Złoty zyskał z powodu gwałtownego osłabienia dolara

W piątek po początkowym osłabieniu złoty umocnił się zarówno do euro, jak i amerykańskiej waluty. Zachowanie rynku w poniedziałek będzie uzależnione w dużej mierze od dzisiejszego zamknięcia giełd w Stanach Zjednoczonych.

"Dzisiejsza sesja na rynku walutowym jak i giełdowym przyniosła odreagowanie zmian z końca wczorajszej sesji amerykańskiej. Euforia zakupów, którą rozpoczęli pod koniec notowań inwestorzy z amerykańskich giełd doprowadziła do zamknięcia na poziomie plus 6% wzrostów. Przełożyło się to także na rynek walutowy, gdzie doszło do gwałtownego osłabienia dolara" - ocenił Marcin Ciechoński, analityk DM TMS Brokers.

Na krajowym rynku w początkowych godzinach sesji również nastąpiło odreagowanie wczorajszego ruchu i nasza waluta zaczęła się osłabiać.

"Pod koniec sesji jednak ponownie złoty zaczął zyskiwać co doprowadziło kursy w okolice wczorajszych minimów. W przyszłym tygodniu poznamy ważne publikacje dotyczące dynamiki przeciętnego wynagrodzenia oraz produkcji przemysłowej. Mogą one być istotne z punktu widzenia przyszłych potencjalnych obniżek stóp procentowych w Polsce"- napisał w komentarzu analityk TMS Brokers.

W piątek kurs pary EUR/USD po raz kolejny odbił się od ważnego wsparcia na poziomie 1,24 i wzrósł do poziomu 1,2860. Ostatnie dni pokazują konsolidację w przedziale 1,24 - 1,30. Zdaniem analityka wybicie któregoś z tych poziomów będzie dobrą wskazówką co do zmian na kolejnych sesjach.

W piątek na rynek napłynęły także dane makroekonomiczne, które po raz kolejny okazały się dość pesymistyczne i sugerują duże problemy światowych gospodarek.

Wstępny odczyt PKB ze strefy euro okazał się zgodny z prognozami, jednak wynik -0,2% w relacji kwartał do kwartału i 0,7% w relacji rok do roku jest dość niepokojący.

Z USA napłynęły m.in. dane nt. sprzedaży detalicznej, której dynamika wyniosła -2,8% wobec oczekiwań na poziomie -1,2%. Niższe od prognoz okazały się także dane o cenach w imporcie i eksporcie. Rynek zareagował na te publikacje chwilowym umocnieniem dolara, jednak szybko powrócił w okolice poziomów porannych, czyli poziomu 1,27.

"Zachowanie rynku w przyszłym tygodniu będzie również uzależnione od zakończania dzisiejszej sesji w USA. Jeśli będzie kontynuowana wczorajsza euforia zakupów akcji to należy oczekiwań kontynuacji korekcyjnego umocnienia dolara"- uważa Ciechoński.

W piątek ok. godz. 17:15 euro kosztowało 3,6951 zł, a dolar 2,9187 zł. Euro/dolar kwotowany był na 1,2684. Rano, o godz. 09:15 za jedno euro płacono średnio 3,6990 zł, a za dolara 2,9050 zł. Kurs euro/dolar wynosił 1,2703. W czwartek ok. godz. 17:00 za jedno euro płacono średnio 3,7683 zł, a za dolara 2,9979 zł. Kurs euro/dolar wynosił 1,2570.