Michał Litorowicz

Redaktor wiadomosci.gazeta.pl. Wcześniej związany z grupą Polska Press. Pisze przede wszystkim o polskiej i zagranicznej polityce oraz różnego rodzaju wykluczeniach, w tym o wykluczeniu transportowym. Kontakt: michal.litorowicz@agora.pl

 • Ekspert: Na świeżym powietrzu z maseczek nie powinno rezygnować się całkowicie

  Ekspert: Na świeżym powietrzu z maseczek nie powinno rezygnować się całkowicie

  - Maseczki nadal nie powinny być zdejmowane w przestrzeniach zamkniętych, ale również wszędzie tam, gdzie występują duże skupiska ludzkie, także na świeżym powietrzu. Mam tu na myśli np. zatłoczone chodniki, place czy przystanki autobusowe - powiedział w rozmowie z Gazeta.pl Bartosz Fiałek, lekarz i popularyzator wiedzy medycznej. Choć ekspert obawia się, że wraz z otwarciem gastronomii mogą powtórzyć się obrazki z Krupówek, to liczy, że 15 maja nie nastąpi jednak zbiorowa amnezja.

 • Rzecznik KGP skomentował zdjęcie Pawłowicz. 'Pani profesor zasługuje na szacunek...'. Teraz tłumaczy

  Rzecznik KGP skomentował zdjęcie Pawłowicz. "Pani profesor zasługuje na szacunek...". Teraz tłumaczy

  "Pani profesor naprawdę zasługuje na należny jej szacunek, a jak widać na zdjęciach, życie również dobrze zna i doświadczenie życiowe w pozytywnym słowa znaczeniu ma" - napisał pod zdjęciem udostępnionym przez Krystynę Pawłowicz insp. Mariusz Ciarka, rzecznik Komendanta Głównego Policji. Jak zastrzega, komentarz zamieścił z prywatnego konta na Twitterze, a jego treść w żaden sposób nie odnosi się do bieżącej polityki czy sfery wymiaru sprawiedliwości. W czwartek po południu wpis zniknął z portalu społecznościowego.

 • Gowin po spotkaniu z Kaczyńskim i Ziobrą: Nikt nie myśli o przedterminowych wyborach

  Gowin po spotkaniu z Kaczyńskim i Ziobrą: Nikt nie myśli o przedterminowych wyborach

  - W niedzielę nie rozmawialiśmy o podziale stanowisk i spółkach Skarbu Państwa. Mówiliśmy o programie. Programie, który pozwoli przygotować polskie państwo na ewentualność powrotu pandemii i pozwoli zachować jak najwięcej miejsc pracy i firm - powiedział wicepremier Jarosław Gowin, zapytany o przebieg niedzielnego spotkania liderów trzech partii tworzących Zjednoczoną Prawicę. Jak dodał, nikt w koalicji nie myśli o przyspieszonych wyborach, a rząd ma stabilną większość.

 • Resort zdrowia: Apelujemy o jeszcze trochę cierpliwości i odpowiedzialność w trakcie majówki
 • Rozprawa ws. sędziego Tulei trwała 12 godzin. Decyzji brak. 'Bronią sprawy, która jest stracona'
 • Tuleya: Gdybym wziął udział w przesłuchaniu prokuratorskim, legitymizowałbym bezprawie

  Tuleya: Gdybym wziął udział w przesłuchaniu prokuratorskim, legitymizowałbym bezprawie

  - Trudno powiedzieć, jaki będzie finał tej sprawy. Jeśli jakaś decyzja zapadnie, to raczej nie mam wątpliwości, jaka to będzie decyzja. I że ten wniosek prokuratora do Izby Dyscyplinarnej zostanie uwzględniony - powiedział sędzia Igor Tuleya, który pojawił się w środę przed gmachem Sądu Najwyższego. Izba SN ma dziś zdecydować o siłowym doprowadzeniu sędziego do prokuratury.

 • Gowin: Jedyną alternatywą dla rządu Zjednoczonej Prawicy są przedterminowe wybory

  Gowin: Jedyną alternatywą dla rządu Zjednoczonej Prawicy są przedterminowe wybory

  Wicepremier Jarosław Gowin wyraził nadzieję, że Zjednoczona Prawica będzie "solidarnie rządzić Polską do 2023 r.". Zapewnił też, że nie zamierza w obecnej kadencji Sejmu nawiązywać współpracy z partiami opozycyjnymi. - W tym parlamencie jedyną alternatywą dla rządu Zjednoczonej Prawicy są przedterminowe wybory - powiedział lider Porozumienia w trakcie konferencji prasowej.

 • Kolejny transfer do Polski 2050. Do partii Szymona Hołowni dołączył poseł KO
 • PAN: Odradzanie szczepień preparatami AstryZeneki i J&J jest nieodpowiedzialne

  PAN: Odradzanie szczepień preparatami AstryZeneki i J&J jest nieodpowiedzialne

  "Odradzanie szczepień preparatami wektorowymi w momencie, kiedy odnotowujemy kilkaset zgonów dziennie z powodu COVID-19 jest nieodpowiedzialne i wiąże się ze zgodą na tysiące ofiar śmiertelnych i ciężkie powikłania pochorobowe" - czytamy w komunikacie Interdyscyplinarnego zespołu doradczego ds. COVID-19 przy Polskiej Akademii Nauk. Naukowcy, choć nie wprost, odnieśli się w nim do niedawnego stanowiska Episkopatu, w którym stwierdzono, że sposób produkcji szczepionek AstraZeneca i Johnson & Johnson budzi "sprzeciw moralny", a katolicy "nie powinni się godzić" na przyjmowanie tych preparatów.

 • KO nie poparła Ikonowicza w głosowaniu na RPO. 'To jest według was współpraca opozycji?'

  KO nie poparła Ikonowicza w głosowaniu na RPO. "To jest według was współpraca opozycji?"

  "Hej Platformo, to jest według was współpraca opozycji? Lewica nie miała problemu aby poprzeć waszego kandydata na RPO, a wy zagłosowaliście z PiS przeciw naszemu. Słabo" - napisała na Twitterze Joanna Scheuring-Wielgus, posłanka Lewicy. Politycy tego ugrupowania nie kryją oburzenia po czwartkowych głosowaniach ws. wyboru Rzecznika Praw Obywatelskich i zarzucają posłom KO "hipokryzję".

 • Dworczyk w sprawie własnego szczepienia: Przyjmę preparat, który będzie w punkcie
 • Przedstawicielka Rady Europy reaguje na wyrok TK ws. RPO. 'Niepokojąca luka w działaniu instytucji'
 • 'Postkomunistyczny prokurator likwiduje demokratyczną instytucję', 'dopięli swego'. Komentarze po wyroku TK

  "Postkomunistyczny prokurator likwiduje demokratyczną instytucję", "dopięli swego". Komentarze po wyroku TK

  "Mówili, że problemem jest podobno samo zasiadanie postkomunistycznych sędziów w SN. Dzisiaj postkomunistyczny prokurator likwiduje demokratyczną instytucję wolnej Polski i usłyszymy, że to triumf państwa prawa" - tak wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich ocenił prof. Marcin Matczak. Do stanowiska sędziów krytycznie odnieśli się również politycy opozycji.

 • Ziobro odpiera zarzuty o bierność prokuratury ws. Nowaka. Nie zapomniał też o winie Tuska

  Ziobro odpiera zarzuty o bierność prokuratury ws. Nowaka. Nie zapomniał też o winie Tuska

  W trakcie konferencji Zbigniew Ziobro próbował odpierać zarzuty mówiące o bierności prokuratury po zatrzymaniu Sławomira Nowaka. Prokurator generalny zapewnił, że śledztwo prowadzone jest w sposób "dynamiczny", choć napotyka na przeszkody. Stwierdził też, że za Sławomira Nowaka Polska musi się "wstydzić" przed stroną ukraińską. Z tego, zdaniem Ziobry, powinien wytłumaczyć się Donald Tusk i jego partyjni koledzy.

 • Dlaczego Polacy nie decydują się na dzieci? 'Kluczem jest tu stabilizacja. Nie tylko finansowa'

  Dlaczego Polacy nie decydują się na dzieci? "Kluczem jest tu stabilizacja. Nie tylko finansowa"

  - Zachodząca od 30 lat zmiana światopoglądowa sprawia, że zaczynamy dostrzegać i realizować różne style życia, dzięki czemu wizerunek kobiety przestaje być kojarzony tylko z wizerunkiem matki. W efekcie dziecko staje się wyborem coraz bardziej świadomym, a nie automatycznym czy wymuszonym środowiskowo - mówi w rozmowie z Gazeta.pl dr hab. Monika Mynarska, psycholożka i demografka społeczna.

 • Rzymkowski twierdzi, że prawa zwierząt nie istnieją. 'Pan wiceminister mógł wyprzeć część wiedzy'

  Rzymkowski twierdzi, że prawa zwierząt nie istnieją. "Pan wiceminister mógł wyprzeć część wiedzy"

  - Zagadnienie podmiotowości prawnej zwierząt od lat występuje w naukach prawnych [...]. A tu nagle wiceminister edukacji i nauki ogłasza wszem i wobec, że pojęcie praw zwierząt to coś wyimaginowanego. Albo pan minister Rzymkowski wyparł część wiedzy i dorobku nauk prawnych, albo nigdy do nich nie dotarł - powiedziała w rozmowie z Gazeta.pl mec. Karolina Kuszlewicz, prawniczka specjalizującą się w ochronie praw zwierząt.

 • Gowin wspomina swoją dymisję. Twierdzi, że dzięki niej udało się uniknąć 'kompromitacji państwa'
 • Hołownia ostro odpowiedział na apel Dudy, ocenił poziom patriotyzmu głowy państwa

  Hołownia ostro odpowiedział na apel Dudy, ocenił poziom patriotyzmu głowy państwa

  "Proponuję zostawić Szymona Hołownię w spokoju. Zaszczepił się, i dobrze. Chciał jak najszybciej? Nie On jeden. Więcej wyrozumiałości dla ludzkiej słabości" - napisał w niedzielę na Twitterze prezydent Andrzej Duda. Na ten dość specyficzny wyraz wsparcia zdążył odpowiedzieć już sam lider Polski 2050, który stwierdził, że "nikt, kto szczepienia nazywa słabością [...] nie ma prawa nazwać siebie samego patriotą".

 • Ministerstwo Zdrowia: 9902 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Zmarło 64 pacjentów
 • Terlikowski na czele komisji dominikanów. Zbada sprawę br. Pawła M., który stosował przemoc wobec wiernych