-
Radną PiS, która skrytykowała wyrok TK, straszono utratą pracy. Przewodniczący zawiadomił prokuraturę
"Przekazano mi, że 'jeden telefon dzieli mnie od zwolnienia', więc mam się dobrze zastanowić, co będę dalej publicznie mówić" - napisała w niedzielę w oświadczeniu łódzka radna Marta Grzeszczyk, która postanowiła odejść z Prawa i Sprawiedliwości. Jak wyjaśniła, władzom lokalnych struktur nie spodobały się jej wypowiedzi dotyczące kwestii aborcji. Przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi twierdzi, że doszło do zastraszenia radnej i złożył zawiadomienie do prokuratury.
-
TVP musi przeprosić gdański samorząd za materiał o Radzie Imigrantów. Zapadł prawomocny wyrok
Sąd Apelacyjny w Warszawie podtrzymał wyrok Sądu Okręgowego w sprawie materiału wyemitowanego przez TVP Info w 2016 r. Dotyczył on utworzonej przez prezydenta Gdańska Rady Imigrantów. Publiczny nadawca musi teraz na antenie przeprosić gdański samorząd za naruszenie dóbr osobistych i wpłacić 50 tys. zł na Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek w Gdańsku.
-
Na Malcie obowiązuje całkowity zakaz aborcji. "Więzienie grozi zarówno lekarzowi i kobiecie"
- Wyrok Trybunału Konstytucyjnego pokazał regres, jaki nastąpił w Polsce w sferach obyczajowości i szeroko pojętej polityki. Tymczasem my - w kontekście aborcji - dopiero zaczynamy mówić o zjawiskach, które przez długie lata były całkowitym tabu - opisuje w rozmowie z Gazeta.pl dr Lara Dimitrijevic, założycielka Women's Rights Foundation. To organizacja, która walczy o dostęp do legalnej aborcji na Malcie - kraju z najbardziej restrykcyjnym prawem aborcyjnym w całej Unii Europejskiej.
-
Abp Polak o sprawie ks. Dymera. "Jest mi przykro, że nie sprostałem oczekiwaniom osób pokrzywdzonych"
W reportażu wyemitowanym w poniedziałek w TVN24 szczegółowo przyjrzano się sprawie oskarżanego o wykorzystywanie seksualne ks. Andrzeja Dymera. Tego samego dnia do materiału odniósł się w oświadczeniu abp Wojciech Polak, prymas Polski i delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży. "Jest mi przykro, że nie sprostałem oczekiwaniom osób pokrzywdzonych" - czytamy w nim.
-
Komitet Nauk Prawnych PAN protestuje ws. wykazu czasopism naukowych Czarnka. "Władczy akt ministra"
"Władczy akt ministra nie może być działaniem arbitralnym, sprzecznym z prawem. Czasopisma zostały dodane do wykazu w sposób nietransparentny, wbrew zasadom ustalania punktacji wynikającym z powołanego rozporządzenia, celem dowartościowania wybranych środowisk" - czytamy w uchwale Komitetu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk,. Krytycznie odniesiono się w niej do zmian dokonanych w wykazie i punktacji czasopism naukowych.
-
"Wiadomości" odpowiedziały na materiał TVN. Uruchomiono też infolinię do wyrażania poparcia dla TVP
W czwartek "Fakty" TVN pokazały, jak w praktyce wygląda "misja" TVP, na którą publiczny nadawca dostaje 2 mld zł z budżetu państwa. W materiale pokazano jedynie niezmienione fragmenty programów informacyjnych, w których wychwalano partię rządzącą. Na odpowiedź TVP nie trzeba było długo czekać, a najcięższe działa wytoczono w głównym wydaniu "Wiadomości", gdzie pokazano wpadki konkurencji m.in. sprzed ponad dekady.
-
"Teraz weźmiemy się za was". Pamiętacie, kiedy Pawłowicz zapowiedziała skok Zjednoczonej Prawicy na wolne media?
Podatek od reklam to nie jedyne narzędzie, za pomocą którego Zjednoczona Prawica chce dokonać autorskiej reformy polskiego rynku mediów. Od kilku lat czołowi politycy koalicji rządzącej zapowiadają, że wkrótce dokonana zostanie repolonizacja mediów, bo - jak twierdzą - zagraniczny kapitał wciąż dybie na polską suwerenność. - A po wakacjach weźmiemy się za was - mówiła w 2017 r. do dziennikarza Onetu ówczesna posłanka Krystyna Pawłowicz. Z kolei podczas kampanii prezydenckiej Andrzej Duda dopytywał swoich zwolenników, czy koncern Axel Springer chce mieć wpływ na wybór głowy państwa.
-
Porozumienie wydało oświadczenie ws. podatku od mediów. "Projekt nie był z nami konsultowany"
Na znak sprzeciwu wobec planów wprowadzenia nowego podatku od reklam zamieszczanych w mediach, niezależne redakcje rozpoczęły akcję "Media bez wyboru". Projekt ustawy zaproponowanej przez premiera Mateusza Morawieckiego wzbudził niepokój nawet wśród części członków jego gabinetu. Świadczy o tym komunikat, który w środę wydało Porozumienie Jarosława Gowina - partii-koalicjanta Prawa i Sprawiedliwości.
-
Raport NIK. Pacjentkom, które poroniły lub urodziły martwe dziecko, nie zapewniono prawidłowej opieki
"Pacjentkom, które poroniły, urodziły martwe dziecko lub których dziecko zmarło tuż po porodzie, nie zapewniono prawidłowej i wystarczającej opieki" - czytamy w raporcie Najwyższej Izby Kontroli. Kontrolerzy NIK sprawdzili sytuację w 37 szpitalach.
-
Mateusz Morawiecki: W połowie lutego otwieramy hotele, kina i teatry. Będą limity miejsc
- W połowie lutego otworzymy część miejsc, które były do tej pory niedostępne. Nastąpi otwarcie hoteli i miejsc noclegowych do 50 procent obłożenia miejsc. Podobnie z kinami i teatrami, gdzie również będzie obowiązywał limit 50 procent dostępnych miejsc - powiedział podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. będą mogły wznowić również stoki i baseny (z wyłączeniem aquaparków). Decyzje zaczną obowiązywać od 12 lutego. Dodał, że restauracje i siłownie na razie pozostaną zamknięte.
-
Liczna reprezentacja parlamentu przybyła na Jasną Górę. Abp Depo mówił o "chrześcijańskim prawodawcy"
- Ustawa, która nie respektuje prawa człowieka do życia od poczęcia do naturalnej śmierci, niezależnie od jego stanu [...] nie jest ustawą zgodną z bożym zamysłem. Chrześcijański prawodawca nie może zatem ani brać udziału w jej redagowaniu, ani aprobować jej na forum parlamentu - powiedział abp Wacław Depo podczas mszy odprawionej z okazji 32. Pielgrzymki Parlamentarzystów na Jasną Górę. Uczestniczyła w niej m.in. marszałkini Sejmu Elżbieta Witek.
-
Kolekcjoner Złotych Serduszek. Jarosław Peczka, wspierając WOŚP, wydał na nie ponad 2,5 mln zł
"Licytacje Najbardziej Hojnych Darczyńców to jedna z najbardziej prestiżowych form wsparcia Finałów WOŚP" - czytamy na stronie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym gronie od lat jest Jarosław Peczka, właściciel firmy Bio-Gen, która od 2012 roku zebrała już siedem Złotych Serduszek. W tym roku - zgodnie z tradycją - też licytuje.
-
Dzieci Emilewicz na nartach, Kaczyński bez maseczki. Oto "przygody" polityków ZP z obostrzeniami
Sprawa zaszczepienia posła PiS Zbigniewa Girzyńskiego wraz z grupą "0" nie jest pierwszym wzbudzającym wątpliwości i kontrowersje przypadkiem w Zjednoczonej Prawicy. Naginania lub wręcz jawnego naruszania obostrzeń dopuszczali się również inni politycy obozu władzy.
-
Girzyński wydał oświadczenie ws. szczepienia na UMK. "Postąpiłem od A do Z zgodnie z prawem"
"Nikogo o żadne pierwszeństwo w kolejce nie prosiłem i w żadnym wypadku nie zaszczepiłem się poza kolejnością. Postąpiłem od A do Z zgodnie z obowiązującym mnie prawem i w myśl zaleceń władz Uczelni [UMK w Toruniu - red.], która jest moim podstawowym miejscem pracy" - napisał w oświadczeniu zamieszczonym na Facebooku poseł PiS Zbigniew Girzyński. Jak dodał, zgadza się z opinią, że "zasady powinny obowiązywać wszystkich", jednak, jak dodał, "obowiązywać powinny zwłaszcza tych, którzy je ustanawiają".
-
Dworczyk: Wszystkie terminy do 31 marca zostały zarezerwowane. Nie mamy już wolnych szczepionek
- Wszystkie terminy na szczepienia, które zostały zaplanowane do końca marca, zostały już zarezerwowane. Tym samym rozdysponowane zostały już wszystkie szczepionki, które dostarczą nam producenci do 31 marca - powiedział podczas konferencji prasowej Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik rządu ds. Narodowego Programu Szczepień.
-
Miało być dodatkowe 80 mln na psychiatrię dziecięcą. Sejmowa Komisja Finansów jest temu przeciwna
Sejmowa Komisja Finansów negatywnie zapiniowała poprawkę Senatu do ustawy budżetowej, mówiącą o dodatkowych 80 milionach złotych na psychiatrię dziecięcą. O tym, czy ostatecznie zostanie ona uwzględniona w przyszłorocznym budżecie, zdecyduje glosowanie w Sejmie.
-
Duda tłumaczy, dlaczego nie "załatwił" szczepionek od Trumpa. "Zdecydowaliśmy się na inne rozwiązanie"
- Dziś oczywiście pojawiają się pretensje o to, dlaczego Andrzej Duda nie załatwił szczepionek od prezydenta Trumpa. Właśnie dlatego, że zdecydowaliśmy się na inny system. Wówczas [w trakcie wizyty w USA - red.] decyzja nie została jeszcze podjęta, ale ostatecznie zdecydowaliśmy na rozwiązanie europejskie - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas transmitowanej w internecie i telewizji sesji Q&A.
-
Ziobro przedstawił założenia "ustawy wolnościowej". "Może się skończyć podobnie, jak z ustawą o IPN"
Ministerstwo Sprawiedliwości zaprezentowało wstępne założenia tzw. ustawy wolnościowej dotyczącej ochrony użytkowników mediów społecznościowych. Zakłada ona m.in. powołanie Rady Wolności Słowa, do której będzie można składać skargi np. w wypadku zablokowania konta w danym serwisie. - Wychodzenie z taką inicjatywą może się skończyć podobnie, jak w przypadku ustawy o IPN, choć oczywiście to zupełnie inny kontekst - ocenił w rozmowie z Gazeta.pl Krzysztof Izdebski, prawnik i dyrektor programowy Fudancji ePaństwo.
-
Zabójstwo Pawła Adamowicza. Prokuratura: Biegli mają wydać opinię o Stefanie W. w ciągu 30 dni
"Śledztwo w sprawie zabójstwa Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, nadzorowane przez Prokuraturę Okręgową w Gdańsku, jest w końcowym, ale decydującym etapie" - poinformowała w komunikacie Prokuratura Krajowa. Jak zaznaczono, powołany na początku stycznia trzeci już zespół biegłych psychiatrów ma zakończyć prace w ciągu 30 dni.
-
Szłapka zawiadamia prokuraturę ws. ustawy o mandatach. Polityk PiS twierdził, że podpisał się in blanco
Poseł KO Adam Szłapka złożył do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przy wnoszeniu do Sejmu projektu ustawy zakładającej zniesienie możliwości odmowy przyjęcia mandatu. Jak wskazuje polityk opozycji, w tym przypadku mogło dojść do naruszenia art. 270 Kodeksu karnego, który mówi o podrabianiu dokumentów. Kilka dni temu anonimowy polityk PiS stwierdził w rozmowie z RMF FM, że nie wiedział, pod czym dokładnie się podpisuje.