-
Iwona Michałek i Andrzej Gut-Mostowy podali się do dymisji. To bliscy współpracownicy Gowina
O godz. 11 do dymisji podało się dwoje wiceministrów rozwoju, pracy i technologii: Andrzej Gut-Mostowy i Iwona Michałek. To bliscy współpracownicy Jarosława Gowina. Wcześniej z funkcji wiceszefa MON zrezygnował Marcin Ociepa, wiceprezes Porozumienia.
-
Mężczyzna, który zakłócił konferencję Budki, usłyszał zarzuty. Sam zgłosił się na policję.
Mężczyzna, który w środę zakłócił konferencję Borysa Budki w Nowym Targu i zaatakował jednego z przedstawicieli mediów, jeszcze tego samego dnia sam zgłosił się na policję. Przedstawiciele nowotarskiej komendy potwierdzili w rozmowie z Gazeta.pl, że sprawca usłyszał już zarzut uszkodzenia mienia.
-
Na Maderze zaginął 35-letni Michał Kozek. Informację potwierdziło MSZ
7 lipca na Maderze zaginął Michał Kozek. 35-letniego Polaka, poszukuje rodzina, a także portugalskie służby. Informację o zaginięciu polskiego obywatela potwierdziło w odpowiedzi przesłanej portalowi Gazeta.pl Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
-
Departament Stanu USA reaguje na projekt "anty-TVN". "Silne demokracje cieszą się wolną prasą"
Rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price zabrał głos w sprawie przygotowywanej przez PiS nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, która może uderzyć w stację TVN. "Zróżnicowane głosy i niezależne punkty widzenia sprawiają, że społeczeństwo jest poinformowane, a rząd rozliczany" - napisał.
-
Helsińska Fundacja Praw Człowieka wydała oświadczenie ws. projektu "anty-TVN". "Ograniczanie swobody"
"Proponowane zmiany, jeśli zostaną przyjęte, będą stanowiły kolejny krok w kierunku ograniczenia swobody działalności mediów, pluralizmu debaty publicznej i prawa obywateli i obywatelek do informacji" - tak zapisy projektu nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji ocenił zarząd Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. W środę propozycje zmian w prawie, które w szczególny sposób mogą uderzyć w telewizję TVN, zgłosiła grupa posłów PiS.
-
Co, jeśli po szczepieniu za granicą, drugą dawkę chcemy przyjąć w Polsce? Resort zdrowia tłumaczy
"Obywatel Polski, który przyjął pierwszą dawkę szczepionki poza terytorium RP, ma prawo do przyjęcia drugiej dawki w ramach Narodowego Programu Szczepień" - zapewnia Ministerstwo Zdrowia. Jak jednak dodają przedstawiciele resortu, taka osoba otrzyma zaświadczenie o zaszczepieniu tylko jedną dawką, bowiem "strona polska nie ma podstaw do uznania dokumentacji w tym zakresie przekazanej przez władze innego kraju". Całą procedurę być może ułatwi wprowadzony na początku lipca Unijny Certyfikat Covid.
-
Pedofilia w Kościele. Duchowni przedstawili szczegółowy raport. "Wielki wstyd"
Według raportu Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego od lipca 2018 do grudnia 2020 roku diecezje oraz zakony męskie otrzymały 368 zgłoszeń dotyczących wykorzystywania seksualnego osób małoletnich w latach 1958-2020. 51 proc. zawiadomień jest w trakcie badania, a 10 proc. zostało odrzuconych. Wyniki kwerendy zaprezentowano w poniedziałek podczas konferencji prasowej, w której uczestniczył prymas Polski abp Wojciech Polak.
-
Pierwsza dawka szczepionki za granicą, druga w Polsce? Procedur brak. "Będzie z tym duży problem"
Polacy, którzy mieszkają na stałe za granicą, a chcą zaszczepić się drugą dawką w Polsce - np. w trakcie wyjazdu wakacyjnego - nie mogą tego zrobić, ponieważ "brakuje procedur". - W rezultacie zapisałam się na pierwszą dawkę w Polsce i będę próbowała uznać ją jako drugą dawkę w Szwajcarii, gdzie wydadzą mi certyfikat - mówi w rozmowie z Gazeta.pl pani Agnieszka, dodając, że w okresie wakacyjnym podobnych przypadków może być zdecydowanie więcej.
-
Kontrola na byłej działce abp. Głódzia. "Wypas danieli zamiast kultu religijnego"
Gdańscy urzędnicy przeprowadzą w czwartek kontrolę działki, którą w 2011 r. Archidiecezja Gdańska pozyskała od miasta z 99-procentową bonifikatą. Od dawna wnioskowała o to posłanka Lewicy Beata Maciejewska, która twierdzi, że zamiast celom związanym z kultem religijnym, teren służył abp. Sławojowi Leszkowi Głódziowi do wypasu danieli.
-
Koronawirus. Ministerstwo Zdrowia: w niedzielę 227 nowych przypadków
W niedzielę rano Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 227 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Najwięcej z nich wykryto w województwie mazowieckim. Resort zdrowia zaraportował też o śmierci 11 zakażonych osób.
-
Rząd znosi obostrzenia na okres wakacyjny. Złagodzone limity w hotelach i kościołach
- Od 26 czerwca w hotelach i obiektach wypoczynkowych limit zajętych pokoi będzie wynosić 75 proc. Nie będą do niego włączane dzieci do 12. roku życia - powiedział premier Mateusz Morawiecki w trakcie konferencji prasowej. Złagodzenie obostrzeń na okres wakacyjny będzie dotyczyć również kościołów, a także dyskotek, targów i konferencji. Nowe zasady mają obowiązywać przez okres wakacyjny.
-
Jest wniosek o odwołanie Terleckiego. "Dość kompromitowania Polski", "Klaszcze mu tylko Moskwa"
Politycy Koalicji Obywatelskiej zapowiedzieli złożenie wniosku o odwołanie wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego. Polityk PiS stwierdził w piątek, że jeśli liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska chce spotykać się z polską opozycją, to powinna "szukać pomocy w Moskwie". "Dość kompromitowania Polski" - napisał na Twitterze szef Platformy Obywatelskiej Borys Budka.
-
Brudziński przeprasza za "hołotę i popaprańców". "Wyraz buty, arogancji czy pychy"
"[...] przepraszam wszystkich mieszkańców Szczecina, którzy te mocne i emocjonalne słowa odebrali jako wyraz buty, arogancji czy pychy" - napisał na Twitterze europoseł PiS Joachim Brudziński. Przed tygodniem stwierdził, że w sprawie budowy promu w Stoczni Szczecińskiej nie będzie tłumaczył się "hołocie i popaprańcom". Polityk wyjaśnił też, że do przeprosin skłoniła do rozmowa z jedną ze szczecińskich dziennikarek.
-
Resort Ziobry proponuje surowsze kary dla przestępców seksualnych. "To nasz obowiązek"
- Zamierzam ponowić propozycję zmian w Kodeksie karnym, które zmierzają do zaostrzenia kar za przestępstwa pedofilskie. Zwłaszcza za te, które popełniono z użyciem przemocy, uprowadzenia i oczywiście zabójstwa. Mam nadzieję, że już nie usłyszymy w Sejmie argumentów, iż nie liczy się surowość kary, tylko jej nieuchronność - powiedział minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro.
-
Morawiecki zaproponuje Unii "daleko idące" sankcje wobec Białorusi. "Jednoznaczna odpowiedź"
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że podczas poniedziałkowego szczytu Rady Europejskiej będzie wnioskował o "daleko idące sankcje wobec Białorusi". - Zaproponuję, aby wszystkie loty z terytorium Białorusi do Unii Europejskiej oraz w drugą stronę zostały wstrzymane. Do czasu aż Roman Protasewicz, a także niesłusznie przetrzymywani w areszcie działacze Związku Polaków na Białorusi zostaną uwolnieni - powiedział szef polskiego rządu.
-
Minister Zdrowia Adam Niedzielski objęty ochroną. "Podjęte zostaną również kroki prawne"
"Zostałem objęty ochroną. Podjęte zostaną również kroki prawne" - napisał na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski. W piątek kilka osób wtargnęło do budynku, w którym mieszka szef resortu zdrowia. Nagranie z incydentu trafiło później do sieci.
-
Porozumienie Gowina głosowało z opozycją. Premier komentuje: Nie chciałbym nikogo urazić
W czwartek 11 posłów Porozumienia zagłosowało ramię w ramię z opozycją, dzięki czemu w ustawie o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym znalazła się poprawka zgłoszona przez Senat. Stało się to niecały tydzień po prezentacji Polskiego Ładu, pod którym podpisali się wszyscy liderzy Zjednoczonej Prawicy. W przeprowadzonej z niemałym rozmachem konferencji uczestniczył zresztą sam Jarosław Gowin.
-
PiS chce reaktywować Akademię Zamojską. Ma kształcić w duchu "chrześcijańskiej tradycji". "Niedowierzanie"
Sejm pracuje nad projektem ustawy o reaktywowaniu Akademii Zamojskiej. Zgłosili go posłowie klubu PiS, którzy chcą, by od nowego roku akademickiego uczelnia kształciła młodych ludzi m.in. w duchu "chrześcijańskiej tradycji narodowej". Problem w tym, że uchwalenie ustawy doprowadziłoby do likwidacji funkcjonującej już Uczelni Państwowej im. Szymona Szymonowica w Zamościu. Co więcej, negatywnie o inicjatywie posłów PiS wyraziły się Polska Akademia Nauk oraz Rada Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
-
Bartłomiej Wróblewski nie zostanie RPO. Senat odrzucił kandydaturę posła PiS
Senat nie poparł kandydatury Bartłomieja Wróblewskiego na Rzecznika Praw Obywatelskich. Przeciwko powierzeniu tej funkcji posłowi PiS zagłosowało 49 senatorów, "za" było 48, a dwoje się wstrzymało.
-
Rząd ujawnił, ile przekazał TV Trwam na produkcję i emisję spotów. Kancelaria Premiera najhojniejsza
5,5 mln złotych przez sześć lat - tyle na produkcję i emisję spotów otrzymała od rządu Telewizja Trwam. O umowach zawieranych z założoną przez o. Rydzyka Fundacją Lux Veritatis resorty poinformowały w odpowiedzi na interpelację złożoną przez posłankę Hannę Gill-Piątek.