontariat.

 • Nowe otwarcie w Koalicji Polskiej. Zaprezentowano nowe logo i hasła programowe

  Nowe otwarcie w Koalicji Polskiej. Zaprezentowano nowe logo i hasła programowe

  - Naszym celem jest stworzenie takich warunków, by wszystkim Polakom chciało się tu żyć. Ruszamy z nową umową społeczną opartą o zasadę pomocniczości, decentralizacji państwa, prawdy, sprawiedliwości, dobra i piękna - powiedział lider PSL Władysław Kosinikiak-Kamysz, który zaprezentował nowe logo i program Koalicji Polskiej.

 • Gowin o słowach Kempy o 'oddaniu polskiej suwerenności': Wszystkim zalecam dużo zdrowego rozsądku i dystansu

  Gowin o słowach Kempy o "oddaniu polskiej suwerenności": Wszystkim zalecam dużo zdrowego rozsądku i dystansu

  - Te słowa są tyleż mocne, co nietrafne. Ustalenia unijnego szczytu wzmacniają polską suwerenność. Wszystkim nam zalecam teraz dużo zdrowego rozsądku i dystansu - powiedział wicepremier Jarosław Gowin, odnosząc się do wpisu Beaty Kempy. Wiceprezeska Solidarnej Polski stwierdziła, że porozumienie ws. budżetu, które zawarto w Brukseli, oznacza "oddanie suwerenności pod rządy obcych państw".

 • Kempa dziękuje Ziobrze za 'obronę Ojczyzny'. 'Przemysł pogardy Pana dopadł i poniewiera'

  Kempa dziękuje Ziobrze za "obronę Ojczyzny". "Przemysł pogardy Pana dopadł i poniewiera"

  "Dziękuję jako Polka i matka za obronę naszej Ojczyzny przed poniewierką, upokarzaniem i łajaniem przez Niemców, Holendrów, Francuzów i innych. Właśnie uroczyście oddaliśmy suwerenność pod rządy obcych państw" - tak do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry zwróciła się europosłanka Beata Kempa. Wiceprezeska Solidarnej Polski podziękowania zamieściła w mediach społecznościowych dzień po tym, jak w Brukseli premierzy Polski i Węgier wycofali się z groźby weta i zaakceptowali unijny budżet.

 • Debata nad odwołaniem Kaczyńskiego. Terlecki nazwał Tomczyka i Nitrasa 'pajacami'

  Debata nad odwołaniem Kaczyńskiego. Terlecki nazwał Tomczyka i Nitrasa "pajacami"

  - Panie pośle Tomczyk, pan jest przewodniczącym klubu. No dajcie spokój. Pan jest pajacem sejmowym, no i po co pan to robi? - powiedział z mównicy sejmowej wicemarszałek izby Ryszard Terlecki. W trakcie debaty nad odwołaniem wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego, szef klubu parlamentarnego PiS użył tego określenia również wobec innego z posłów Koalicji Obywatelskiej - Sławomira Nitrasa. Zresztą nie po raz pierwszy.