TVN rezygnuje z TVN Lingua i traci udział w rynku

Grupa TVN wystąpi do Krajowej Rady Radiofonii i Telekomunikacji o zgodę na zaprzestanie nadawanie kanału TVN Lingua, poinformowała firma w komunikacie.

"Decyzja ta wynika z faktu, że po dwóch latach od startu projekt ten nie osiągnął satysfakcjonującego poziomu rentowności, co jest warunkiem kontynuowania produkcji w przypadku nowych kanałów Grupy TVN" - czytamy w komunikacie.

TVN miał po audycie 363,68 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w 2008 roku wobec 243,31 mln zł zysku rok wcześniej.

Oglądalność stacji TVN spadała, Polsatu rosła w marcu

Oglądalność stacji z grupy TVN spadała, a Polsatu rosła w marcu wobec analogicznego okresu ubiegłego roku, wynika z komunikatów obu nadawców. Liderem oglądalności w grupie komercyjnej pozostawał kanał TVN.

Oglądalność stacji z grupy TVN w komercyjnej grupie docelowej (16-49 lat) liczona całodobowa wyniosła w marcu 23,3% wobec 25,3% przed rokiem, podała spółka w komunikacie. W tzw. peak time (18:00-23:00) oglądalność stacji z grupy wyniosła 24,8% wobec 27,7% w marcu 2008 r.

Oglądalność samego kanału TVN w grupie komercyjnej wyniosła 18,3% (spadek o 1,7 pkt proc. r/r) licząc całodobowo, w 'peak time' oglądalność stacji wyniosła 20,9%, co oznacza spadek o 2,3 pkt.

W swoim komunikacie Polsat poinformował, że oglądalność jego sztandarowego kanału wyniosła w marcu 18,1% wobec 17,9% licząc całodobowo. W prime time wynik Polsatu również się poprawił, ale tylko minimalnie (19,51% wobec 19,47%).

"Dzięki umiejętnemu wyborowi oferty i odpowiedniemu planowaniu programowemu, Polsat jest jedyną stacją spośród czterech najważniejszych, która poprawiła swoje wyniki udziałów w widowni w stosunku do marca ubiegłego roku. W marcu Polsat całodobowo, jako jedyny w grupie komercyjnej, potrafił poprawić swoje wyniki w stosunku do 2008 roku. Wynik Polsatu z marca 2009 w stosunku do marca 2008 jest lepszy o 1%, wynik TVN był gorszy o ponad 8%, natomiast obydwa główne kanały TVP straciły po ponad 6%" - czytamy w komunikacie Polsatu.

W swoim komunikacie TVN podkreśla, że jego sztandarowy kanał w całym I kwartale zwiększył oglądalność w swojej komercyjnej grupie docelowej. Według spółki, był jedynym z czterech głównych kanałów, który osiągnął ten cel w danym okresie.