Michał Litorowicz

Redaktor wiadomosci.gazeta.pl. Wcześniej związany z grupą Polska Press. Pisze przede wszystkim o polskiej i zagranicznej polityce oraz różnego rodzaju wykluczeniach, w tym o wykluczeniu transportowym. Kontakt: michal.litorowicz@agora.pl

 • Dlaczego Polacy nie decydują się na dzieci? "Kluczem jest tu stabilizacja. Nie tylko finansowa"

  Dlaczego Polacy nie decydują się na dzieci? "Kluczem jest tu stabilizacja. Nie tylko finansowa"

  - Zachodząca od 30 lat zmiana światopoglądowa sprawia, że zaczynamy dostrzegać i realizować różne style życia, dzięki czemu wizerunek kobiety przestaje być kojarzony tylko z wizerunkiem matki. W efekcie dziecko staje się wyborem coraz bardziej świadomym, a nie automatycznym czy wymuszonym środowiskowo - mówi w rozmowie z Gazeta.pl dr hab. Monika Mynarska, psycholożka i demografka społeczna.

 • Rzymkowski twierdzi, że prawa zwierząt nie istnieją. "Pan wiceminister mógł wyprzeć część wiedzy"

  Rzymkowski twierdzi, że prawa zwierząt nie istnieją. "Pan wiceminister mógł wyprzeć część wiedzy"

  - Zagadnienie podmiotowości prawnej zwierząt od lat występuje w naukach prawnych [...]. A tu nagle wiceminister edukacji i nauki ogłasza wszem i wobec, że pojęcie praw zwierząt to coś wyimaginowanego. Albo pan minister Rzymkowski wyparł część wiedzy i dorobku nauk prawnych, albo nigdy do nich nie dotarł - powiedziała w rozmowie z Gazeta.pl mec. Karolina Kuszlewicz, prawniczka specjalizującą się w ochronie praw zwierząt.

 • Gowin wspomina swoją dymisję. Twierdzi, że dzięki niej udało się uniknąć "kompromitacji państwa"
 • Hołownia ostro odpowiedział na apel Dudy, ocenił poziom patriotyzmu głowy państwa

  Hołownia ostro odpowiedział na apel Dudy, ocenił poziom patriotyzmu głowy państwa

  "Proponuję zostawić Szymona Hołownię w spokoju. Zaszczepił się, i dobrze. Chciał jak najszybciej? Nie On jeden. Więcej wyrozumiałości dla ludzkiej słabości" - napisał w niedzielę na Twitterze prezydent Andrzej Duda. Na ten dość specyficzny wyraz wsparcia zdążył odpowiedzieć już sam lider Polski 2050, który stwierdził, że "nikt, kto szczepienia nazywa słabością [...] nie ma prawa nazwać siebie samego patriotą".

 • Ministerstwo Zdrowia: 9902 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Zmarło 64 pacjentów
 • Terlikowski na czele komisji dominikanów. Zbada sprawę br. Pawła M., który stosował przemoc wobec wiernych
 • Morawiecki apeluje o "zjednoczenie w kluczowym momencie". "Nie zmarnujmy tej szansy"

  Morawiecki apeluje o "zjednoczenie w kluczowym momencie". "Nie zmarnujmy tej szansy"

  "Sytuacja jest trudna. Państwo polskie rzuciło wszystkie środki i siły do ratowania zdrowia i życia Polaków. Zjednoczymy się w tym kluczowym momencie [...]. Z każdą podana dawką szczepionki jesteśmy bliżej zniesienia obostrzeń" - napisał w mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki. Na temat sytuacji epidemicznej w poszczególnych województwach szef rządu rozmawiał w sobotę z wojewodami.

 • SN uniewinnił kobiety, które protestowały przeciw faszystom na Marszu Niepodległości. Kasacja "oczywiście zasadna"

  SN uniewinnił kobiety, które protestowały przeciw faszystom na Marszu Niepodległości. Kasacja "oczywiście zasadna"

  Na wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich Sąd Najwyższy uniewinnił dwie kobiety, które w 2017 r. usiadły na trasie Marszu Niepodległości i miały ze sobą transparent "Stop faszyzmowi". Kasację wyroku SN uzasadnił m.in. tym, że działanie kobiet miało "wzbudzić w społeczeństwie kategoryczny sprzeciw" wobec neonazistowskich symboli, które pojawiły się marszu narodowców.

 • Kard. Nycz zaapelował do wiernych o przestrzeganie obostrzeń w kościołach. Zalecił też większą liczbę mszy

  Kard. Nycz zaapelował do wiernych o przestrzeganie obostrzeń w kościołach. Zalecił też większą liczbę mszy

  "Przestrzegając koniecznych ograniczeń, nie pozwólmy się odłączyć od tego źródła, którym dla życia duchowego jest Eucharystia i święte misterium Wielkiego Tygodnia" - podkreślił w odezwie do wiernych metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Hierarcha zaapelował też do duszpasterzy, by ci w czasie Wielkanocy umożliwili jak największej liczbie wiernych uczestnictwo w nabożeństwach poprzez zwiększenie liczby mszy.

 • Piotr Ikonowicz kandydatem Lewicy na RPO. "Jego kompetencją jest dobroć"

  Piotr Ikonowicz kandydatem Lewicy na RPO. "Jego kompetencją jest dobroć"

  Piotr Ikonowicz został oficjalnym kandydatem Klubu Parlamentarnego Lewicy na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich. Konferencja kandydata, na której obecni byli również liderzy ugrupowania, odbyła się w piątek w Sejmie. - Ten urząd nie powinien być narzędziem bieżącej walki o władzę - podkreślił Ikonowicz.

 • SLD przeszedł do historii. W Nowej Lewicy wkrótce znajdzie się też Wiosna Roberta Biedronia. "Mamy to"
 • Termin egzaminów dla lekarzy rezydentów przesunięty. "Pan minister myśli, że wrócimy teraz do pracy?"

  Termin egzaminów dla lekarzy rezydentów przesunięty. "Pan minister myśli, że wrócimy teraz do pracy?"

  Minister zdrowia Adama Niedzielski postanowił o przesunięciu na maj części pisemnej i ustnej Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego. Oburzenia decyzją nie kryje Naczelna Rada Lekarska, która wielokrotnie apelowała do rządzących o odwołanie części ustnej PES. Przewodniczący Porozumienia Rezydentów przekazał, że w ramach protestu wobec działań resortu zdrowia, już 1,5 tys. lekarzy rezydentów zapowiedziało, że uda się na zwolnienia lekarskie.

 • Mecenas Obajtka: Zostanie złożony wniosek do Prokuratury Krajowej. Trzeba będzie przesłuchać świadków

  Mecenas Obajtka: Zostanie złożony wniosek do Prokuratury Krajowej. Trzeba będzie przesłuchać świadków

  Daniel Obajtek wystąpi do Prokuratury Krajowej o kontrolę prawomocnego Prokuratury Rejonowej w Krakowie - przekazał mecenas prezesa PKN Orlen. Ta w 2016 r. odmówiła wszczęcia śledztwa ws. rzekomego składania fałszywych zeznań przez obecnego prezesa PKN Orlen. Pełnomocnik Obajtka oświadczył też, że jego klient będzie domagał się również zbadania przez biegłych tzw. taśm Obajtka.

 • Posłowie KO chcieli zobaczyć oświadczenie Obajtka. Nie zobaczą. Bo "nie wyraził zgody"

  Posłowie KO chcieli zobaczyć oświadczenie Obajtka. Nie zobaczą. Bo "nie wyraził zgody"

  - W środę wieczorem otrzymałem pismo podpisane przez ministra rolnictwa Grzegorza Pudę, który poinformował mnie, że oświadczenia majątkowe są w kancelarii tajnej i nie zostaną ujawnione, bo Daniel Obajtek się na to nie zgadza - poinformował w trakcie konferencji prasowej w Sejmie poseł KO Marek Sowa. Polityk próbował skonfrontować doniesienia o jednej z nieruchomości prezesa PKN Orlen z oświadczeniem majątkowym, które Obajtek złożył za czasów prezesury w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

 • Wirusolog o nowych wariantach koronawirusa. "Niektórych mutacji nigdy nawet nie odnotujemy"

  Wirusolog o nowych wariantach koronawirusa. "Niektórych mutacji nigdy nawet nie odnotujemy"

  - Koronawirusy, takie jak SARS-CoV-2, nie mają takich zdolności mutacyjnych, jak chociażby wirusy grypy. Owszem, one będą mutować, ale wcale nie jest powiedziane, że zmiany w obrębie białka kolca będą na tyle istotne, żeby wpływać na efektywność działania szczepionki - powiedział w rozmowie z Gazeta.pl dr hab. Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. W jego opinii istnieje prawdopodobieństwo, że ostatnie wzrosty zakażeń mają związek z brytyjskim wariantem koronawirusa. Zawsze jednak na sytuację epidemiczną w kraju wpływ ma więcej niż jeden czynnik.

 • Lista kandydatów na sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Jest współtwórca Ordo Iuris
 • Budka i Kosiniak żądają nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu. Terlecki: Gadanie dla gadania

  Budka i Kosiniak żądają nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu. Terlecki: Gadanie dla gadania

  - Jeśli premier Morawiecki myśli dziś, że będzie mógł narzucić opozycji zły kształt Planu Odbudowy, to jest w błędzie. To on powinien zadbać o to, by mieć większość do podejmowania decyzji. Jeśli nie ma takiej większości, to czas podać się do dymisji - powiedział w Sejmie Borys Budka. Szef Platformy Obywatelskiej oraz lider ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz zażądali zwołania nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu. Wicemarszałek Ryszard Terlecki szybko odrzucił jednak taką możliwość.

 • Orzeczenie TSUE. Rząd skieruje do TK wniosek ws. "kolizji norm prawa europejskiego z konstytucją"
 • Pean na cześć Morawieckiego w spocie Polskiej Fundacji Narodowej. "Mając 11 lat, rozpoczął walkę o wolność"

  Pean na cześć Morawieckiego w spocie Polskiej Fundacji Narodowej. "Mając 11 lat, rozpoczął walkę o wolność"

  Choć film "Poland: the Royal Tour" miał premierę w 2019 r., Polska Fundacja Narodowa wznowiła jego promocję w mediach społecznościowych. W każdą sobotę publikowane będą fragmenty filmu, w którym rolę przewodnika dla zagranicznych widzów pełni premier Mateusz Morawiecki, który - jak odczytuje z offu reporter Peter Greenberg - "przyczynił się do upadku 'imperium zła"'.

 • Ochroniarz pobił kobietę za sweter z tęczowym sercem. Sąd wydał wyrok. "To przestroga"