-
Zgorzelec. Dyrektorka szpitala przywrócona. Wypowiedzenia złożone przez 200 pracowników przyniosły skutek
Zarząd powiatu zgorzeleckiego postanowił przywrócić Zofię Barczyk na stanowisko dyrektorki Wielospecjalistycznego Szpitala Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Zgorzelcu. W komunikacie zaznaczono, że choć w placówce doszło do nieprawidłowości w procesie szczepień, zwolnienie Barczyk mogłoby doprowadzić do "ograniczenia właściwego funkcjonowania szpitala w okresie pandemii". Wcześniej wsparcia udzielili jej współpracownicy, którzy masowo złożyli wypowiedzenia.
-
Dworczyk ogłosił kalendarz szczepień. Podał trzy ważne daty
- Wchodzimy w kluczowy etap szczepień. 15 stycznia otwieramy rejestrację dla osób powyżej 80. roku życia. Od tego dnia seniorzy mogą rejestrować się na konkretny termin szczepienia w konkretnym punkcie. Tydzień później ruszy rejestracja dla osób między 70. a 79. rokiem życia - powiedział podczas konferencji prasowej Michał Dworczyk, szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. Narodowego Programu Szczepień. Dodał, że pierwsze szczepienia seniorów rozpoczną się 25 stycznia.
-
Prokuratura wezwała Tuleyę na przesłuchanie w charakterze podejrzanego. Sędzia nie zamierza się stawić
Prokuratura Krajowa wezwała sędziego Igora Tuleyę na przesłuchanie w charakterze podejrzanego. W listopadzie decyzją Izby Dyscyplinarna Sądu Najwyższego Tuleya został pozbawiony immunitetu i zawieszony w czynnościach służbowych. "Sędzia zapowiadał, że nie uznaje legalności podejmowanych przeciwko niemu działań [...] i dlatego nie stawi się na przesłuchanie" - poinformowała Sylwia Gregorczyk-Abram, współzałożycielka inicjatywy Wolne Sądy.
-
Europejska Agencja Leków: Z każdej fiolki szczepionki Pfizera można pozyskać sześć dawek
Europejska Agencja Leków poinformowała w komunikacie, że możliwe jest użycie sześciu dawek pozyskanych z jednej fiolki szczepionki na koronawirusa wyprodukowanej przez firmy Pfizer i BioNTech. Wcześniej w Charakterystyce Produktu Leczniczego Comirnaty zalecano pozyskiwanie pięciu dawek.
-
Mocne wystąpienie Kamali Harris o sprawiedliwości. "Byliśmy świadkami dwóch systemów"
- Byliśmy świadkami dwóch systemów sprawiedliwości: jednego, który w środę pozwolił ekstremistom szturmować Kapitol Stanów Zjednoczonych i drugiego, który używał gazu łzawiącego wobec pokojowo protestujących zeszłego lata - powiedziała w czwartek Kamala Harris. Potępiając akty agresji, do których doszło w środę na Kapitolu, przyszła wiceprezydentka nawiązała - choć nie wprost - do protestów Black Lives Matter, które kilka miesięcy temu organizowano w całych Stanach Zjednoczonych. - Sprawiedliwość nie powinna bowiem zależeć od wyglądu, koloru skóry, zarobków, pochodzenia czy przynależności politycznej - dodała.
-
Ziobro chce, by TK stwierdził niezgodność z konstytucją rozporządzenia KE dot. praworządności
Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro poinformował, że zamierza wystąpić do Trybunału Konstytucyjnego o "stwierdzenie niezgodności z polską konstytucją rozporządzenia Komisji Europejskiej dotyczącego stosowania mechanizmu praworządności". W grudniu, podczas szczytu Rady Europejskiej, Polska i Węgry wycofały groźbę zawetowania unijnego budżetu po tym, jak do wspomnianego rozporządzenia dołączono dodatkowe wytyczne, które jednak nie zmieniły treści dokumentu.
-
Raport komisji: dr Ewa Trzepla odwołana ze stanowiska prezesa Centrum Medycznego WUM
Po dwóch dniach od chwili rozpoczęcia prac komisja powołana przez rektora WUM przedstawiła wnioski z kontroli dotyczącej procesu szczepień w Centrum Medycznym WUM, gdzie preparat otrzymali znani ludzie ze świata kultury i mediów. "Komisja jednoznacznie stwierdza, że w Centrum Medycznym WUM Sp. z o.o. miała miejsce zła organizacja akcji szczepień. Komisja stwierdza ponadto fakt braku należytego doboru osób, którym zaproponowano i wykonano szczepienia" - czytamy w raporcie opublikowanym na stronie uczelni. W poniedziałek władze CM WUM zdecydowały o odwołaniu dr Ewy Trzepli ze stanowiska prezeski zarządu.
-
Morawiecki o sylwestrze. "My godziny policyjnej nie wdrażamy". Ale obowiązuje wątpliwe rozporządzenie
Rząd nie wprowadza godziny policyjnej w noc sylwestrową, a zakaz poruszania się między 19 a 6 rano w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia jest... apelem do społeczeństwa - tak wynika ze słów premiera wypowiedzianych na konferencji prasowej premier. - Bardzo gorąco apelujemy o nieprzemieszczanie się, nieużywanie fajerwerków - dodał Mateusz Morawiecki. Jednak obowiązuje rozporządzenie z zakazem przemieszczania się. Budzi on wątpliwości prawne, jednak niezaleźnie od nich warto zachować rozsądek i pamiętać o zagrożeniu epidemicznym.
-
Morawiecki: Koronawirus może stać się mniejszym problemem w II kwartale 2021 r.
- Zachęcam do Narodowego Programu Szczepień. Droga powrotu do normalności zaczyna się właśnie dziś. Tempo dostaw szczepionek będzie rosło z tygodnia na tydzień. 15 stycznia ruszają zapisy na szczepienia i właśnie tego dnia również zamierzam zapisać się na szczepienie - powiedział w takcie konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że dzięki szczepieniom koronawirus stanie się "mniejszym problemem" być może już w II kwartale przyszłego roku.
-
Ministerstwo Zdrowia: 3678 nowych zachorowań. Nie żyje 57 zakażonych pacjentów
W niedzielę rano Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 3678 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Najwięcej z nich odnotowano w województwach: pomorskim, mazowieckim i wielkopolskim. Resort zaraportował też o śmierci 57 zakażonych pacjentów.
-
W szpitalu MSWiA zaszczepiono pierwszą osobę. "Czuję się bardzo dobrze"
Po godz. 8:30 w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie szczepionkę przeciw koronawirusowi - jako pierwsi w Polsce - przyjęli pracownicy placówki. W niedzielę w szpitalach w całym kraju ruszają szczepienia pracowników ochrony zdrowia.
-
Orędzie Morawieckiego. "Przepraszam za każde niezajęte miejsca przy świątecznym stole"
- Kilka dni temu podjęliśmy konkretne decyzje, które mają ograniczyć zachorowania w najbliższych kilku tygodniach. Przepraszam za każde niezajęte miejsca w tym roku przy naszym świątecznym stole - powiedział w wygłoszonym w środę orędziu premier Mateusz Morawiecki.
-
TVP ujawniła wynik testu Marty Lempart. Kto miał dostęp do tej informacji? Bodnar żąda postępowania
Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił do prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych z żądaniem wszczęcia postępowania administracyjnego ws. wycieku danych o pozytywnym wyniku testu Marty Lempart. Jako pierwsze tę informację podało nieoficjalnie TVP Info. "Ujawnienie informacji [...] doprowadziło do pytań w przestrzeni publicznej, jak bezpieczne są dane przetwarzane w związku z działaniami państwa w dobie pandemii" - wskazuje Bodnar.
-
Nowe restrykcje. Jest zarys projektu rozporządzenia. Mowa w nim też o zaszczepionych i ozdrowieńcach
W Biuletynie Informacji Publicznej Rady Ministrów pojawił się zarys projektu rozporządzenia zawierający nowe obostrzenia, które zgodnie z zapowiedziami rządu mają obowiązywać od 28 grudnia. W bardzo ogólnikowym dokumencie znalazły się też zapisy dotyczące osób, które poddadzą się szczepieniu przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 oraz ozdrowieńców.
-
Europoseł Wiosny wezwany do prokuratury ws. kardynała Dziwisza. "Presja ma sens!"
"Dzieje się! Dostałem wezwanie, w charakterze osoby zawiadamiającej - świadka, w sprawie arcybiskupa Dziwisza. Presja ma sens!" - poinformował na Facebooku europoseł Wiosny Łukasz Kohut. Zawiadomienie wpłynęło do krakowskiej prokuratury przed miesiącem.
-
W tym roku wigilie dla osób w kryzysie bezdomności i potrzebujących przyjmą inną formę. Każdy może pomóc
Epidemia koronawirusa spowodowała, że w czasie tegorocznych świąt Bożego Narodzenia większe spotkania wigilijne dla osób w kryzysie bezdomności, ubogich i samotnych nie będą mogły się odbyć. Potrzebujący nie zostaną oczywiście pozostawieni sami sobie, a organizacje charytatywne od wielu tygodni przygotowują się do akcji wydawania posiłków i kompletują paczki z żywnością oraz ubraniami. Ich działania można wesprzeć m.in. przez zakup cegiełek, przekazanie produktów żywnościowych i ubrań czy wolontariat.
-
Nowe otwarcie w Koalicji Polskiej. Zaprezentowano nowe logo i hasła programowe
- Naszym celem jest stworzenie takich warunków, by wszystkim Polakom chciało się tu żyć. Ruszamy z nową umową społeczną opartą o zasadę pomocniczości, decentralizacji państwa, prawdy, sprawiedliwości, dobra i piękna - powiedział lider PSL Władysław Kosinikiak-Kamysz, który zaprezentował nowe logo i program Koalicji Polskiej.
-
Gowin o słowach Kempy o "oddaniu polskiej suwerenności": Wszystkim zalecam dużo zdrowego rozsądku i dystansu
- Te słowa są tyleż mocne, co nietrafne. Ustalenia unijnego szczytu wzmacniają polską suwerenność. Wszystkim nam zalecam teraz dużo zdrowego rozsądku i dystansu - powiedział wicepremier Jarosław Gowin, odnosząc się do wpisu Beaty Kempy. Wiceprezeska Solidarnej Polski stwierdziła, że porozumienie ws. budżetu, które zawarto w Brukseli, oznacza "oddanie suwerenności pod rządy obcych państw".
-
Kempa dziękuje Ziobrze za "obronę Ojczyzny". "Przemysł pogardy Pana dopadł i poniewiera"
"Dziękuję jako Polka i matka za obronę naszej Ojczyzny przed poniewierką, upokarzaniem i łajaniem przez Niemców, Holendrów, Francuzów i innych. Właśnie uroczyście oddaliśmy suwerenność pod rządy obcych państw" - tak do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry zwróciła się europosłanka Beata Kempa. Wiceprezeska Solidarnej Polski podziękowania zamieściła w mediach społecznościowych dzień po tym, jak w Brukseli premierzy Polski i Węgier wycofali się z groźby weta i zaakceptowali unijny budżet.
-
Debata nad odwołaniem Kaczyńskiego. Terlecki nazwał Tomczyka i Nitrasa "pajacami"
- Panie pośle Tomczyk, pan jest przewodniczącym klubu. No dajcie spokój. Pan jest pajacem sejmowym, no i po co pan to robi? - powiedział z mównicy sejmowej wicemarszałek izby Ryszard Terlecki. W trakcie debaty nad odwołaniem wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego, szef klubu parlamentarnego PiS użył tego określenia również wobec innego z posłów Koalicji Obywatelskiej - Sławomira Nitrasa. Zresztą nie po raz pierwszy.